"Нафтогаз" має намір у 2022 році імпортувати 5-8 млрд кубів газу

Все про економіку та фінанси

НАК "Нафтогаз України" за наявності достатніх фінансових ресурсів має намір імпортувати у 2022 році загалом від 5 до 8 млрд куб.м газу, а всього для проходження наступного опалювального сезону Україні необхідно імпортувати від 9 до 11 млрд куб.м, повідомив глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко, пише "Енергореформа".

"Загальний прогнозний обсяг газу, який Україна імпортуватиме у 2022 році, становить 9-11 млрд куб.м. За умови наявності у "Нафтогазу" достатніх фінансових ресурсів компанія в 2022 році планує закупити в цілому приблизно від 5 до 8 млрд куб.м газу", – сказав Ю. Вітренко на засіданні паливно-енергетичного комітету Верховної Ради 23 лютого.

При цьому він зазначив, що наявність необхідних фінансових ресурсів у "Нафтогазу" залежить від термінового вирішення проблеми різниці у тарифах, насамперед операторів систем розподілу газу.

"Йдеться, зокрема, про необхідність вирішити питання різниці в тарифах газорозподільних компаній. У їх тарифах закладено ціну на газ 7,4 грн/куб.м (на виробничо-технологічні витрати – ЕР), водночас ціна, за якою вони реально купують газ, у рази більше", – пояснив глава НАК.

Водночас, за словами Ю. Вітренко, приведення тарифів до економічно обґрунтованих не повинно лягати на плечі споживачів, а різниця має бути компенсована державою.

"Відповідно учасники ринку газу можуть далі погашати свої борги, далі в ланцюжку стоїть "Нафтогаз", він отримує свої гроші та зможе витратити їх на закупівлю імпортного газу", – описав схему глава "Нафтогазу".

Крім того, він зазначив, що запланованих у лютому-квітні обсягів імпорту газу в розмірі 1,1 млрд куб.м вистачить для забезпечення газом усіх категорій споживачів до кінця опалювального сезону.

Він також зазначив, що нинішні запаси газу в ПСГ, що перевищують 10 млрд куб.м, на 10% більше, ніж у середньому у відповідний період 2014-2018 років.

"Це повна дезінформація, що у нас запаси газу якісь рекордно низькі", – наголосив Ю. Вітренко.

Відповідаючи на запитання депутатів про причини імпорту газу в лютому-квітні з огляду на достатній рівень його запасів, глава компанії пояснив, що це викликано необхідністю підтримувати достатній рівень потужності підйому ресурсу, а також використанням газу для генерації електроенергії, зокрема у зв`язку з наміченою на 24-26 лютого роботою в ізольованому режимі.

"Для імпорту є два основні фактори – ми завжди враховуємо не лише обсяг газу, а й потужність відносного підйому цього газу на кожну конкретну добу (10% від наявних запасів). "Нафтогаз" також забезпечує газ для електрогенерації", – зазначив він.

18 лютого прем`єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що НАК "Нафтогаз України" з початку 2022 року вже імпортував 176 млн куб.м природного газу, а до травня завезе до країни сумарно 1,1 млрд куб.м. Крім того, за словами прем`єра, інші учасники ринку з початку поточного року імпортували до України ще 156 млн куб.м газу.