"Нафтогаз" не домігся в судах відкриття справи про банкрутство "Київоблгазу"

Все про економіку та фінанси

25.11.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу "Нафтогазу" та залишив без змін ухвалу Госпсуду Київської області від 27.04.2021 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 05.07.2021, якими НАКу було відмовлено у відкритті провадження в справі №911/944/21 про банкрутство "Київоблгазу".

Згідно з судовими матеріалами, “Нафтогаз” заявляв про борг “Київоблгазу” на 340 млн грн. Натомість “Київоблгаз” називав спірними ці вимоги НАКу, з огляду проведений односторонній правочин - погашення заборгованості шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог (як зазначалося, “Київоблгаз” отримав право вимоги до “Нафтогазу” від "Дніпропетровськгаз збуту" на 790 млн грн).

Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що спір, який виник між сторонами, стосується наявності/відсутності грошового зобов`язання в "Київоблгазу" перед "Нафтогазом" та не може бути вирішений в межах розгляду заяви "Нафтогазу" про відкриття провадження у справі про банкрутство "Київоблгазу".

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 загальна заборгованість регіональних газозбутових підприємств перед ним становила 23,6 млрд грн.

Про судові спори групи "Нафтогазу" з компаніями, близькими до Фірташа, - туттуттуттуттуттуттут.

Як писав Finbalance, раніше "Укртрансгаз" (дочірня структура "Нафтогазу") не змогла відсудити в "Київоблгазу" майже 2 млрд грн.

"Київоблгаз" входить у групу РГК (Регіональна газова компанія), пов’язану з Дмитром Фірташем. За оцінками учасників ринку, вона контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

“Укртрансгаз” забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС” (у жовтні заявляв про борг обл- і міськгазів зі відібраний газ на 10,9 млрд грн, у т.ч. групи "імені" Фірташа - на 7,7 млрд грн).

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

Про інші судові спори між "Укртрансгазом" і структурами Фірташа - туттуттут.

На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП.

"У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном. За три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень", - констатували в ДБР.

У червні президент Володимир Зеленський підписав указ про рішення РНБО ввести санкції проти Дмитра Фірташа.

США вимагають екстрадиції Д. Фірташа з Австрії.

Про відмову Верховного Суду дати дозвіл компанії Фірташа на стягнення 250 млн дол з ОПЗ - тут.

Про відмову Верховного Суду визнати недійсним договір про передачу державою для Фірташа газових мереж - тут.