"Нафтогаз" домігся в апеляції скасування виплати 1 млрд грн для Фірташа

Все про економіку та фінанси

28.04.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу “Нафтогазу” та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 11.01.2021 (у справі №910/9617/20), яким було частково задоволено позов ТОВ “Дніпропетровськгаз Збут” і вирішено стягнути з “Нафтогазу” 1 млрд грн (у т.ч. “суму безпідставно збережених коштів” у розмірі 966,4 млн грн, 3% річних у розмірі 26,98 млн грн, інфляційні втрати в розмірі 5,7 млн грн).

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" зазначало, що з липня 2015 року по січень 2019 року придбало в "Нафтогазу" природний газ для потреб побутових споживачів на 18,5 млрд грн, у т.ч. для потреб населення без лічильників газу - на 2,7 млрд грн.

Спір виник через зміну Кабміном норм споживання газу для населення в разі відсутності газових лічильників. ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" висловлювало думку, що в нього сформувалася переплата, і компанія намагалася відсудити її в “Нафтогазу”. Підставою для свого позову ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" називало постанову Кабміну №143 від 27.02.2019.

Натомість Північний апеляційний госпсуд вказав, що позивач просить стягнути грошові кошти, які були ним сплачені у період з липня 2015 року по січень 2019 року, тоді як згадана постанова була прийнята в лютому 2019 року та набрала чинності в березні 2019 року - тобто вже після здійснення спірної оплати позивачем.

“Зі змісту постанови КМУ №143 від 27.02.2019 року не вбачається, що вказаний нормативно-правовий акт має зворотню дію в часі, тому відсутні правові підстави для здійснення коригування заборгованості та встановлення заборгованості за природний газ, придбаний для потреб побутових споживачів у період з липня 2015 року до 01.02.2019 року (у розрізі договорів)”, - констатував суд апеляційної інстанції.

Донедавна в держреєстрі засновником ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" був вказаний "Дніпропетровськгаз", який входить у групу "РГК" (Регіональна газова компанія), пов’язану з Дмитром Фірташем (наразі ж як засновники цього ТОВ фігурують кіпрські компанії Porala Ventures Limited, Pasler Enterprises Limited, Nesiba Ventures Limited, Matheron Limited, Krezer Holdings Limited).

22.03.2021 Госпсуд Дніпропетровської області прийняв до розгляду заяву “Нафтогазу” про відкриття провадження у справі №904/2573/21 про визнання банкрутом АТ "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз".

Своє клопотання “Нафтогаз” мотивував заборгованістю "Дніпропетровськгазу" на 370,1 млн грн.

Проте 14.04.2021 суд відмовився відкрити провадження в справі про банкрутство “Дніпропетровськгазу”, обгрунтовуючи своє рішення тим, що кошти з рахунків компанії не були списані в примусовому порядку у зв`язку “із зупиненням виконання цих наказів на підставі судового рішення, а не у зв`язку з неплатоспроможністю”.

Крім того, суд зауважив, що між “Нафтогазом” і “Дніпропетровськгазом” триває низка судових спорів, у яких “Дніпропетровськгаз” оскаржує суму боргу та доводить припинення частини зобов’язань через зарахування зустрічних однорідних вимог.

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 борг ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" перед ним становив 2,04 млрд грн.

Загальна заборгованість усіх регіональних газозбутових підприємств перед НАКом на вказану дату - 23,6 млрд грн (у т.ч. газзбутів, які пов’язані з групою Фірташа, - 12,8 млрд грн).

За оцінками учасників ринку, група "РГК" Фірташа контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

Про інші судові спори між групою "Нафтогаз" і структурами Фірташа - тут, тут, тут, тут, тут, тут.

Додамо, що 22.04.2021 Шостий апеляційний адмінсуд задовольнив апеляційні скарги НКРЕКП, газзбутів, пов’язаних з групою РГК Дмитра Фірташа, і компаній-“близнюків” цих газопостачальних підприємств та скасував ухвалу Окружного адмінсуду м. Києва від 08.02.2021, якою на вимогу “Нафтогазу” в рамках забезпечення його позову в справі №640/2658/21 було

- заборонено для НКРЕКП (Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) - видавати ліцензії на постачання природного газу для низки новостворених юросіб (ТОВ "Вінниця-Газзбут", ТОВ "Волинь-Газзбут", ТОВ "Дніпропетровськ-Газзбут", ТОВ "Житомир-Газзбут", ТОВ "Закарпат-Газзбут", ТОВ "Запоріж-Газзбут", ТОВ "Івано-Франківськ-Газзбут", ТОВ "Київобл-Газзбут", ТОВ "Рівне-Газзбут", ТОВ "Суми-Газзбут", ТОВ "Харків-Газзбут", ТОВ "Чернівці-Газзбут", ТОВ "Чернігів-Газзбут");

- заборонено для “старих” ТОВ “Вінницягаз Збут”, ТОВ “Волиньгаз Збут”, ТОВ “Дніпропетровськгаз Збут”, ТОВ “Житомиргаз Збут”, ТОВ “Закарпатгаз Збут”, ТОВ “Запоріжгаз Збут”, ТОВ “Івано-Франківськгаз Збут”, ТОВ “Київоблгаз Збут”, ТОВ “Львівгаз Збут”, ТОВ “Миколаївгаз Збут”, ТОВ “Рівнегаз Збут”, ТОВ “Сумигаз Збут”, ТОВ “Харківгаз Збут”, ТОВ “Хмельницькгаз Збут”, ТОВ “Чернівцігаз Збут”, ТОВ “Чернігівгаз Збут” виставляти в паперовому та електронному вигляді побутовим споживачам рахунки, акти, будь-які інші платіжні документи про оплату за природний газ, спожитий ними до січня 2021 року (включно).

Згідно з судовими матеріалами, “Нафтогаз” звертав увагу, що “старі” газзбути та компанії, створені восени 2020 року, мають одне і те ж місцезнаходження юрособи, одних і тих керівників, одні й ті ж види діяльності. Як зазначалося, НКРЕКП в лютому вже видала вказаним новим компаніям ліцензії на постачання електроенергії.

“Нафтогаз” констатував, що створення нових юросіб може бути зумовлене спробою уникнути погашення “старими” газзбутами мільярдних боргів перед НАКом, зокрема, шляхом переведення на нові структури єдиного активу “старих” газзбутів - дебіторської заборгованості побутових споживачів за природний газ, що унеможливить повернення заборгованості.

З огляду на це, “Нафтогаз” просив суд першої інстанції в т.ч. ввести заборону здійснювати операції з відступлення права вимоги до побутових споживачів, але це клопотання тоді не було задоволене.