НАБУ: Печерський райсуд знову втрутився в справу ВіЕйБі Банку

Все про економіку та фінанси

Національне антикорупційне бюро України заявило, що Печерський райсуд м. Києва "вдруге незаконно втрутився в розслідування НАБУ та САП щодо розкрадання 1,2 млрд грн кредиту НБУ, наданого «ВіЕйБі Банку»" (цитата).

Як зауважує НАБУ, "цього разу, крім «традиційного» питання підслідності (читай — забрати справу в НАБУ і передати іншому органу на розслідування), вирішити яке зобов’язали Генерального прокурора, 21 січня 2021 року суд в мотивувальній частині «вирішив», що підозри, повідомлені організаторам схеми ще в листопаді 2019 року, необґрунтовані" (цитата).

Як додає НАБУ, також суд в контексті розслідування зазначеного злочину побачив конфлікт інтересів в діях Артема Ситника як директора НАБУ, що, на думку судді, є аргументом для зміни органу досудового розслідування.

Коментар НАБУ:

"Жодна з наведених позицій судом не мотивована.

Таке рішення Печерського райсуду є незаконним із низки причин:

1. Злочини, які розслідують НАБУ та САП, мають виключну підслідність. Це означає, що справи, які за законом мають розслідувати НАБУ та САП, забирати і передавати іншим органам досудового розслідування не можна.

2. Суд загальної юрисдикції, яким є Печерський райсуд, не може ухвалювати рішення в кримінальному процесі — розкрадання 1,2 млрд грн кредиту НБУ, наданому «ВіЕйБі Банку», досліджують в межах кримінального провадження. Рішення у справах НАБУ та САП за законом може ухвалювати виключно Вищий антикорупційний суд, який під час розгляду запобіжних заходів визнав підозри задіяним у схемі особам обґрунтованими.

3. Злочини розслідують детективи НАБУ, а не Директор НАБУ, який не має слідчої функції та не є керівником органу досудового розслідування за законом. Тому говорити про якийсь конфлікт інтересів взагалі не можна. Директор НАБУ не може входити до групи детективів, які розслідують злочин. Детективи у розслідуванні є незалежними, і це гарантується Законом «Про Національне антикорупційне бюро».

4. Органом, який уповноважений визначати наявність конфлікту інтересів у діях посадовців за законом є Національне агентство з питань запобігання корупції, а не Печерський райсуд столиці.

Сторона обвинувачення оскаржила рішення Печерського райсуду від 21 січня 2020 року в законний спосіб, тобто до АП ВАКС.

Фактично ми є свідками чергової спроби незаконного втручання в розслідування НАБУ та САП. До того в червні 2020 року цей же суд, із порушенням підсудності, ухвалив рішення, за яким фактично справу «ВіЕйБі Банку» мали закрити. Апеляційна Палат ВАКС скасувала це рішення — розслідування відновили. Відтоді адвокати підозрюваних неодноразово подавали і згодом відкликали заяви, скеровані, фактично заради одного — забрати справу в НАБУ.

Насторожує системність, із якою Печерський районний суд ухвалює незаконні рішення у справах НАБУ та САП, а згодом — фізично блокує апеляційне оскарження, не віддаючи матеріали до АП ВАКС. Тим самим судді допомагають особам, викритим на корупційних зловживаннях, уникнути відповідальності за шкоду, завдану інтересам держави".

P.S.

Агрохолдинг "Укрлендфармінг" оприлюднив таку заяву:

"Печерський районний суд Києва 21 січня 2021 року своїм рішенням зобов’язав Генпрокурорку Ірину Венедіктову розглянути клопотання адвоката акціонера нашої компанії Олега Бахматюка щодо зміни підслідності у справі НАБУ. Суд визнав наявність конфлікту інтересів чиновників і необґрунтованість підозр. Також 28 січня 2021 Апеляційний суд м .Києва, якому підсудні всі рішення Печерського суду м. Києва, відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою, тобто своїм рішенням підтвердив законність рішення Печерського суду від 21.01.2021 року.

Суд лише підтвердив те, про що ми говорили з самого початку. Тиск на нашу компанію, який НАБУ чинило під виглядом “розслідування справи” проти колишнього в.о. голови НБУ Олександра Писарука і акціонера нашої компанії Олега Бахматюка пов’язаний виключно з одним фактом: у директора НАБУ Артема Ситника існує прямий конфлікт інтересів. Він був визнаний рішенням судів усіх інстанцій винним у скоєнні корупційного правопорушення, а головним свідком сторони обвинувачення в судах був радник сестри нашого акціонера, Олега Бахматюка.

Більш того, детективи НАБУ, які тероризують нашу компанію вже півтора роки, які намагались допитати 10 000 працівників, щоб залякати їх, теж мають прямий конфлікт інтересів у справі. Вони проходять по справі СБУ щодо шантажу працівників банку нашого акціонера громадянкою Іреною Росс. Справа про надання рефінансування ВІЕйБі банку, якою тероризують нашу компанію, була закрита рішеннями судів через відсутність складу злочину. Відновлена і передана НАБУ справа була саме після заяви шантажистки. Вищезгадана громадянка знаходиться в розшуку, їй інкримінують шантаж працівників ВіЕйБі банку. Слідство встановило її зв’язки з детективами НАБУ. Ці детективи за дивним збігом обставин тепер “розслідують” справу проти нашого акціонера та тероризують нашу компанію. Печерський суд також встановив необґрунтованість підозр фігурантами справи НАБУ проти ВіЕйБі банку на підставі наданих суду документів.

Надумана, сфабрикована справа НАБУ розвалюється. Та, на жаль, вже відбулися процеси, за які ніхто з чиновників НАБУ не поніс відповідальності: агрохолдинг “Укрлендфармінг”, який створив робочі місця для 30 000 українців, який надавав соціальну допомогу 706 населеним пунктам України, який працював з 298 000 орендодавцями земельних паїв, який побудував тисячі виробничих об`єктів практично в кожному регіоні країни, який сплатив 7,8 млрд грн податків усіх рівнів за останні 3 роки і створює 1,1% ВВП України, поніс величезні втрати. Величезні втрати понесли і бюджет, економіка України.

Внаслідок незаконного терору працівників НАБУ було повністю зупинене виробництво на 37 підприємствах групи компаній “Укрлендфармінг”. Без роботи залишились 13 000 українців, бюджет тільки за минулий рік недоотримав 1,5 млрд грн податків. Закриваються ферми, в тому числі - унікальні племінні виробництва. Закриваються птахофабрики. Вже найближчим часом цей перелік жертв особистої помсти Артема Ситника може поповнитись, якщо закон не стане на захист наших прав від свавілля корумпованих чиновників.

Ми вважаємо, що рішення суду має стати початком очищення НАБУ від людей, які не гідні своїх посад. НАБУ має боротись з тими, з ким покликане боротись - з корумпованими чиновниками, а не з селянами. Правда обов’язково переможе. І рішення суду має стати початком відновлення справедливості в Україні".