Наглядова рада "Нафтогазу" не змогла розглянути звільнення Вітренка через рішення ОАСК

Все про економіку та фінанси

Наглядова рада НАК "Нафтогаз України" на позачерговому засіданні 6 липня не розглядала питання припинення контракту з головою правління компанії Юрієм Вітренко, повідомила представник уряду в наглядовій раді "Нафтогазу" Наталія Бойко, пише "БізнесЦензор".

Вона оприлюднила текст заяви наглядової ради за результатами вчорашнього засідання, узгоджений усіма його членами.

Згідно із заявою, наглядова рада "Нафтогазу" планувала на позачерговому засіданні прийняти рішення на виконання припису Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке раніше направило припис про розірвання контракту з Вітренко.

Однак під час засідання наглядова рада взяла до уваги, що дія розпорядження НАЗК від 1 липня була зупинена 5 липня постановою Окружного адмінсуду Києва за зверненням самого Вітренко.

"З огляду на це, ми висловлюємо свою глибоку стурбованість триваючою невизначеністю щодо ситуації з призначенням голови правління, яка має визначальний вплив на можливість виконання нами Спільної дорожньої карти, яка була узгоджена при переобранні наглядової ради компанії в травні 2021 року", - підкреслюється в заяві наглядової ради.

Як повідомлялося, 1 липня НАЗК направило припис голові наглядової ради НАК "Нафтогаз України" Клер Споттісвуд з вимогою припинити контракт з головою правління Юрієм Вітренко як незаконний. Однак Вітренко оскаржив припис НАЗК в Окружному адмінсуді Києва (ОАСК), який 5 липня як забезпечувальний захід за позовом призупинив його дію. 

Раніше глава НАПКА Олександр Новіков також вніс припис Кабміну з вимогою скасувати призначення Вітренка на посаду голови правління "Нафтогазу" як незаконне. НАЗК дійшло висновку, що Вітренко не міг бути призначений главою "Нафтогазу", оскільки до цього він керував Міністерством енергетики та міг впливати на роботу компанії, що суперечить положенням закону про запобігання корупції.

У свою чергу глава наглядової ради НАК "Нафтогаз України" Клер Споттісвуд ініціювала відсторонення голови правління Юрія Вітренка через припис НАЗК. Однак у кінці червня наглядова рада відклала розгляд питання про можливе усунення Вітренко на одне з наступних засідань.

Пізніше прем`єр-міністр Денис Шмигаль направив позов до Окружного адмінсуду міста Києва з проханням скасувати розпорядження, винесене йому НАЗК. Суд на наступний же день призупинив дію розпорядження.

Нагадаємо, Кабінет міністрів на позачерговому засіданні 28 квітня звільнив главу НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, призначивши на цю посаду Юрія Вітренка в обхід рішення наглядової ради. Для цього Кабмін з 28 квітня припинила повноваження незалежних членів наглядової ради, змінив главу компанії, а потім переобрав чинний склад наглядової ради "Нафтогазу", але вже з 30 квітня.

Цю схему розкритикував ЄС і найбільші кредитори України, а Держдеп звинуватив Кабмін в маніпулюванні правилами і нехтуванні системою корпоративного управління в держкомпаніях, створення якої було однією з умов співпраці з МВФ.

Сам Вітренко розказав, що очолити "Нафтогаз" йому запропонував президент Володимир Зеленський, а остаточно питання вирішувалося в лічені години і заяву на посаду довелося писати вже під час призначення.