Агентство Moody`s озвучило прогноз держборгу України на кінець 2022 року

Все про економіку та фінанси

Агентство Moody`s зменшило довгострокові рейтинги уряду України в іноземній та національній валюті, а також рейтинги пріоритетного незабезпеченого боргу в іноземній валюті з "Caa2" до "Caa3", пише "Інтерфакс-Україна".

"Зниження рейтингів до "Caa3" зумовлене підвищеними ризиками стійкості державного боргу України через вторгнення Росії, що йде до більш затяжного воєнного конфлікту, ніж спочатку очікувало агентство Moody`s, що збільшує ймовірність реструктуризації боргу та збитків для приватних кредиторів", - йдеться в повідомленні агентства на його веб-сайті.

Moody`s також змінило прогноз рейтингу на негативний і наголосило, що на цьому перегляд для можливого зниження, розпочатий 25 лютого 2022 року, завершено.

Агентство зазначає, що зараз Україна за рахунок міжнародної фінансової підтримки змогла знизити безпосередні ризики ліквідності, проте пов`язане з цим значне зростання державного боргу, ймовірно, призведе до нестійкого стану в середньостроковій перспективі.

"Занепокоєння стійкістю такого високого тягаря державного боргу може перешкоджати подальшому доступу до офіційного фінансування для обслуговування комерційного боргу. При рівні рейтингу "Caa3" Moody`s очікує відновлення у разі дефолту, як правило, близько 65-80%", – констатується в повідомленні.

Moody`s додає, що негативний прогноз відображає високий ступінь невизначеності щодо того, як розвиватиметься вторгнення та якими будуть його кредитні наслідки. Більш затяжний воєнний конфлікт після вторгнення Росії підтримуватиме дуже високі потреби у фінансуванні протягом тривалого періоду і призведе до подальшого збільшення боргового тягаря. Отже, відшкодування інвесторами у разі дефолту може бути нижчим за 65-80%, що відповідало б рейтингу нижче "Caa3", – пояснює агентство.

Відповідно до релізу, стелі України в національній та іноземній валюті було знижено до "Caa2" з "Caa1". Розрив в один щабель між стелею у місцевій валюті та суверенним рейтингом відображає низьку передбачуваність уряду та інститутів і підвищені внутрішні політичні та геополітичні ризики. Стеля в іноземній валюті приведена у відповідність до стелі в місцевій валюті, що відображає слабку ефективність політики, вже обмежену відкритість рахунку операцій з капіталом і високий рівень зовнішньої заборгованості за обмежених валютних резервів.

Moody`s очікує, що реальний ВВП різко скоротиться приблизно на 35% у 2022 році з огляду на великі людські жертви, значні збитки виробничому потенціалу та інфраструктурі України, а також дуже велике переміщення населення. За оцінками агентства, на ті регіони, де тривають бойові дії або які окуповані російськими військами, до вторгнення припадало близько 20% ВВП України з огляду на концентрацію сільськогосподарської та промислової діяльності.

Moody`s очікує, що обстріли продовжать стримувати відновлення значної економічної активності до кінця року. Хоча Moody`s вважає, що економіка почне поступово відновлюватися з 2023 року, вторгнення Росії, ймовірно, призведе до деяких незворотних втрат ВВП, навіть якщо буде надано значну зовнішню підтримку для допомоги у відновленні.

Більш затяжний воєнний конфлікт виснажуватиме фінансові ресурси уряду: Moody`s оцінює потреби у фінансуванні цього року приблизно в $50 млрд (35% ВВП 2022 року) і прогнозує зростання держборгу приблизно до 90% ВВП з приблизно 49% на кінець 2021 року.

За оцінками Moody`s, міжнародні фінансові інститути та інші донори виділили близько $38 млрд фінансової підтримки, з яких $5 млрд вже виплачено з початку вторгнення, що має покрити значну частину розрахункових потреб України у фінансуванні на 2022 рік. Відкриття рахунку у Міжнародному валютному фонді (МВФ) для спрямування донорських ресурсів на платіжний баланс та бюджетні потреби, включно з можливістю для країн передавати спеціальні права запозичення, призведе до подальшого збільшення фінансування, зазначається в повідомленні.

Moody`s також зазначає, що фіскальна стійкість України зіткнеться з ризиками у середньостроковій перспективі через ВВП-варранти, випущені в рамках реструктуризації боргу у 2015 році. За дотримання низки умов Україна має платити 15% від виробленої нею додаткової економічної продукції, якщо зростання реального ВВП перевищує 3%, і 40%, якщо зростання реального ВВП перевищує 4%. Зокрема, сильне зростання, викликане відновленням, у 2024 році може спричинити великі виплати за інструментами з 2026 року, коли більше не застосовуватиметься межа виплат у розмірі 1% ВВП.