НАБУ: Meinl Bank списав кошти з коррахунку Терра Банку уже під час тимчасової адміністрації

Все про економіку та фінанси

21 вересня Солом’янський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №52016000000000119 частково задовольнив клопотання детективів НАБУ та дав дозвіл на тимчасовий доступ до документів щодо відкриття та використання «Терра Банком» кореспондентських рахунків у «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Австрія); надання «Терра Банком» у заставу «Meinl Bank Aktiengeselschaft» коштів на коррахунку; залучення «Терра Банком» протягом 2011-2014 років коштів на умовах субординованого боргу; особових справ голови правління, членів спостережної ради, членів правління, та головного бухгалтера «Терра Банк», які перебували на вказаних посадах станом на 22.08.2011 та дату початку процедури ліквідації банку.

Як писав Finbalance, в рамках вказаного кримінального провадження слідство встановило, що в період 2014-2015 років службові особи НБУ, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою зі службовими особами Дельта Банку, банку «Фінанси та кредит», «Хрещатик», «Південкомбанку», банку «Київська Русь», «Міського комерційного банку», «Автокразбанку», «Терра Банку» розтратили кошти НБУ на загальну суму понад 12 млрд. грн на користь вказаних комбанків, шляхом їх незаконного рефінансування. При цьому в 2014-2015 рр. службові особи вказаних комбанків, а також НБУ вчинили фінансові операції з коштами на понад 12 млрд. грн. шляхом погашення кредиторської заборгованості підконтрольних підприємств, яка виникла на підставі кредитних договорів, укладених ними з «Meinl Bank Aktiengeselschaft» протягом 2011-2015 років.

Щодо «Терра Банку».

За даними слідства, 22.06.2011 він відкрив у «Meinl Bank Aktiengeselschaft» кореспондентські рахунки №AT391924000100462449 (долари США) та №AT441924000000462440 (євро).

22.08.2011 фінустанови уклали договір застави (договір відповідального зберігання та забезпечення), згідно до якого «Терра Банк» надав у забезпечення виконання кредитних зобов`язань кіпрською компанією «Tosalan Trading Limited» перед «Meinl Bank Aktiengeselschaft» за кредитним договором від 22.08.2011 грошові кошти на своєму коррахунку у «Meinl Bank Aktiengeselschaft» в сумі 40 млн дол.

У 2014 році «Терра Банк» отримав кредити рефінансування і стабілізаційні кредити НБУ на 111,1 млн грн. 22.08.2014 Фонд гарантування вкладів ввів тимчасову адміністрацію в «Терра Банк». 04.09.2014 грошові кошти з коррахунку «Терра Банку» були списані «Meinl Bank Aktiengeselschaft» внаслідок невиконання компанією «Tosalan Trading Limited» своїх кредитних зобов`язань перед «Meinl Bank Aktiengeselschaft».

«Як зазначив детектив, досудовим розслідуванням перевіряються факти подальшого використання службовими особами ПАТ «Терра Банк», коштів кредитів рефінансування та стабілізаційних кредитів Національного банку України, з метою виконання зобов`язань по договору застави (договору відповідального зберігання та забезпечення) від 22.08.2011.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що кошти отримані як кредит (позика) від «Meinl Bank Aktiengeselschaft» компанією «Tosalan Trading Limited» могли були у подальшому надійти до ПАТ «Терра Банк» під виглядом субординованого боргу від підприємства-нерезидента, підконтрольного власникам та керівникам ПАТ «Терра Банк», з метою штучного покращення показників діяльності банку та приведення їх у відповідність до нормативів Національного банку України», - констатується в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 21.09.2016.

Уточнимо, що за даними НБУ в лютому він надав Терра Банку 34 млн грн. рефінансування під час держоблігацій, а в березні – 77 млн грн під заставу майнових прав за кредитними договорами. 

Довідково

Як писало видання «Форбс-Україна», з 2007 року «Терра Банк» був підконтрольним Юрію Колобову (пізніше він став міністром фінансів в уряді Миколи Азарова), а також його партнерам – Борису Приходьку і Валерію Давиденку. У 2010 році контрольний пакет акцій «Терра Банку» придбали тодішній заступник міністра фінансів Вадим Копилов і колишній голова правління ДІУ Кирило Шевченко (сьогодні – глава правління Укргазбанку), тоді ж він став главою правління фінустанови.

Навесні 2012 року новим акціонером «Терра Банку» став власник фінансово-промислової групи «Метал Юніон» Руслан Циплаков, який також контролював «Південкомбанк». «Наприкінці 2013-го «Терра» змінила чергового й останнього у своїй біографії власника. Номінально ним став Сергій Клименко, керівник групи фінансових та девелоперських компаній (таких як «ВВС-Факторинг», «Толока», «Альфа-Капітал-Інвест», «Українські резерви»). Кінцевим бенефіціаром фінустанови був екс-нардеп від Партії регіонів, колишній проректор Національного авіаційного університету Максим Луцький», - писав «Форбс-Україна».

Як зазначалося, після цього Шевченко повернувся в банк, тепер уже на посаді президента. Як розповідав Клименко, вони з Шевченком давні знайомі. Свого часу Клименко допомагав йому і Копилову продати банк Циплакову, тобто був посередником. «Коли я шукав банк собі, мені потрібно було щось поменше. Для мене він тоді був завеликим», – казав Клименко.

Офіційно обіймати посаду президента банку Шевченко мав з 31 березня 2014 року по 31 березня 2015-го. «Кирилові придумали посаду президента. Вона вища, ніж голова правління, – між наглядовою радою та правлінням. Кадровий склад на 80% був із його людей, він здійснював реальне керівництво банком і правлінням, операційною роботою», – запевняв Клименко.

Водночас у К. Шевченка інша версія. Він розповідав для «Форбс-Україна», що в березні 2014 року Луцький і Клименко звернулися до нього по допомогу – подивитися справи Терра Банку. На той час Шевченко був радником голови правління Ощадбанку. Сам факт договору він не заперечував, але запевняв: його обов`язки і роль у банку були суто представницькими. А коли він вник у суть справ, «внутрішня кухня» фінустанови не припала йому до душі. «Я подивився, що там відбувається, що зробили мої послідовники, і дуже швидко пішов. Це був «грабіжницький банкінг» – коли збирають гроші з усіх, а потім забирають собі через кредити та підставні фірми», – характеризував Шевченко стиль керівництва своїх послідовників.

Юрій Іраклієнко – тимчасовий адміністратор, а згодом – ліквідатор «Терра Банку» - розповідав, що «Терра Банк» дістався Фонду гарантування «в жалюгідному стані з нулем на коррахунку і величезними боргами за неповерненими кредитами». «Близько 1 млрд гривень було видано компаніям, пов`язаним із Клименком. Ще близько 1 млрд – компаніям, пов`язаним із Циплаковим і Ларченком (колишнім членом наглядової ради банку)», – констатував Ірклієнко.

У грудні 2014-го ФГВФО створив на базі Терри перехідний банк – Кристалбанк, що належить Марині Ленінг, дружині Копилова.

Рік тому в Фонді гарантування вкладів заявляли, що в справі про розкрадання коштів вкладників «Терра Банку» голова спостережної ради банку Сергій Клименко був арештований, а члену спостережної ради Юлії Облєцовій вручена підозра.

«Ці громадяни підозрюються у розкраданні коштів вкладників, в рамках розслідування справи про доведення банку до банкрутства. Мова йде про привласнення і розтрату майна в особливо великих розмірах (більше 1 млрд грн) шляхом зловживання службовим становищем.

Наприклад, вже встановлено, що Сергій Клименко, використовуючи службове становище, забезпечив у січні-лютому 2014 році виведення значних коштів, залучених банком від фізосіб, на низку підставних фірм у вигляді незабезпечених кредитів. Зазначені операції мали всі ознаки шахрайських дій, так як ці фірми не мали необхідного забезпечення за кредитними договорами та не проводили по них господарську діяльність.

Крім того, встановлено, що С. Клименко і його партнери вже неодноразову намагалися перешкодити слідству, а також не виключені й спроби уникнути правосуддя. В зв’язку з цим було прийнято рішення затримати підозрюваного і клопотати у суді про його арешт. Суму заставного платежу обвинувачення просило встановити не менше ніж у 50 млн грн, але суд скоротив його більш ніж в 3 рази», - йшлося в офіційному повідомленні ФГВФО.

За даними Фонду гарантування, на 01жовтня вкладники "Терра Банку" в межах гарантійної суми отримали компенсації на 690,4 млн грн (99,9% запланованих виплат).