Між податковою і "Нафтогазом" - конфлікт: ціна питання - десятки мільярдів гривень

Все про економіку та фінанси

Глава Державної податкової служби Олексій Любченко в інтерв’ю для агентства “Інтерфакс-Україна” заявив, що претензії Держаудитслужби до “Нафтогазу” включають вимоги податківців до НАКу.

“Держаудитслужба взяла нас як експертів. Там 35,4 млрд грн [по “Нафтогазу” й “Укргазвидобуванню”] і ще на 34,6 млрд грн зупинена перевірка по нерозмитненому газу і по Стокгольмському суду. Вона була розпочата у вересні 2018 року і у вересні 2019 го зупинена у зв`язку з рішенням Київського окружного адмінсуду за позовом "Нафтогазу" проти Офісу великих платників. В доказовій базі на 34,6 млрд грн - невіднесення до складу доходів визнаної Стокгольмським судом суми втраченої вигоди за операціями з транзиту газу в розмірі 71,86 млрд грн або $2,56 млрд, завищення собівартості на суму податкових зобов`язань ПДВ, нарахування на операції по постачанню послуг транзиту нерезидентам, ненадання "Нафтогазом" номінацій теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям на поставку газу і не відображення таких операцій в складі податкових зобов`язань з ПДВ. Це тривала історія доведення, але "Нафтогаз" і вугілля - це два епізоди, які в наступному році треба буде вирішувати”, - зазначив глава ДПС.

“Нафтогаз” оприлюднив такий коментар:

“Практика вимагати гроші за повітря замість газу популярна не лише у "Газпрому" з його правилом "take or pay" (качай або плати). Тепер до неї приєдналися й українські податківці.

Глава Державна податкова служба України слідом за держаудиторами заявив про порушення в "Нафтогазі" на захмарні суми, використовуючи старі юридичні колізії, щодо яких "Нафтогаз" давно б`є на сполох.

Щодо питання поставки газу підприємствам ТКЕ (теплокомуненерго), які не платять. Звучить звинувачення, що ми "не давали номінації" і тому втратили вигоду. Яка вигода, якщо компанії не платять нам за газ? Податківці "забувають", що ми не маємо права продавати газ тим компаніям, які мають великий борг та які не уклали договори про реструктуризацію цього боргу. Хоч ми пишемо про це щотижня в наших прес-релізах.

А ще очільник податкової згадує "втрачену вигоду" у зв`язку з договором з "Газпромом". Забуваючи при цьому про те, що компанія за фактом отримання від "Газпрому" компенсації у грудні 2019 року за рішенням арбітражу у розмірі $2,9 млрд (в еквіваленті 68 млрд грн) відобразила дохід та сплатила податок на прибуток і дивіденди. Таким чином державний бюджет отримав з цієї суми 12,2 млрд грн податку на прибуток і 48,2 млрд грн у вигляді дивідендів Нафтогазу за 2019 рік (8,5 млрд з яких авансом сплачені в грудні 2019 року). Тобто, всі гроші бюджет отримав.

Включення ПДВ до складу собівартості послуги транзиту теж не є порушенням. Ми маємо право це робити, про що свідчить офіційна консультація від Державної податкової служби України. Там чорним по-білому підтверджується правомірність дій Компанії згідно діючого законодавства України. Можемо надіслати копію, якщо в податковій вона не збереглась.

Ну і вишенька на торті — згадка старої історії, коли менеджмент відмовився підписувати акти на прийом газу, бо тоді "Газпром" включив до них паливо, яке постачалося на окуповані території.

За весь газ, який ми дійсно закупили у "Газпрому" до 2015 року включно, Компанія перерахувала державі ПДВ в момент продажу цього газу споживачам, як того вимагав закон на той час.

Пізніше законодавство змінилося і ПДВ почали сплачувати вже під час розмитнення газу. А оскільки без підписаних "Газпромом" актів митниця відмовилася оформлювати цей газ у 2015 році, тепер нам пропонують сплатити ПДВ з тих самих обсягів газу вдруге.

З цього приводу митниця нарахувала борг у 8 мільярдів гривень особисто Андрієві Коболєву. Він відстояв тоді правоту в суді, адже компанія сплатила ПДВ з проданого в Україні газу.

Все, що треба — усунути юридичну колізію, яка виникла після початку війни.

Ну, або використовувати її для того, щоб жонглювати величезними сумами, які нібито міг принести "Нафтогаз". Хоч в природі їх, звісно, не існує. Бо нічого нізвідки не з`являється”.