МОЗ - Мінфіну: на закупівлю вакцин потрібні ще 6,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Міністр охорони здоров`я Максим Степаном під час засідання уряду повідомив, що Національний план вакцинопрофілактики хвороби COVID-19 передбачає алгоритм вакцинації більшості дорослого населення України до кінця 2021 року.

Проект документу визначає мінімальну кількість щеплень, які може зробити українська медична система для охоплення 70% населення до кінця року. Це майже 6 млн щеплень на місяць або 270 тис. на добу, якщо кампанія триватиме без вихідних.

Потужності української медичної системи готові до цього завдання, вважає Степанов. Але виконання плану можливе за умови, якщо до процесу будуть залучені всі рівні державного управління, зокрема голови обласних державних адміністрацій та очільники органів місцевого самоврядування.

Також проєкт Національного плану містить інформацію про кількість доз вакцин, які вже законтрактовані за кошти державного бюджету й очікуються в рамках глобальної ініціативи COVAX. Це дає можливість оцінити, у якому місяці на рівні медичної системи виникає дефіцит препарату для щеплення.

Міністр наголосив, що для виконання Національного плану вакцинації та вакцинування 70% населення МОЗ потребує додаткового фінансування. Степанов звернувся до Міністерства фінансів щодо виділення додаткових коштів на закупівлю вакцин, сьогодні це приблизно 6,5 млрд гривень.

Очільник МОЗ нагадав, що при формуванні бюджету на 2021 рік пропонували виділити на це 15,1 млрд грн, з них отримали 4 млрд із можливістю дофінансування.

Важливим аспектом у кампанії вакцинації міністр охорони здоров’я назвав роз’яснювальну роботу з населенням.

МОЗ нагадує, що станом на сьогодні Україна має контракти на постачання вже 24 млн доз вакцин: 10 млн доз Novavax, постачання яких очікуємо в липні, 2 млн вакцини CoviShield, з яких вже отримали 500 тисяч доз, а ще 1,5 млн очікуються у квітні – травні та 2 млн від китайського виробника Sinovaс, з яких 215 тисяч доз вже в Україні. До того ж 6 квітня Міністерство охорони здоров`я уклало рамковий договір із компанією Pfizer про постачання в Україну 10 млн доз вакцин. Вони будуть поставлені протягом 2021 року. Тож з урахуванням надходження 8 млн доз від глобальної ініціативи COVAX, Україна розраховує отримати 32 млн доз вакцин.

На минулому тижні міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю для Liga.net таким чином коментував фінансування видатків на боротьбу з COVID-19:

"Як міністрові фінансів, мені [в 2020 році] часто не вистачало прогнозованості від МОЗ стосовно видатків. Формат "пожежного" виконання видатків з боку МОЗу не робив нам доброї справи. У цьому, на мій погляд, причина не зовсім ефективного використання ковідного фінансування минулого року.

На початок 2021 року утворився залишок 6,1 млрд грн. Цю частину можна вважати такою собі швидкою ліквідністю, за рахунок якої ми можемо фінансувати видатки, пов’язані з ковідом, наприклад, на додаткові виплати допомоги з безробіття.

Частина цього залишку відповідно до рішень уряду у 2021 році вже спрямована для закупівлі вакцин проти COVID-19 та оплату послуги з вакцинації, завершення надання одноразової матеріальної допомоги підприємцям, які можуть втратити доходи під час карантину, матеріальне забезпечення у звʼязку з тимчасовою втратою працездатності та виплати допомоги з безробіття.

Враховуючи зазначене, загальний обсяг коштів на закупівлю вакцин – 4 млрд грн, також є 17,3 млрд фінансування Нацслужби здоров’я – це повний спектр видатків, необхідних на боротьбу з пандемією.

Якщо нам необхідне фінансування на певні особливі "ковідні" видатки – сформуйте запит, кошти ми знайдемо. Минулого року ми завжди знаходили можливість, наприклад, перерозподілити видатки з інших статей бюджету. Але важливо, щоб ми розуміли, на які цілі нам потрібні ці кошти.

Коштів, які ми заклали на фінансування НСЗУ, достатньо для вирішення всіх необхідних питань. Ми не сформували особливого emergency-пакету, але таким пакетом є видатки на вакцинацію. Це має стати нашим пріоритетом: можна виділяти кошти на лікування, але, я вважаю, що краще діяти на випередження".