Моравецький: Польща не збирається виходити з ЄС

Все про економіку та фінанси

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький привітав рішення Конституційного трибуналу щодо переваги польського законодавства над європейським, але наголосив, що його країна не збирається залишати ЄС, пише "Європейська правда".

"Вступ Польщі та країн Центральної Європи в Європейський Союз є одним з основних моментів останніх десятиліть. Не тільки для нас, але і для самого ЄС. Ми всі виграли від цього. Ось чому мені зрозуміло: місце Польщі є і буде в європейській сім`ї народів", - написав Моравецький.

Він заявив, що ухвала Конституційного трибуналу підтвердила, що конституційне право має перевагу над іншими джерелами права.

"Конституційні трибунали багатьох країн-членів підтвердили те саме в останні роки. Ми маємо такі ж права, як і інші країни. Ми хочемо, щоб ці права поважали. Ми не є непроханим гостем в Європейському Союзі. І саме тому ми не погоджуємося, щоб до нас ставилися як до країни другого сорту", - додав Моравецький.

Нагадаємо, 7 жовтня Конституційний трибунал Польщі визнав деякі статті договорів Європейського Союзу неконституційними в країні. Трибунал виніс рішення за заявою прем`єра Матеуша Моравецького. Це вперше в історії ЄС лідер держави-члена поставив під сумнів договори ЄС в Конституційному суді.

Як констатує DW,  глава Європарламенту Давід Сассолі заявив, що вердикт суддів не залишиться без наслідків. "Прерогатива європейського права над національним не має викликати сумнівів", - наголосив він. Той, хто порушує цей принцип, ставить під загрозу самі засади ЄС, нагадує Сассолі. "Ми закликаємо Єврокомісію вдатися до необхідних кроків", - закликав він від імені євродепутатів.

Єврокомісія, яка покликана відстоювати засадничі угоди, на яких тримається ЄС, заявила, що рішення суду у Варшаві викликає серйозні побоювання щодо збереження непохитного принципу прерогативи європейського права над національним і ставить під сумнів авторитет Суду ЄС у Люксембургу.

Брюссель нагадав, що рішення Суду ЄС є обов`язковими до виконання всіма членами спільноти, включно з судовою гілкою влади. Єврокомісар з питань юстиції Дід`є Рейндерс запевнив, що не вагатиметься застосовувати всі наявні в рамках європейського законодавства інструменти, щоби домогтися дотримання цього принципу. Схоже, це недвозначний сигнал про те, що Брюссель зрештою діятиме більш активно і реалізовуватиме завислу вже кілька років у повітрі процедуру, передбачену статтею 7 Договору ЄС. Цей припис передбачає можливість відібрати у країни право голосу на самітах та в інституціях Євросоюзу, якщо буде встановлено факт систематичних грубих порушень принципів правової держави з боку країни-члена ЄС.

Дотепер Єврокомісія і Рада ЄС намагалися уникнути прямої конфронтації з урядом у Варшаві. Однак після нинішнього вердикту Конституційного суду Польщі цей сценарій стає дедалі більш імовірним. У Брюсселі його сприймають як оголошення війни. "ЄС - це спільнота цінностей і права і це мають визнавати всі країни-члени", - зазначила Єврокомісія у своїй заяві.

"Важко повірити, коли уряд, сформований партією "Право і справедливість", запевняє, що не хоче виходу країни з ЄС. Адже він діє з точністю до навпаки. Все, годі!", - написав Жерон Ленерс, представник Європейської народної партії у комітеті Європарламенту з питань юстиції. Цей вердикт - виклик всьому Євросоюзу, а влада у Варшаві втратила довіру міжнародних партнерів, переконаний євродепутат.

Пряма конфронтація назрівала давно. Європейські інституції у минулому вже неодноразово називали нелегітимними положення судової реформи у Польщі, в рамках якої правляча партія фактично отримала повний контроль над судовою системою. Несумісною з європейським правом цю реформу неодноразово називав і Суд ЄС. Відповідно, нелегітимним у Брюсселі вважають і Конституційний суд Польщі, оскільки його нинішній склад був сформований під безпосереднім впливом діючої влади і не сприймається як незалежний. "Визнаючи угоди ЄС несумісними з польським законодавством, нелегітимний Конституційний суд поставив країну на рейки виходу з Євросоюзу", - констатує Жерон Ленерс. За його словами, спільнота не має права бездіяльно спостерігати за тим, як у Польщі руйнуються засади правової держави. Ленерс очікує нарешті від Єврокомісії рішучих дій на противагу "автократам у Варшаві". У Європейські народній партії, яка становить найбільшу фракцію у Європарламенті, лунають вимоги заморозити субсидії ЄС. Тим часом фінансовий батіг вже був задіяний: Брюссель заморозив виплату Польщі допомоги з "коронавірусного" спецфонду.

Прем`єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький неодноразово заперечував, що його уряд планує вихід країни з ЄС. Однак правники сумніваються у щирості цих заяв і констатують, що з огляду на рішення Конституційного суду "Polexit" є цілком реальним сценарієм. Експерт з європейського права професор Франц Маєр "Franz C. Mayer" зазначає, що рішення про несумісність прерогативи європейського права з конституцією Польщі, може трактуватися як співставне із заявою про вихід з ЄС відповідно до статті 50 Договору ЄС. "Або вони міняють конституцію, або виходять з ЄС", - зазначив Маєр.

Таку думку поділяє і професор Лорент Пех (Laurent Pech). Він називає рішення суду у Варшаві "заявою про вихід з єдиного правового простору ЄС". А його колега професор Рене Репасі назвав суддівське рішення у Варшаві "правовою революцією". За його словами, таких далекосяжних наслідків - аж до розриву правовідносин з ЄС - і близько не мало жодне інше національне судове рішення в історії спільноти.