НАБУ боїться, що команда Гонтаревої знищить докази злочинів в НБУ часів Кубіва

Все про економіку та фінанси

01 липня Солом’янський райсуд м. Києва частково задовольнив клопотання детективів Національного антикорупційного бюро України в рамках досудового слідства по кримінальному провадженню №52016000000000119 від 27.04.2016 за фактами розтрати коштів в особливо великому розмірі шляхом зловживання службовим становищем, та легалізації (відмивання) доходів в особливо великому розмірі.

Про цю справу Finbalance уже писав. Згідно з її матеріалами, досудове слідство встановило, що в період 2014-2015 років службові особи НБУ діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою зі службовими особами низки банків («Південкомбанк», «Київська Русь», «Міський комерційний банк», «Автокразбанк», «Терра Банк», «Дельта Банк», «Хрещатик», «Фінанси та Кредит») розтратили кошти НБУ на загальну суму понад 12 млрд. грн на користь вказаних комерційних банків, шляхом їх незаконного рефінансування.

«Також досудовим розслідуванням встановлено, що в період 2014-2015 років службові особи ПАТ «Дельта Банк», ПАТ «Банк Київська Русь», ПАТ «КБ «Південкомбанк», ПАТ «Терра Банк», ПАТ «АКБ Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик», АТ «Банк «Фінанси та кредит», а також Національного банку України, діючи за попередньою змовою, з використанням кореспондентських рахунків вказаних приватних банківських установ, відкритих в «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Відень, Австрійська республіка), вчинили фінансові операції з коштами на загальну суму понад 12 млрд. грн., які попередньо були розтрачені з Національного банку України в якості кредитів рефінансування вказаним банкам, шляхом погашення кредиторської заборгованості підконтрольних підприємств перед вказаною банківською установою – нерезидентом», - констатується в документі.

01 липня суд надав детективам НАБУ тимчасовий доступ до документів (з правом копіювання), які перебувають у володінні Нацбанку, щодо розробки, підготовки, погодження, візування та затвердження структурними підрозділами НБУ

- Положення про надання Нацбанком кредитів банкам України для збереження їх ліквідності (затвердженого постановою правління НБУ від 24.02.2014 року №91);
- Технічного порядку проведення операцій із надання Нацбанком кредитів банкам України (затвердженого постановою правління НБУ від 26.02.2014 року №103);
- Змін до Положення про надання Нацбанком кредитів банкам України для збереження їх ліквідності (затверджених постановами правління НБУ від 03.04.2014 року №194 та від 22.05.2014 року №303 та постанови правління НБУ від 28.05.2014 року №318).

«Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки детективом було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів», - йдеться в ухвалі суду.

Згідно з документом, слідчі з’ясували, що за лютий-травень 2014 року – тобто за час дії - комерційним банкам надано кредити рефінансування на 70,5 млрд грн. Водночас у цей період вже діяв спеціальний нормативно-правовий акт Нацбанком у цій сфері - Положення про надання Нацбанком стабілізаційних кредитів банкам України, яке було затверджене Постановою правління НБУ від 13.07.2010 року №327.

Нагадаємо, що з кінця лютого до середини червня 2014 року НБУ очолював Степан Кубів - нинішній перший віце-прем`єр, який одночасно є міністром економічного розвитку й торгівлі.

Валерія Гонтарева була призначена на посаду глави Нацбанку 19 червня 2014 року.

Про розслідування Генпрокуратури щодо посадовців НБУ через їх співучасть у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут.

Про сумнівні операції банку "Надра" перед визнанням його неплатоспроможним (тобто за часів керівництва в НБУ В. Гонтаревої), видачу для нього рефінансування (за часів керівництва в НБУ С. Кубіва) й розслідування ГПУ з цього приводу див. тут.