"Нафтогаз": газзбути, маючи мільярдні борги, хочуть вивести свої активи

Все про економіку та фінанси

Газопостачальні компанії ("газзбути"), які входять у т.ч. в групу РГК "імені" Дмитра Фірташа, можуть спробувати перевести свої активи на нещодавно створені нові юрособи зі схожими назвами для ухилення від сплати мільярдних боргів перед "Нафтогазом", пише "БізнесЦензор" з посиланням на матеріали Окружного адмінсуду м. Києва від 08.02.2021 щодо справи за позовом НАК "Нафтогаз України" до НКРЕКП.

У позові "Нафтогазу" зазначено, що "газзбути" мають борг за поставлений їм для потреб населення газ перед НАКом на 23,31 млрд грн. При цьому держкомпанія констатує, що "газзбути" намагаються уникнути сплати боргу, зокрема, шляхом виведення їх єдиного активу - дебіторської заборгованості побутових споживачів за природний газ, що унеможливить повернення заборгованості.

Як випливає з судових документів, у вересні 2020 року було зареєстровано 16 нових компаній з назвами, схожими на діючі "газзбути" (наприклад, "Вінницягаз Збут" і нове "Вінниця-Газзбут"). При цьому "старі газзбути" і нові компанії мають одне і теж місце знаходження юридичної особи, одних них і тих же керівників юридичних осіб та одні й ті ж види діяльності. 

При цьому НКРЕКП своєю постановою №186 від 03.02.2021 вже видала новим "газзбутам" ліцензії на постачання електроенергії.

"Наведене підтверджує доводи АТ "НАК "Нафтогаз України" про вчинення заходів, спрямованих на уникнення відповідальності за порушення грошових зобов`язань і сплати боргу за отриманий природний газ, зокрема, виведення дебіторської заборгованості побутових споживачів за природний газ, що призведе до порушення законодавства на ринку природного газу і унеможливить повернення заборгованості АТ "НАК "Нафтогаз України", - підкреслюється в позові.

У зв`язку з цим "Нафтогаз" просив суд як захід забезпечення позову заборонити НКРЕКП видавати 13 новим "газзбутам" ліцензії на постачання природного газу. Це прохання позивача було задоволено судом.

Своїм рішенням ОАСК до прийняття рішення по суті судового спору заборонив НКРЕКП видавати ліцензії на постачання природного газу компаніям "Вінниця-Газзбут", "Волинь-Газзбут", "Дніпропетровськ-Газзбут", "Житомир-Газзбут", "Закарпат-Газзбут", "Запоріж-Газзбут", "Івано-Франківськ-Газзбут", "Київобл-Газзбут", "Рівне-Газзбут", "Суми-Газзбут", "Харків-Газзбут", "Чернівці-Газзбут", "Чернігів-Газзбут".

Крім того, "Нафтогаз" просив заборонити "старим" газопостачальним компаніям нараховувати побутовим споживачам плату за природний газ, спожитий ними до січня 2021 року, і виставляти побутовим споживачам рахунки за спожитий до січня 2021 року газ, розпоряджатися грошовими коштами, отриманими від побутових споживачів за такий газ, а також здійснювати операції, предметом яких є відступлення права вимоги до побутових споживачів.

Це прохання ОАСК задовольнив частково, заборонивши виставляти в паперовому та електронному вигляді побутовим споживачам рахунки, акти, будь-які інші платіжні документи про оплату за природний газ, спожитий ними до січня 2021 року (включно) компаніям "Вінницягаз Збут", "Волиньгаз Збут", "Дніпропетровськгаз Збут", "Житомиргаз Збут", "Закарпатгаз Збут", "Запоріжгаз Збут", "Івано-Франківськгаз Збут", "Київоблгаз Збут", "Рівнегаз Збут", "Сумигаз Збут", "Харківгаз Збут", "Чернівцігаз Збут", "Чернігівгаз Збут", "Миколаївгаз Збут", "Львівгаз Збут", "Хмельницькгаз Збут".

"Нафтогаз" також просив заборонити поштовим і кур`єрським організаціям доставляти побутовим споживачам будь-які вищевказані документи, але суд з цим не погодився.