На главу НБУ продовжують тиснути: закликають закрити очі на інфляційні ризики

Все про економіку та фінанси

22 липня правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 7,5% до 8,0%, з огляду на суттєве посилення фундаментального інфляційного тиску. 

При цьому правління Нацбанку очікує подальше зростання облікової ставки до 8,5% та збереження її на цьому рівні до ІІ кварталу 2022 року для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 році.

Із початку липня Нацбанк розпочав процес поступового згортання антикризових монетарних заходів, враховуючи стабілізацію економіки. Регулятор у т.ч. зменшив граничні строки, на які надаються довгострокові кредити рефінансування, і обмежив обсяги тендерів. Крім того, з 23 липня НБУ липня підвищив вартість рефінансу.

Разом з тим, в правлінні НБУ підкреслювали, що регулятор готовий підтримати банки в разі нових витків економічної кризи.

На фоні цього в т.ч. у публічній сфері з боку Кабміну та лояльних до нього сил у раді НБУ почали лунати заклики до правління Національного банку не посилювати монетарну політику.

Зокрема, на минулому тижні перший віце-прем`єр - міністр економіки Олексій Любченко виступив за пом`якшення монетарної політики та "застосування інструментів цільового рефінансування банківських позик" (цитата).

Сьогодні ж глава ради НБУ Богдан Данилишин висловив думку, що згортання антикризових монетарних заходів - "передчасне" та "може перешкоджати позитивній динаміці економічного відновлення" (цитата).

Нагадаємо, 22 липня новий заступник глави Нацбанку Сергій Ніколайчук під час брифінгу в присутності глави НБУ Кирила Шевченка таким чином прокоментував публічні заклики Олексія Любченка пом’якшити монетарну політику:

“Національний банк має чіткий мандат і незалежність для його забезпечення. Звичайно, НБУ підтримує економічну політику уряду, але тільки якщо це не суперечить забезпеченню цінової та фінансової стабільності.

Ми постійно знаходимося в діалозі з колегами з Міністерства фінансів, з Міністерства економіки, з інших міністерств. І власне, обговорювали наші прогнози, наші дії на грошовому ринку, і в банківському регулюванні, щоб, з одного боку, досягати наших цілей, а з іншого боку, допомагати економіці відновлюватися після коронакризи.

Ми маємо чіткий намір знизити інфляцію до 5%, і сьогоднішнє рішення [про підвищення облікової ставки до 8%] чітко про це свідчить. На нашу думку, лише низька та стабільна інфляція є основною передумовою, необхідною умовою, щоб економіка отримала довгий і дешевий борговий ресурс для інвестиційних проектів.

Також наші дії щодо регулювання банківської системи теж націлені на те, щоб банківська система активніше відновлювала кредитування. Ми бачимо багато позитивних сигналів упродовж останніх місяців, однак ми не хотіли б, щоб цей процес став некерованим і призвів до тих ризиків, реалізація яких достатньо боляче відбивалася на Україні під час попередніх фінансово-економічних криз”