Молдова і "Газпром" продовжили газовий контракт на 5 років

Все про економіку та фінанси

Уряд Молдови і російський «Газпром», який контролює держава, заявили, що домовилися продовжити контракт на постачання російського газу з 1 листопада на п’ятирічний термін, констатує "Радіо Свобода".

29 жовтня «Газпром» зазначив, що угоди досягнуто на «взаємовигідних умовах».

Переговори між делегацією Молдови та «Газпромом» завершилися в Санкт-Петербурзі 29 жовтня досягненням «принципової угоди», відповідно до якої попередню угоду між російською компанією та «Молдовагазом» буде продовжено» з використанням формули ціни, запропонованої молдавською стороною», повідомили у Міністерстві інфраструктури Молдови.

«Очікується, що постачання газу за новим контрактом розпочнеться з 1 листопада 2021 року», – йдеться у повідомленні міністерства.

P.S.

Молдова в рамках контракту з "Газпромом" отримає в листопаді російський газ за ціною удвічі нижчою за ринкову, написав віце-прем`єр Молдови Андрій Спину в Telegram-каналі, констатує "Інтерфакс-Україна".

"У листопаді ціна буде в районі $450 за 1 тис. кубометрів, після ціна може і впасти залежно від біржової ціни газу. У нинішніх умовах ціна удвічі нижча за ринкову, і нижче, ніж та, що ми платили в жовтні ($790)", - заявив Спину.

Він зазначив, що в новому контракті взято формулу, запропоновану молдовською делегацією, яка базується на співвідношенні ціни газу та бензину на ринку. За його словами, оскільки це комерційні відносини між "Газпромом" і "Молдовагазом", тільки ці компанії можуть розкрити точну формулу.

За словами Спину, в угоді з "Газпромом" немає жодних політичних умов і не згадується Придністров`я. Спину додав, що стосовно боргу Кишинева сторони дійшли до того, що в 2022 році буде проведено аудит, який встановить точну суму заборгованості, після чого відбудуться нові переговори, за підсумками яких буде складено календар їх погашення.

У підсумку після триденних переговорів з 27 до 29 жовтня в Санкт-Петербурзі між главою "Газпрому" Олексієм Міллером, віце-прем`єром Молдови Спину і главою "Молдовагазу" Вадимом Чебаном сторони заявили про укладення довгострокового п`ятирічного контракту.

Згідно з контрактом, укладеним на жовтень, Молдова отримує газ за ціною $ 790 за тисячу кубічних метрів. При цьому контракт передбачає отримання Молдою тільки 67% від необхідного обсягу. Російська сторона заявляла про готовність постачати Молдові газ за ринковою ціною зі знижкою в розмірі 25%, якщо країна виплатить борг у розмірі понад $700 млн. Влада Молдови у свою чергу стверджує, що запропонована "Газпромом" ціна вища за ринкову в регіоні, а для визначення розміру боргу необхідний незалежний аудит

У зв`язку з цим уряд Молдови схвалив введення режиму надзвичайного стану терміном на 30 днів – з 22 жовтня до 20 листопада. За словами прем`єра Молдови Наталії Гаврилиці, державній компанії Energocom доручено закупити необхідний обсяг природного газу з альтернативних джерел для забезпечення необхідного тиску в трубопроводах.

Цього тижня Молдова почала закуповувати газ на міжнародному ринку. Уряд доручив держкомпанії Energocom оголошувати щоденні тендери

"Нафтогаз" виграв тендер на поставку Energocom 0,5 млн куб.м газу і ще один тендер на 12,125 млн куб. м газу.

Крім того, Україна направила Молдові на поворотній основі 15 млн куб.м газу, щоб підтримати мінімальний тиск в газорозподільній мережі.