"Нафтогаз": утримати тарифи на газ Кабмін планує за рахунок коштів міжнародних донорів

Все про економіку та фінанси

Кабінет Міністрів створить спеціальний фонд держбюджету для надходжень від міжнародних донорів, за рахунок якого матиме можливість утримувати тарифи на газ для населення, компенсувати різницю в тарифах для підприємств теплокомуненерго та операторів газорозподільних мереж, повідомив голова правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко, пише "Інтерфакс-Україна".

"Законопроєкт, який прийняв уряд, передбачає, що буде створено спеціальний фонд держбюджету, в який надаватимуться гроші від міжнародних партнерів. Уряд, у свою чергу, використовуватиме цей фонд для того, щоб не підвищувалися тарифи", - сказав Вітренко.

Вітренко зазначив, що різницю між економічно обґрунтованими та поточними тарифами держава компенсуватиме учасникам ринку: ТКЕ та операторам газорозподільних мереж, тариф яких не покриває їхні витрати, а також "Нафтогазу" за виконання покладених Кабміном "спеціальних обов`язків" продавати ресурс на пільгових, а не на комерційних умовах.

За його словами, це також дасть змогу "Нафтогазу" запозичувати кошти на закупівлю газу.

"Нафтогаз" зможе пояснювати кредиторам, що він потім отримує достатньо грошей від продажу цього газу, оскільки різниця в тарифах покриватиметься з держбюджету", – зазначив голова НАК.

Вітренко пояснив, що власного видобутку "Нафтогазу" недостатньо для покриття всіх потреб населення: і прямого споживання, і через централізоване опалення на газу та виробничо-технологічних витрат у газорозподільних мережах.

Крім цього, "Нафтогаз" у пресрелізі у п`ятницю уточнив, що схвалений 10 травня 2022 року законопроєкт "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення", зокрема, передбачає запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ і тарифи на теплову енергію та супутні послуги.

Компанія спростувала поширену низкою ЗМІ інформацію про підвищення втричі ціни на опалення.

ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" справді встановило нові ціни на природний газ, що було передбачено з 1 червня 2022 року умовами трирічних договорів із ТКЕ. Проте, згідно зі схваленим урядом законопроєктом, частину міжнародної фінансової допомоги для України буде використано для стримування тарифів, роз`яснили в "Нафтогазі".

"На платіжках українців це не позначиться", – прокоментували в НАК повідомлення у ЗМІ про плани підвищення цін для ТКЕ приблизно втричі, додавши, що різницю між економічно обґрунтованими та поточними тарифами, зокрема для ТКЕ, буде компенсовано коштами спецфонду.

"Цей механізм також дасть змогу ТКЕ розраховуватися за новими цінами на газ із "Нафтогазом" та погасити прострочену заборгованість", - зазначили в компанії. 

Вітренко повідомив, що "Нафтогаз" за результатами 2022 року прогнозує зниження обсягів видобутку газу на 3-6%.

"У "Нафтогазу" було зростання до війни, ми з кінця минулого року переломили тенденцію і почали нарощувати видобуток. Через війну він почав падати на 3-4-5%. Щодо року ми прогнозуємо, що буде зниження на 3-6%, але за поточних тенденцій це точно навіть не 10%", – сказав глава НАКу.

Виступаючи на ВЕФ, генеральний директор "Смарт-Холдингу" Юлія Кір`янова повідомила, що в компанії через війну видобуток упав на 22%, і спрогнозувала, що загалом видобуток в Україні цього року знизиться до 16 млрд куб. м порівняно з 19,8 млрд куб. м у 2021 році.

За словами Вітренко, частина приватних компаній на початку війни призупинила видобуток, потім вивела його на довоєнний рівень, проте тепер скаржиться на відсутність експорту, стверджуючи, що це призведе до зниження видобутку.

При цьому голова "Нафтогазу" заявив, що не бачить підстав для приватних компаній скорочувати обсяги видобутку, незважаючи на те, що експорт газу наразі закритий.

"Ми як великий гравець на цьому ринку розуміємо, що та ціна, яка є на ринку, зокрема, за якою ми купуємо газ у приватних компаній, вона є вищою, ніж найбільша рента і всі витрати на видобуток, які можуть бути", – зазначив Вітренко.

"Тому жодних підстав для них скорочувати видобуток немає, а навпаки. Це я вже не кажу про патріотизм, бо податки від видобутку газу дуже важливі для країни, як і енергетична незалежність", – наголосив глава "Нафтогазу".

Як повідомлялося, Україна тимчасово призупинила можливість експорту газу з території країни. Обмеження було запроваджено наказом Міненерго №99 від 3 березня 2022 року у зв’язку з бойовими діями на території України.

За словами Вітренка, Україна наразі не імпортує природний газ, і при цьому їй вдається збільшувати його запаси у сховищах, проте до кінця року такий імпорт, імовірно, знадобиться, але його порівняно невеликий обсяг дає гнучкість у закупівлях.

"Виглядає все так, що, швидше за все, Україні буде потрібен імпорт. Ми не імпортуємо зараз узагалі і при цьому нам вдається закачувати газ до сховищ. Але до кінця року потрібен буде імпорт газу. І ми працюємо над тим, щоб знайти кращі умови", - сказав глава "Нафтогазу".

Вітренко зазначив, що проводить, зокрема й у Давосі на Всесвітньому економічному форумі, прагматичні комерційні переговори щодо імпорту газу та нафтопродуктів.

"Ми обговорюємо різні варіанти імпорту: і LNG (зокрема, американського LNG), і імпорт газу з країн, з яких ми раніше не імпортували", – зазначив він.

Голова "Нафтогазу" поки що не розкрив подробиць, але наголосив, що компанія має сьогодні можливості шукати кращі варіанти імпорту.

"Оскільки обсяги газу, який потрібно імпортувати, є відносно невеликі порівняно з попередніми роками, в нас є певна гнучкість, ми можемо дозволити собі, принаймні поки що, шукати кращі варіанти імпорту й нижчу ціну, і певним чином ризикувати щодо цього", – заявив Вітренко.

"Тому що ми розуміємо, що в нас достатньо потужностей для імпорту з Європи, тож якщо не імпортуємо в червні, то в нас є ще липень, серпень, вересень…", – додав він.

Голова "Нафтогазу", відповідаючи на запитання про погашення в липні цього року єврооблігацій на $335 млн, наголосив також, що компанія наразі не має поточних проблем із ліквідністю, а кредит, що залучається від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), буде використано для закупівлі газу на зиму.

Також Вітренко розповів, що іноземні компанії знову використовують підземні газові сховища (ПСГ) України, попри війну, хоча обсяги такого зберігання поки що невеликі через дефіцит газу в Європі.

"Вже є іноземні компанії, які розпочинаючи з квітня в умовах війни все одно ризикують і зберігають газ у наших сховищах", - зазначив він.

Голова НАК нагадав, що у перший місяць війни Україна призупинила таку можливість, проте згодом знову відкрила сховища для нерезидентів.

"Поки що переважно невеликі (обсяги зберігання нерезидентами). Питання просто у тому, що у Європі є певний дефіцит газу", – пояснив Вітренко.

За його словами, ця довіра пов`язана з тим, що Україна є надійним партнером на відміну від Росії.

"От щойно була зустріч світових економічних лідерів, обговорювали енергетичну безпеку, і польський міністр енергетики пані Москва прямо каже: дивіться, у нас були контракти, у Болгарії були контракти, але росіяни просто не виконують їх. Тому враховувати будь-які домовленості та папери, підписані Росією, не варто, на відміну від домовленості з Україною", – наголосив голова правління "Нафтогазу".

Як повідомлялося, Україна активно пропонує європейським компаніям використовувати українські ПСГ. Режим митного складу (МС) дає змогу зберігати природний газ у ПСГ України протягом трьох років без сплати податків та митних зборів за подальшого його транспортування з території країни.

У січні цього року оператор газосховищ "Укртрансгаз", дочірня компанія "Нафтогазу", зазначав, що кількість компаній-нерезидентів у його портфоліо замовників за останні три роки зросла увосьмеро – до 111 компаній, які представляють 27 країн із трьох континентів: Європи, Північної Америки та Азії.

На початок минулого опалювального сезону у жовтні 2020 року нерезиденти мали у ПСГ України приблизно 10 млрд куб. м газу, з яких до 30 квітня 2021 року вони використали майже 6 млрд куб. м, зокрема близько 0,5 млрд куб. м було реекспортовано та повернуто на європейський ринок, тоді як 5,5 млрд куб. м - розмитнено та реалізовано для потреб українських споживачів.

На початок жовтня 2021 року іноземні замовники послуг зберігали в українських підземках у режимі "митний склад" 2,8 млрд куб. м газу із сумарних запасів 18,7 млрд куб. м.

Зміна кон`юнктури (різке подорожчання та дефіцит) на європейському ринку газу та зростання з осені минулого року ризиків російської агресії призвели до того, що до початку лютого 2022 року запаси нерезидентів в українських ПСГ зменшилися до 0,2 млрд куб. м.