"Нафтогаз" і RWE підписали "водневий" меморандум

Все про економіку та фінанси

22 серпня НАК «Нафтогаз України» та німецький газовий трейдер RWE Supply & Trading підписали меморандум про взаєморозуміння. Обидві компанії домовилися проаналізувати можливості взаємовигідної співпраці щодо створення повного ланцюга вартості «зеленого» водню та його похідних, таких як аміак, які виробляються в Україні. Зокрема, йдеться про розвиток проектів з виробництва та зберігання зеленого водню та аміаку в Україні та їх імпорту до Німеччини, йдеться в заяві "Нафтогазу".

Як зазначається, "цей напрям особливо актуальний в контексті ініціативи H2Global, в межах якої німецький уряд анонсував плани підтримати імпорт до Німеччини зеленого водню, виготовленого за межами ЄС".

Крім того, Нафтогаз та RWE домовилися співпрацювати у вивченні комерційних можливостей для продажу українського зеленого водню на європейських ринках, зосередивши увагу на основних ринках RWE.

Партнери також розглянуть можливість спільної взаємодії щодо обміну знаннями та технічних аспектів розбудови ланцюга створення вартості зеленого водню.

З боку RWE Supply & Trading меморандум про взаєморозуміння підписав член правління Ульф Керстін, з боку Нафтогазу – голова правління Юрій Вітренко.

«Україна має великий потенціал для розвитку водневої економіки у співпраці з Німеччиною. І Нафтогаз як національна компанія готовий стати опорою для цього розвитку. Ми вважаємо зелений водень нашим стратегічним пріоритетом, і ми раді працювати над цим спільно з RWE, нашим надійним партнером в торгівлі і поставках природного газу», - прокоментував подію очільник Нафтогазу.

Ульф Керстін, член правління RWE Supply & Trading, зазначив: «Водень буде відігравати ключову роль для декарбонізації промисловості, оскільки не все можна електрифікувати за допомогою відновлюваної енергії. Як партнер галузі, RWE є частиною цього рішення. Ми дуже задоволені, що разом з Нафтогазом вивчатимемо можливості для майбутнього постачання зеленого водню з України».

Робочі групи двох компаній мають почати спільну роботу протягом найближчого місяця.

НАК «Нафтогаз України» та німецька RWE співпрацюють у сфері зберігання газу в українських газосховищах. Також НАК періодично купує газ у цієї компанії.

22 серпня президент Володимир Зеленський на спільному брифінгу з канцлером Німеччини Ангелою Меркель зазначив, що Україна підтримує амбіції Євросоюзу щодо переходу до кліматично нейтрального розвитку до 2050 року в межах Європейського зеленого курсу.

Водночас В. Зеленський наголосив, що співпраця в секторі водневої економіки не компенсує Україні втрат від можливого запуску «Північного потоку – 2» у короткостроковій перспективі. Натомість збереження транзиту газу українською ГТС після 2024 року дасть змогу нашій країні профінансувати «зелений перехід», що в результаті зменшить залежність економіки України від природного газу.

Глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко під час брифінгу зауважив, що НАК і RWE починають працювати над пілотним проєктом, в рамках якого українська держкомпанія вироблятиме зелений водень, перетворюватиме його на зелений аміак та транспортуватиме до Німеччини, пише "НВ".

«Прямо зараз починаємо працювати над пілотним проєктом, в рамках якого ми будемо виробляти зелений водень, який будемо перетворювати на зелений аміак і цей аміак будемо транспортувати до Німеччини. Принаймні над цим ми почнемо працювати», — заявив він.

Він уточнив, що водень можна транспортувати як суміш з природнім газом через існуючу мережу газопроводів, окремо газопроводами або суднами. «Найшвидший варіант — це транспортувати зелений водень суднами, які використовуються наразі для транспортування аміаку, так звані газовози», — сказав Вітренко.

За словами Вітренка, виробництво зеленого аміаку буде здійснюватися на існуючих потужностях, наприклад, Одеського припортового заводу. Після цього він морем транспортуватиметься до Німеччини.

«Наразі це рентабельно тільки якщо цей зелений аміак купується за набагато вищою ціною, ніж звичайний, але якраз в Європі, зокрема в Німеччині, створені спеціальні умови для стимулювання розвитку зеленої енергетики. Зелений аміак, як і зелений водень, можна продавати в Європу за набагато більш високими цінами, ніж звичайний аміак», — пояснив голова Нафтогазу.

Для виробництва зеленого водню розглядається можливість використання офшорних установок для використання енергії вітру.

«На техніко-економічне обгрунтування може піти декілька місяців. Реалізація — це питання декількох років. В принципі вся воднева економіка — це питання років, навіть скоріше десятиріч, але потрібно починати робити щось зараз», — сказав Вітренко.

Нагадаємо, ідея експорту Україною водню до країн ЄС, зокрема Німеччини, обговорюється в зв’язку з тим, що Росія уже в цьому році планує запустити газопровід Північний потік-2, який дозволить Газпрому повністю відмовитися від використання української газотранспортної системи і постачати газ до країн Євросоюзу в обхід України.

Директор Оператора ГТС України Сергій Макогон говорив, що Україна може стати постачальником водню до Євросоюзу, але поки що така можливість лише вивчається і розпочати його прокачування через газотранспортну систему України в найближчі два-три роки неможливо.

«Водень — це майбутнє, але це не майбутнє найближчих двох-трьох років, коли ми повинні думати про транзит, тому що у нас транзит тільки до кінця 2024 року», — заявляв він.