На ринку електроенергії - профіцит, ціни падають: НКРЕКП ввела обмеження

Все про економіку та фінанси

НКРЕКП на екстреному засіданні 4 лютого ввечері вжила низку обмежувальних заходів, спрямованих на подолання профіциту на ринку електроенергії та стабілізації цін. Відповідні зміни внесені регулятором до карантинної постанови №766 від 8 квітня 2020 року, констатує "Енергореформа".

"На сьогодні у зв`язку із профіцитом, несподіваним чи очікуваним, у зв`язку з включенням 15 атомних блоків почали здійснюватися дії на ринку, які ми не можемо вітати", – сказав під час засідання голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

"Хтось може називати це зловживанням. Можливо, це сильне слово, але той факт, що внутрішньодобовий ринок (ВДР) у нас за обсягами вже порівнюється з ринком "на добу наперед" (РДН), це точно нездорова ситуація. Тому ми ухвалили рішення відрегулювати її", – зазначив він.

Таким чином, комісія тимчасово (до 28 лютого) встановила мінімальне цінове обмеження на ВДР на рівні 105% від ціни РДН, що починає діяти із завтрашнього дня (5 лютого) на післязавтра.

Крім того, комісія повернулася до алгоритму розрахунку плати за небаланси на рівні 115% ціни РДН.

Згідно з її рішенням, за наявності профіциту системи в ОЕС адміністратор розрахунків при списанні коштів за небаланси застосовує ціну платежу за негативний небаланс на рівні 115% ціни РДН.

"Причина – бачимо зростання розміру балансуючого ринку, що є нездоровим, і тому збільшуємо відповідальність. Поки що з 5% до 15%, але далі прийматимемо рішення залежно від ситуації", – пояснив Тарасюк, вказавши що ця норма набуває чинності з неділі, 6 лютого.

Наступним кроком НКРЕКП стало запровадження практики перевірки походження обсягів продажу е/е на добу поставок у заявках на продаж учасників РДН/ВДР, що набирає чинності з понеділка, 7 лютого.

"Це продовження нашої політики боротьби з торгівлею повітрям. Ми даємо таке право "Оператору ринку". Закликаємо всіх учасників співпрацювати між собою з нами", – зазначив голова комісії.

Він наголосив, що терміни дії цих рішень залежатимуть від ситуації на ринку.

"Щодня моніторитимемо ситуацію і тепер щодня плануємо засідання, щоб в залежності від ситуації коригувати. Формально, тільки рішення щодо обмежень на ВДР діятимуть на лютий, всі інші безстрокові, але це не означає, що ми їх не змінюватимемо", – зазначив Тарасюк.

Член комісії Дмитро Коваленко додав, що у випадку, "якщо ситуація не змінюватиметься так швидко, як ми розраховуємо, або не змінюватимемося взагалі, обмеження будемо посилювати".

Водночас він висловив надію на якнайшвидше ухвалення закону про REMIT, що розширює повноваження регулятора та його можливості вживати оперативних заходів.

Водночас член комісії Ольга Бабій зазначила, що з урахуванням цієї ситуації найближчим часом до правил ринку будуть внесені комплексні зміни.

"Це включення до правил ринку ідентифікації поведінки учасників ринку, яке має ознаки маніпулювання, щоб вони розуміли, що будуть у повному обсязі нести відповідальність за маніпуляції. Ми напрацюємо ці норми найближчим часом", – запевнила Бабій.

Також члени комісії наголосили на необхідності внесення змін до ліцензійних умов, у тому числі діяльності "Оператора ринку", які передбачають його право проводити ідентифікацію учасників ринку.

За даними "Оператора ринку", на суботу, 5 лютого, ціна базової е/е на РДН впала відразу на 16,7%, знизившись до 1560,06 грн/МВт-год, пікова е/е коштує 2170,61 грн/|МВт-год (мінус 15,05%), нічна – 949,52 грн/МВт-год (мінус 20,32%).

До цього з 2 лютого ціна е/е також демонструвала значне падіння після зниження на 14% за результатами січня та певного підвищення наприкінці січня-початку лютого.

За даними сайту ENTSO-E, у лютому імпорт е/е з Білорусі надходить усі дні, обсяг становить від 399 МВт-год до 900 МВт-год залежно від дня та години доби.

Спочатку НКРЕКП планувала ввести обмеження щодо ВДР на рівні 100,5% від ціни е/е на РДН на засіданні 9 лютого.

В обґрунтуванні до документа вказувалося, що внаслідок роботи всіх 15 атомних енергоблоків НАЕК "Енергоатом" (початок 30 січня) та імпорту е/е з Білорусі на ринку е/е з початку лютого склався суттєвий профіцит ресурсу, що вилився у перетікання електроенергії між різними сегментами ринку із високим коливанням цін.

Зокрема, обсяг профіциту на РДН з початку лютого становить 4-6 тис. МВт, що призводить до перетікання попиту на ВДР та балансуючий ринок.

Про критичну ситуацію на ринку електроенергії для теплової генерації, що загрожує суттєвим дефіцитом ресурсу навесні та зривом підготовки до наступного опалювального сезону, напередодні заявив, зокрема, комерційний директор ПАТ "Донбасенерго" Олег Ларіонов.

"Січень, який за всіма параметрами повинен бути прибутковим, глибоко збитковий. Не тільки у нас, а й у всієї теплової генерації. Знову в нас маніпуляції на ринку, за собівартістю виробництва е/е близько 3 грн/кВт-год ціна на ринку 2,2 грн/кВт-год. Далі просто ніхто човнів не привезе, і ми навесні залишимося без електрики", – сказав він у коментарі "Енергореформі".

Цього тижня також відбулося засідання антикризового енергетичного штабу, на якому ситуація розглядалася, але ні КМУ, ні Міненерго не оприлюднили прийнятих рішень.

Водночас, голова Міненерго Герман Галущенко запевнив, що опалювальний сезон пройде без зривів.