Мін`юст: арешт коштів боржника - лише в межах суми боргу

Все про економіку та фінанси

Накладати арешт на кошти боржника виконавець може лише у межах суми, яку заборгувала особа, а рештою грошей власник рахунку може вільно розпоряджатися, йдеться у роз`ясненні Міністерства юстиції, пише Liga.net.

У квітні 2019 року Мін`юст своїм наказом №1203/5 врегулював порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів. Цей документ регулював процедуру арешту коштів осіб, які мають заборгованість саме зі сплати аліментів.

А в березні 2021 року міністерство внесло зміни до цього документу, дозволивши арештовувати в автоматизованому режимі кошти будь-яких боржників (не лише у випадках несплати аліментів, а й за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, у випадку несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху, комуналки тощо).

Наказ Мін`юсту про розширення дії системи автоматизованого арешту рахунків боржників набрав чинності з 6 квітня 2021 року.

Стягнення за виконавчими документами звертається на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінустановах.

У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно (крім майна, на яке згідно з законодавством не може бути накладено стягнення).

Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на його кошти.

Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.

Звернення стягнення на майно боржника здійснюється в розмірі та обсязі, вказаних у виконавчому документі (з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця).

Примусове списання коштів з банківського рахунку боржника відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця.

Якщо той чи інший банк приєднується до системи автоматизованого арешту коштів, то арешт рахунків у такій фінустанові відбувається автоматично: виконавець натискає кілька клавіш на своєму комп`ютері і рахунки особи вже арештовані.

Що більше фінустанов приєднується до системи, то більша ймовірність, що їхні ж боржники, які винні кошти цим банкам, не зможуть сховатися. Якщо всі банки (або більшість) приєднаються до системи, боржники не зможуть уникати виконання зобов`язань.

До системи автоматизованого арешту рахунків боржників вже підключено сім банків, ще 40 фінустанов надали згоду на приєднання до системи.