Місія МВФ і влада України домовилися про транш на $700 млн і продовження програми

Все про економіку та фінанси

Місія МВФ та влада України досягли угоди на рівні персоналу (staff-level agreement, SLA) щодо першого перегляду програми фінансування stand-by (SBA), йдеться в заяві глави місії МВФ в Україні Іванни Владкової-Голлар у понеділок, пише "Інтерфакс-Україна".

"Це відкриває шлях для розгляду першого перегляду SBA і запиту про продовження програми радою директорів МВФ. Завершення першого перегляду дасть змогу виділити (Україні) SDR500 млн (майже $700 млн)", - наголошується в релізі за підсумками обговорень між сторонами, які тривали з 21 вересня до 18 жовтня.

Глава місії МВФ повідомила про досягнення домовленості щодо оновленого набору політик у сфері економіки, фінансів і структурних реформ, щоб допомогти Україні впоратися з економічною кризою та кризою в галузі охорони здоров`я, зумовленою COVID-19, і зберегти макроекономічну та фінансову стабільність, а також усунути основні перешкоди для приватних інвестицій.

Владкова-Голлар зазначила, що в міру відновлення економіки основну увагу в програмі приділено поверненню фіскальної політики до умов, сумісних зі середньостроковою стійкістю боргу, з одночасним захистом соціально вразливих верств населення. За її словами, йдеться про посилення управління доходами і зниження фіскальних ризиків, пов`язаних із квазіфіскальними операціями, зокрема в енергетичному секторі.

"Забезпечення незалежності центрального банку та зосередження грошово-кредитної політики на поверненні інфляції до цільового рівня, забезпечення фінансового здоров`я банків, зокрема за допомогою належного управління, з метою відновлення надійного банківського кредитування приватного сектору", - назвала інші пріоритети глава місії.

Вона також виділила серед основних пунктів боротьбу з корупцією, просування судової реформи і зниження ролі держави та зацікавлених груп в економіці задля поліпшення ділового середовища, посилення корпоративного управління, залучення інвестицій і підвищення потенціалу економіки.

"Угода, а також запит влади про продовження програми до кінця червня 2022 року мають бути схвалені менеджментом Фонду та радою директорів МВФ. Подальше неухильне здійснення рішучої політики в цих сферах відповідно до цілей програми та узгоджених зобов`язань прокладе шлях для розгляду радою директорів МВФ перегляду, який очікується в листопаді", - зауважили в місії МВФ.

Нагадаємо, МВФ у червні 2020 року затвердив для Києва програму stand-by загальним обсягом майже $5 млрд, відразу виділивши перший транш фінансування обсягом $2,1 млрд. Було намічено чотири перегляди виконання умов програми для виділення інших чотирьох траншів. Однак обумовлений графік був порушений, а фінансування - призупинено через невиконання Україною низки зобов`язань.

Коментарі влади України

Президент Володимир Зеленський очікуєщо досягнуті в понеділок домовленості з МВФ щодо першого перегляду програми фінансування stand-by (SBA) будуть затверджені вже в листопаді.

"Україна і МВФ досягли домовленості на робочому рівні після завершення першого перегляду програми stand-by. Очікую, що Виконавча рада МВФ затвердить ці домовленості в листопаді. Це дозволить Україні отримати близько $700 млн і ще раз підтвердить нашу тісну співпрацю", - написав Зеленський у соцмережі Twitter у понеділок.

Прем`єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що співпраця України з МВФ — це один із маркерів для міжнародної спільноти, що наша держава рухається у правильному напрямку: «Сьогоднішня оцінка Фонду демонструє, що Україна активно впроваджує реформи для розбудови сучасної держави з розвиненою ринковою економікою. Нещодавно погоджені нові проекти зі Світовим банком, виділення другого траншу макрофіну від ЄС і тепер позитивні домовленості з МВФ — це і є показник ефективності нашої спільної роботи для успішного майбутнього України».

Коментар міністра фінансів Сергія Марченка: «Ми наполегливо працювали для досягнення позитивного результату. Для України МВФ є одним з ключових партнерів у проведенні реформ та забезпеченні макроекономічної стабільності країни. Ми очікуємо, що рішення Радою МВФ про виділення другого траншу та про продовження програми до кінця червня 2022 року буде розглянуто вже цього листопада».

Національний банк України в офіційному повідомленні констатує, що під час роботи місії МВФ було проведено "плідні зустрічі та визначено, зокрема, пріоритетні напрями подальших реформ у фінансовому секторі".

"Вони насамперед стосуються посилення корпоративного управління Національного банку, продовження реформування державного банківського сектору, зменшення витрат держави на збанкрутілі банки, зниження рівня непрацюючих кредитів у системі, посилення нагляду та регулювання небанківського фінансового сектору тощо.

Крім того, у фокусі переговорів були питання монетарної політики за режиму інфляційного таргетування, зокрема дії НБУ з повернення інфляції до цілі 5% на горизонті політики та утримання її на цьому рівні, а також питання щодо згортання антикризових заходів із підтримання ліквідності банківської системи.

Під час роботи місії обговорювався, зокрема, стан виконання положень Меморандуму про економічну та фінансову політику, передусім тих, що стосуються структурних "маяків", кількісних критеріїв ефективності та індикативних цілей", - інформує НБУ.

Коментар глави НБУ Кирила Шевченка: "За Національним банком України Меморандумом було закріплено два структурні "маяки", які вже виконано. Перший – щодо затвердження планів скорочення NPLs державних банків. Другий – щодо прийняття змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність", який наблизив українське банківське законодавство до стандартів ЄС.

Ми вдячні колегам з МВФ за плідні та якісні дискусії та роботу. Досягнення згоди за головними напрямами реалізації реформ – це дуже важливий крок для України. Рухаємося далі за програмою та фокусуємо наші зусилля на реалізації досягнутих домовленостей".