НАБУ: посадовці НБУ і банків-банкрутів вивели 12 млрд грн рефінансу через Австрію

Все про економіку та фінанси

Finbalance писав, що Національне антикорупційне бюро веде слідство по кримінальному провадженню№52016000000000119 від 27.04.2016, відповідно до матеріалів якого в період 2014-2015 років службові особи НБУ за попередньою змовою зі службовими особами ПАТ «КБ Південкомбанк», ПАТ «Банк «Київська Русь», ПАТ «Міський Комерційний Банк», ПАТ «Автокразбанк» (ПАТ «АКБ»), ПАТ «Терра Банк», ПАТ «Дельта Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик» та АТ «Банк «Фінанси та Кредит» розтратили 12 млрд грн. рефінансування.

Та ось стали відомі деякі нові деталі цієї справи. Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 15.06.2016, досудове слідство встановило, що службові особи НБУ та вказаних фінустанов, діючи за попередньою змовою, з використанням кореспондентських рахунків цих банків, відкритих в «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Відень, Австрія), «вчинили фінансові операції з коштами на загальну суму понад 12 млрд. грн., які попередньо були розтрачені з Національного банку України в якості кредитів рефінансування вказаним банкам, шляхом погашення кредиторської заборгованості підконтрольних підприємств перед вказаною банківською установою – нерезидентом».

Суд частково задовольнив клопотання детективів НАБУ й надав тимчасовий доступ до документів та відомостей (з можливістю зробити копії) про реєстрацію, облік та контроль підрозділами НБУ щодо відкриття, використання та закриття кореспондентських рахунків «НОСТРО» (Nostro account) та «ВОСТРО» (Vostro account) у «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Відень, Австрійська республіка) згаданими вище банками, які перебувають у володінні Нацбанку, розташованого за адресою м. Київ, вул. Інститутська, 9.

Нагадаємо, в НБУ, коментуючи вказане кримінальне провадження, заявили, що готові надати для НАБУ документи, необхідні для розслідування. При цьому екс-глава Нацбанку Степан Кубів (сьогодні - перший віце-прем`єр) підкреслював, що за часів його керівництва в НБУ рішення про виділення рефінансування приймалися колегіально. 

Про розслідування Генпрокуратури щодо посадовців НБУ через їх співучасть у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут.

Про сумнівні операції банку "Надра" перед визнанням його неплатоспроможним (тобто за часів керівництва в НБУ В. Гонтаревої), видачу для нього рефінансування (за часів керівництва в НБУ С. Кубіва) й розслідування ГПУ з цього приводу див. тут.

Довідково

Як уже повідомлялося, згідно з матеріалами Печерського райсуду м. Києва від 20.05.2016, Головне слідче управління Національної поліції здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000001125 від 26.04.2016 за ознаками за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 і ч. 3 ст. 209 КК України.

За даними слідчих, окремі українські банки впродовж 2011-2015 років (у т.ч. після введення в деяких банках тимчасової адміністрації) виводили значні фінансові ресурси шляхом розміщення наявних в банках коштів на кореспондентських (ВОСТРО, НОСТРО) рахунках в «Meinl Bank AG» (Австрія), а саме: ПАТ «Таврика» в сумі 26 млн. дол; ПАТ «Південкомбанк» в сумі 448,54 млн. грн. і 38 млн. дол.; ПАТ «Автокразбанк» в сумі 106 млн. грн.; ПАТ «Міський комерційний банк» (ПАТ «КонверсБанк») в сумі 59 млн. євро; ПАТ «Фінростбанк» в сумі 71,778 млн. грн.; ПАТ «Терра Банк» в сумі 40,393 млн. дол; ПАТ «Дельта Банк» в сумі 87,294 млн. дол; ПАТ «Київська Русь» в сумі 50 млн. дол.; ПАТ «Вернум Банк» в сумі 7 млн. євро та інші (ПАТ «Кредит Дніпро», ПАТ «Дельта Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик», ПАТ «КБ «Аксіома», ПАТ «Актів-Банк», ПАТ «Профін Банк»).

«Наявність кореспондентських рахунків в банку-нерезиденті України - «Meinl Bank AG», дало змогу вивести кошти комерційних банківських установ України для власників істотної участі цих банків. Відповідно до наявної інформації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, сума неповернених коштів з вказаних кореспондентських рахунків склала 746,5 млн. доларів США та 59 млн. євро.

Вищезазначені українські банки уклали із банком нерезидентом договори відповідального зберігання та забезпечення, відповідно до яких в заставу іноземному банку надавалися всі суми коштів, які були на коррахунках, нараховані відсотки та будь-які майбутні надходження на ці рахунки. Застава надавалася для забезпечення виконання зобов`язань за кредитними договорами, які банк-нерезидент укладав із третьою особою - компаніями нерезидентами України, проте пов`язаними із власниками українських банківських установ («Melfa Group LTD» (Беліз), «Tandice Limited» (Кіпр), «Tosalan Trading Limited» (Кіпр), «Agalusko Investment Limited» (Кіпр), «Winten Trading LTD» (Кіпр), «Silisten Trading Limited», «Nasterno Commercial Limited» та інші) і на підставі цих договорів «Meinl Bank AG» (Австрія) в односторонньому позасудовому порядку стягував (списував) ці кошти на свою користь, після невиконання позичальниками своїх зобов`язань по поверненню позичкових коштів.

Таким чином, українські банки мали знерухомлені кошти на кореспондентських рахунках банка нерезидента, що призводило до підвищеної чутливості до кредитного ризику, оскільки в разі неповернення позичальником кредиту (реалізація кредитного ризику) адекватний резерв за ним відсутній, а застава у вигляді коштів, розміщених у банку-нерезиденті насправді є коштами клієнтів банку.

Кінцевою метою вказаних фінансових операцій умисних дій керівництва банківських установ було одержання неправомірної вигоди для власників офшорних компаній, які отримавши кредитні кошти від банку нерезидента «Mein Bank AG», у подальшому не виконали свої кредитні зобов`язання, а фактично борги позичальників погасили українські банківські установи за рахунок коштів їх клієнтів, що в свою чергу стало одним із основних факторів, які призвели до визнання цих банків неплатоспроможним», - констатувалося в документі.

Разом з тим, виконавчий директор громадської організації "Центр протидії корупції" Дарина Каленюк заявляла, що активи українських банків виводилися не через один, а через чотири європейські банки: австрійські Meinl Bank AG і Bank Winter&Co AG, Bank Frick&Co з Ліхтенштейну та East-West United Bank з Люксембургу. "Ми подали заяви в прокуратуру Австрії ще в лютому цього року з описом доступних нам документів, що підтверджують виведення через австрійські банки значних коштів українських банків з 2013 по 2015 роки", - сказала Каленюк.

За її словами, аналогічні звернення тимчасових адміністрацій збанкрутілих банків в правоохоронні органи України не призвели до результативного розслідування. "Всі дії правоохоронців, згідно з нашим моніторингом, були спрямовані на те, щоб це слідство поховати. Але ж такі масштабні розкрадання просто неможливі без "кришування" високопоставленими чиновниками Національного банку України", - зазначила громадська активістка.

За оцінками Фонду гарантування, власники і топ-менеджери банків вивели кошти 17 неплатоспроможних банків шляхом розміщення на коррахунках в іноземних банках на суму понад $800 млн (20 млрд грн).

P.S. Після виходу цього матеріалу редакція Finbalance отримала лист від прес-служби банку "Кредит Дніпро", в якому зазначається наступне (наводимо повністю текст):

"Згадування Банку "Кредит Дніпро" в реєстрі досудових розслідувань щодо справи з Meinl Bank AG (Австрія) вважаємо непорозумінням. Документи, які з`явилися в реєстрі судових рішень Печерського суду м. Києва, - це постанова слідчого судді, що дають слідчому право на отримання інформації з метою перевірки фактів, які стали підставою для відкриття кримінального провадження.

Водночас зазначимо, що Банк "Кредит Дніпро" співпрацює з багатьма європейськими фінансовими інститутами і згідно з міжнародною практикою ведення банківського бізнесу працює через коррахунки іноземних банків, зокрема й європейських.

Зараз у банку немає кореспондентського рахунку в Meinl Bank AG. Рахунок існував до 2014 року, проте був закритий у зв`язку з відсутністю оборотів і залишків. До 2014 року рахунок використовувався для зарахування комісій від документарних операцій банку у незначній кількості.

Ми заявляємо, що Банк "Кредит Дніпро" у веденні бізнесу дотримується виключно норм законодавства та проводить свою діяльність в інтересах вкладників і економіки України".