МВФ пропонує закрити доступ власникам банків-банкрутів до приватизації й держзакупівель

Все про економіку та фінанси

В оновленому Меморандумі про співпрацю з МВФ влада України взяла зобов’язання розробити стратегію повернення активів збанкрутілих банків:

“Ми започаткували робочу групу під головуванням Прем’єр-міністра, за участю Голови НБУ як заступника голови цієї групи та із залученням відповідних міністерств, а також Офісу Генерального прокурора (ОГП) та НАБУ за їхньою згодою для підготовки комплексної стратегії повернення активів та плану заходів, які мають бути прийнятими та оприлюдненими Кабінетом Міністрів (структурний маяк на кінець лютого 2022 року).

З огляду на важливість цієї роботи, ми плануємо розширити склад цієї групи високого рівня, запросивши до участі в ній інші правоохоронні відомства. В зазначеній стратегії повернення активів буде визначена як політична мета, будуть підсумовані результати та поточний стан роботи з повернення активів, визначатимуться перешкоди для цієї роботи, визначатиметься стратегія, будуть запропоновані реалістичні та прив’язані до конкретних строків політичні заходи для зміцнення правової бази, підвищення організаційних та оперативної спроможності відповідних органів, а також будуть визначені дієві та структуровані механізми координації дій між відповідними відомствами для досягнення встановленої мети. Ми дбатимемо про те, щоб запропоновані заходи не тягли за собою потенційних ризиків завдання моральної шкоди, а також про те, щоб втручання в оперативну незалежність відповідних відомств та в роботу з повернення активів Приватбанку були неможливі.

Паралельно з цим, ми визначимо конкретні заходи, які можна вжити для припинення ведення бізнесу між державою та колишніми власниками збанкрутілих банків, доки останні не здійснять кроки для погашення своїх боргів перед ФГВФО, наприклад заборонивши колишнім власникам збанкрутілих банків, пов’язаним з ними особам та суб’єктам господарювання, які вони контролюють, в разі наявності юридично підтверджених боргів перед ФГВФО, брати участь в процесах державних закупівель та приватизації.

Забезпечення безперервного співробітництва. Поки зазначена вище стратегія буде розроблятися, НБУ та ФГВФО будуть і далі координувати свої зусилля з Офісом генерального прокурора (ОГП) та НАБУ, включно з обміном інформацією та документацією (наприклад, висновками криміналістичних експертиз) відповідно до законодавства та без звуження прокурорської та слідчої автономії ОГП та НАБУ відповідно.

Залучені до роботи з повернення активів відомства і далі адекватно інформуватимуть громадськість про проведену ними роботу. З цією метою КМУ публікує піврічні звіти, де підводяться підсумки роботи з повернення активів та подання судових позовів державними банками. ФГВФО і далі продовжуватиме звітувати про ліквідовані банки, включно з оприлюдненням на своєму веб-сайті списків всіх позичальників, керівників та колишніх акціонерів виведених з ринку банків, які й досі не виконали свої зобов’язання з повернення боргів, включаючи кредитні борги, перед збанкрутілими установами у відповідності до судових рішень. Крім того, ФГВФО буде кожні півроку повідомляти про суми відшкодування, на які він претендує від колишніх власників та пов’язаних з ними осіб по кожному із збанкрутілих банків. ФГВФО покращить доступність своїх звітів, наповнюючи їх легко зрозумілою та порівняльною інформацією.

Крім того, для підвищення прозорості результатів, Офіс генерального прокурора публікуватиме піврічні звіти про результати кримінальних проваджень проти колишніх власників банків, керівників та інших пов’язаних осіб по кожному із банків виведених з ринку з початку 2014 року, з узагальненими даними щодо кількості осіб, які потрапили під слідство, під суд або отримали вирок, так само як і щодо сум стягнених штрафів та збитків (структурний маяк на кінець грудня 2021 року)".