"Нафтогаз" планує випуск євробондів у травні на понад $1 млрд та імпорт газу влітку

Все про економіку та фінанси

Глава правління “Нафтогазу” Юрій Вітренко в інтерв’ю “РБК-Україна” повідомив про плани компанії в 2022 році “випускати єврооблігації, залучати гроші на міжнародних ринках капіталу”:

“Тому важливо, щоб національна компанія була прибутковою у цьому році. Над цим ми посилено працюємо. На жаль, "Нафтогаз" був збитковим минулого року і у першому кварталі цього року.

До речі, попереднє керівництво показало збитки за минулий рік. Але, напевно, щоб розповідати, що їх несправедливо звільнили, поспішили відрапортувати про прибуток за перший квартал цього року. Потім прийшли міжнародні аудитори, яких вони самі найняли. Були виявлені помилки у складанні звітності за міжнародними стандартами, і в результаті у компанії за перший квартал теж збиток. Швидше за все, це була не просто помилка з боку попереднього менеджменту, це була усвідомлена маніпуляція, розповідати, що при них компанія вже знову стала прибутковою. Насправді "Нафтогаз" тоді залишався збитковий. Тільки після зміни менеджменту компанії вдалося у другому кварталі вийти на прибуток.

Але збитки у першому кварталі були більше, ніж прибуток у другому кварталі. Тому за півріччя компанія все одно залишалася збитковою. Залишається дуже багато проблем, але є надія, якщо все вийде і всі наші контрагенти виконають свої зобов`язання. Тоді компанія стане прибутковою за результатами року. Багато що залежить також і від дій регулятора, уряду і парламенту.

Це дозволить наступного року розмістити успішно свої єврооблігації і залучити велику суму грошей, понад 1 мільярда доларів. Плюс важливо, щоб з нами розрахувалися наші контрагенти, у першу чергу, підприємства ТКЕ і підприємства, які постачають газ населенню у рамках балансуючої групи. Тому що платежі наших контрагентів за газ, який ми поставимо у цьому опалювальному сезоні, дозволяють нам закупити його на наступний опалювальний сезон.

Так, дійсно, ми переживаємо з приводу наших фінансових результатів. Ми – національна компанія, ми як менеджмент повинні забезпечувати її прибутковість. Якщо я бачу, що ціни зараз з поставкою навесні нижче, ніж ціни з поставкою взимку, то купувати у рази дорожчий газ я можу тільки у тому випадку, якщо я знаю, що я взимку його продам, притому не у збиток. Купувати зараз дорожче, не розуміючи, кому такий газ потрібен – це означає навмисне завдавати збитків національній компанії.

<...> Ми у будь-якому випадку будемо закуповувати газ, тому що нам не вистачає власного видобутку, принаймні поки не знизиться споживання всіх наших клієнтів. Наші клієнти зараз – це фактично все населення як безпосередньо, так і через теплокомуненерго. Це в принципі підприємства ТКЕ, які виробляють тепло не тільки для населення, але і для бюджетних, і для комерційних організацій. Всі їхні потреби зараз закриває "Нафтогаз".

Плюс у нашому портфелі вже зараз практично всі бюджетні організації, заклади охорони здоров`я комунальної форми власності. Тобто нам газу власного видобутку для забезпечення власних споживачів вже недостатньо, будемо імпортувати.

Для інших споживачів – це питання попиту. Якщо ми говоримо про промисловість або навіть електрогенерацію, то багато що залежить від того, які будуть ціни і чи влаштовують їх ці ціни з точки зору конкурентноздатності газу у порівнянні з іншими видами палива.

Тобто, наприклад, влітку вугілля завжди дешевше. Якщо немає проблем з логістикою, то влітку потрібно закуповувати вугілля, а не закуповувати газ для генерації. Багато чого буде залежати від платоспроможного попиту”.

P.S.

Юрій Вітренко під час брифінгу заявив, що, незважаючи на наміри збільшити власний видобуток, улітку 2022 року буде змушений імпортувати газ, для чого, зокрема, планує випуск єврооблігацій орієнтовно у травні, пише "Інтерфакс-Україна".

"Нам все одно доведеться імпортувати газ цього літа. Для цього потрібні будуть суттєві фінансові ресурси, і "Нафтогаз" планує, зокрема, випускати єврооблігації приблизно в травні наступного року", - сказав Вітренко.

Він додав, що "для цього "Нафтогаз" має бути прибутковим і фінансово стійким. Окрім того, необхідно завершити впровадження в Україні європейського законодавства, наприклад у Кодексі газотранспортної системи, "який не відповідає євровимогам".

Вітренко також повідомив: "Ми підвищуватимемо власний видобуток, наскільки це можливо".

Водночас для збільшення видобутку він вважає за необхідне провести роботу з державними органами для усунення наявних на цьому шляху перешкод. "Це складна робота, потрібна зміна нормативної бази, щоб Україна могла видобувати більше цього ресурсу", – сказав Вітренко.

На його думку, необхідно також підвищувати енергоефективність і забезпечити перехід тепловиків із природного на біогаз. "Все це дасть змогу менше імпортувати", - зауважив Вітренко.

Він запевнив, що "Нафтогаз" має у своєму розпорядженні достатній обсяг газу для забезпечення населення та бюджетних споживачів у поточному опалювальному сезоні.

"Якщо подивитися, скільки необхідно споживачам у портфелі "Нафтогазу", і водночас врахувати той власний видобуток, який є, то ми побачимо, що цього опалювального сезону різниця між потребами наших споживачів і власним видобутком становить 5,1 млрд куб. м газу. Цю різницю повністю покривають ті запаси, які є у підземці", – сказав він на брифінгу у Києві у четвер.

Окрім того, голова компанії наголосив на наявності можливостей для імпорту ресурсу.

Вітренко зазначив, що "Нафтогаз" забезпечує практично всі потреби населення і через пряме споживання, і через підприємства централізованого опалення, а також через бюджетні установи.

Глава НАКу сказав, що "Нафтогаз" має у своєму розпорядженні можливості для додаткового імпорту газу, обсяг цього імпорту залежатиме від запитів із боку промислових споживачів, а також від можливостей української ГТС.

"Питання щодо додаткових обсягів імпорту вирішуватимуть з урахуванням додаткових потреб клієнтів "Нафтогазу", наприклад промисловості, якщо вона звертатиметься до "Нафтогазу", а також з урахуванням особливостей функціонування української ГТС, скільки фізично потрібно газу імпортувати, враховуючи обмеження щодо підйому газу з підземних сховищ за певну добу", – сказав він.

За словами Вітренка, "Нафтогаз" у 2021 році імпортував 77% всього газу в Україні, на що витратив 86 млрд грн. "Фактично з червня газ в Україну імпортує лише "Нафтогаз", - наголосив голова компанії.

Він заявив, "Нафтогаз" може бути прибутковою вже за підсумками 2021 року, якщо не підведуть партнери.

"Результати за цей рік, які перевірятимуть міжнародні аудитори, будуть у квітні наступного року. Ситуація продовжує бути складною. Але ми очікуємо, якщо нас не підведуть ні наші контрагенти, ні наші партнери в уряді, якщо не буде жодних ненормальних рішень із боку регулятора, тоді, відповідно, "Нафтогаз" може бути прибутковим уже за результатами цього року", – сказав Вітренко.

Водночас він зазначив, що у другому кварталі цього року НАК вдалося "переломити ситуацію" і вийти на прибуток у 8,5 млрд грн, проте збитки у розмірі 10,15 млрд грн за результатами першого кварталу все одно призвели до негативних показників за перше півріччя у розмірі 1,65 млрд грн.