Між ДФС та "Укртрансгазом" - судові спори на 1 млрд грн

Все про економіку та фінанси

12 квітня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі №640/19485/18 за позовом “Укртрансгазу” до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 28.08.2018

- №0009401401, яким позивачу визначено податкове зобов’язання з податку на прибуток в сумі 63,99 млн грн;
- №0009411401, яким позивачу визначено грошове зобов’язання з ПДВ в сумі 769,5 млн грн.

Додамо, що 26 березня Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнив апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 30.10.2018 (в справі №826/5736/18), яким було задоволено позов “Укртрансгазу”, зобов`язано Офіс великих платників податків ДФС підготувати та надати до Держказначейства висновок про повернення для "Укртрансгазу" суму надмірно сплаченого ПДВ на 120 млн грн.

Суд апеляційної інстанції констатував, що суд першої інстанції правильно встановив, що переплата у позивача утворилась в 2017 році при поданні уточнюючих декларацій з ПДВ за попередні періоди, за які зменшувались позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов`язань. При цьому всі суми податкових зобов`язань з ПДВ, задекларовані «Укртрансгазом» у відповідних періодах та в уточнюючих розрахунках, передбачали збільшення податкових зобов`язань з ПДВ, сплачені до бюджету за рахунок коштів, які обліковуються на рахунку “Укртрансгазу” в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ).

“Матеріали справи свідчать, що показники уточнюючих декларацій з податку на додану вартість, які зменшували суми сплачених узгоджених податкових зобов`язань за попередні періоди, не знайшли свого відображення на рахунку ПАТ «Укртрансгаз» в СЕА ПДВ, а накопичувались на ІКПП [інтегрованій картці платника податку, - ред.] товариства. Таким чином, суми, відображені в ІКПП ПАТ «Укртрансгаз», є надмірно сплаченими.

Колегія суддів приходить до висновку про протиправну бездіяльність податкового органу, оскільки ним протиправно не підготовлено та не поданого висновок про повернення сум грошових зобов`язань з податку на додану вартість на користь позивача, а відтак апеляційна скарга не підлягає задоволенню”, - зазначив Шостий апеляційний адмінсуд.

За даними ДФС, обсяг податкових платежів "Укртрансгазу" до зведеного бюджету за 2018 рік становив 6 636,6 млн грн.

Як повідомлялося, 3 квітня Подільський райсуд м. Києва скасував рішення Енергетичної митниці ДФС, згідно з яким голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв був оштрафований на 1,3 млрд грн за порушення при подачі митної декларації та несплату ПДВ під час постачань газу в 2015 році.

Як зазначалося, згідно з постановою Енергетичної митниці ДФС, підставою для притягнення до адміністративної відповідальності А. Коболєва було незабезпечення можливості подачі додаткової митної декларації, а також незабезпечення сплати податку на додану вартість під час покупки російського газу в 2015 році. Фіскали своєю постановою зобов`язали голову правління “Нафтогазу” сплатити штраф у розмірі 300% від суми несплаченого митного внеску - 1,362 млрд грн.

У свою чергу НАК пояснював, що документи не були надані з об`єктивних причин через те, що газовий контрагент НАКу російський «Газпром» не підписав необхідні документи, оскільки між ними існує спір щодо обсягу поставленого блакитного палива.

Під час винесення рішення суд пояснив свою позицію тим, що в рішенні ДФС про накладення штрафу чітко не було вказано, у чому полягали протиправні дії «Нафтогазу», не були чітко визначені суб`єкти вчинення порушення митних правил, а також не з`ясовано, чи винен голова правління Коболєв у вчиненні порушення митних правил та чи підлягає воно адміністративній відповідальності.

Крім того, наприкінці березня Шостий апеляційний суд підтвердив рішення Подільського райсуду м. Києва про скасування штрафних санкцій для А. Коболєва за порушення митних правил на суму понад 7 млрд грн.