"Нафтогаз" відсудив у ДТЕК Ахметова 720 млн грн

Все про економіку та фінанси

02.12.2021 Госпсуд Донецької області задовольнив позов "Нафтогазу" до "ДТЕК Східенерго" (в справі №905/1613/20) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 572,1 млн грн заборгованості за договором постачання природного газу №6173/1920-ЕЕ-20 від 30.09.2019.

Згідно з судовими матеріалами, цей газ мав використовуватися компанією "ДТЕК Східенерго" виключно для виробництва електроенергії. Період поставок - жовтень 2019 року - квітень 2020 року.

Задовольняючи позов "Нафтогазу", суд серед іншого вказав, що чинне законодавство не зобов`язувало "ДТЕК Східенерго" укладати договір про постачання газу виключно з "Нафтогазом". "Навпаки законодавством закріплено принцип вільного вибору постачальника природного газу та вільної добросовісної конкуренції, а також можливість укласти договір постачання природного газу з будь-яким постачальником, отже доводи відповідача про те, що укладення договору було вимушеним кроком з боку відповідача, є помилковими", - констатував суд.

Як писав Finbalance, 03.11.2021 Госпсуд Донецької області також задовольнив позов "Нафтогазу" до ТОВ "ДТЕК Східенерго" по ще одній справі - №905/1612/20 - та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 148,75 млн грн заборгованості за газ, який був поставлений у вересні 2019 року.

Згідно з судовими матеріалами, "ДТЕК Східенерго" просило суд не задовольняти позов "Нафтогазу", мотивуючи свою позицію тим, що укладання спірного договору, за твердженням відповідача, було "вимушеним кроком, який вчинений з метою уникнення зупинки роботи ДТЕК Луганська ТЕС", адже в червні 2019 року Росія заблокувала поставки вугілля на ДТЕК Луганська ТЕС, яке використовувалося для виробництва електроенергії.

У серпні 2020 року Кабмін схвалив проект постанови про встановлення спеціального тарифу на природний газ на ДТЕК Луганська ТЕС, однак остаточне рішення прийнято не було.

Натомість "Нафтогаз" наголошував, що законодавство не зобов`язувало "ДТЕК Східенерго" укладати договір постачання газу виключно з "Нафтогазом", а навпаки закріплює принцип вільного вибору постачальника природного газу. Тобто відповідач мав право та можливість укласти договір з будь-яким постачальником природного газу, а тому теза "ДТЕК Східенерго", що укладення спірного договору було вимушеним кроком, на думку держкомпанії, є безпідставною.

P.S.

Після виходу цього повідомлення до редакції Finbalance надійшов лист від прес-служби "ДТЕК Енерго", у якому наводиться такий коментар компанії:

"ДТЕК Східенерго заперечує проти висновків суду та вважає їх такими, які не ґрунтуються на повному та всебічному дослідженні всіх обставин справи. Компанія здійснює свою діяльність відповідно до вимог поточного законодавства. Компанія оскаржуватиме рішення суду в судовому порядку в рамках строку, встановленого законодавством.

З липня 2019 року до березня 2020 року Луганська ТЕС, яка входить до складу ДТЕК Східенерго, змушена була працювати на газі в умовах критичного дефіциту вугілля, який виник через інфраструктурні та політичні проблеми в регіоні.

Причина відсутності вугілля – Росія блокувала постачання вугілля в Україну. Станція може отримувати вугілля залізницею тільки з території РФ, оскільки залізничних під`їздів до Луганської ТЕС по території, що контролюється українською владою, немає.

Станція була змушена перейти на спалювання газу замість вугілля, оскільки є найбільшим виробником електричної енергії у Луганській області та єдиним виробником теплової енергії для споживачів міста Щастя. Від надійної роботи Луганської ТЕС залежить енергопостачання стратегічних підприємств та об`єктів критичної інфраструктури, шкіл, дитсадків, медустанов тощо.

Ми зверталися до Кабміну, Міненерго та НКРЕКП для встановлення спеціальної ціни на газ, яка б відповідала ціні, закладеній у тарифі на електроенергію та тепло. Проте, незважаючи на те, що Луганська ТЕС виконує соціальну функцію у регіоні, рішення не було належним чином ухвалено. Тому ми змушені обстоювати свою позицію у суді".