Мінсоцполітики: солідарні пенсії вже ніколи не зможуть забезпечити гідне життя

Все про економіку та фінанси

Міністерство соціальної політики констатує, що відповідно до пенсійної реформи 2003 року в Україні мали запрацювати три рівні пенсійної системі. Але другий рівень пенсійної системи – обов’язкові пенсійні накопичення – не запроваджений.

Добровільні пенсійні накопичення мають менше мільйона людей – це близько 9% від кількості застрахованих найманих працівників. Фактично, для більшості зараз працює лише перший, солідарний рівень пенсійної системи.

"Це ті пенсії, до яких ми звикли. За всіх працюючих сплачуються внески до Пенсійного фонду України, і одразу за рахунок цих коштів виплачуються пенсії нинішнім пенсіонерам. Тут працює принцип солідарності поколінь – ми, працюючі зараз, дякуємо нашим батькам, дідусям та погоджуємось їх забезпечувати у старості за рахунок частини своїх доходів", - зауважує Мінсоцполітики.

За оцінками міністерства, "лише солідарні пенсії вже ніколи не зможуть забезпечити гідне життя".

При цьому Мінсоцполітики наводить такі аргументи (нижче - пряма мова):

• Демографія. Зараз за рахунок внесків до Пенсійного фонду України на користь менше ніж 13 мільйонів осіб сплачуються пенсії 11,2 мільйонам пенсіонерів. Солідарна пенсійна система може нормально працювати, якщо внески сплачують принаймні вдвічі більше людей, ніж отримують пенсії. Далі буде складніше. Народжуваність падає, тривалість життя збільшується. Тому з часом кількість працюючих по відношенню до кількості пенсіонерів буде зменшуватись. За розрахунками фахівців Інституту демографії ім. Птухи у 2050 році буде 9,7 мільйонів осіб, за яких сплачуються внески до Пенсійного фонду України, та 11,7 мільйонів пенсіонерів

• Недостатність джерел фінансування. Несистемне зниження ставки ЄСВ у 2016 році майже вдвічі не призвело до детінізації ринку праці, але призвело до скорочення фінансових можливостей солідарної пенсійної системи. Планувалось частину цього зниження направити на внески до накопичувальної пенсійної системи, але її не запровадили. Таким чином, знизивши навантаження на бізнес, держава отримала недофінансовану солідарну пенсійну систему і не запропонувала людям пенсійні накопичення як компенсатор.

• Низькі пенсії у більшості. Через наведені вище причини сьогодні пенсії низькі: майже 60% пенсіонерів отримують пенсію нижче 3 000 гривень. Коефіцієнт заміщення заробітку пенсіями складає менше 29%. Саме стільки середня пенсія становить по відношенню до середньої зарплати. Фактично, це означає, що людина, яка виходить на пенсію, починає отримувати втричі менше доходів, і повинна відповідно зменшити свої витрати.

Згідно з конвенцією Міжнародної організації праці, яку ратифікувала Україна, пенсія має становити не менше 40% від зарплати. Раніше цей показник складав 54%. Тобто доходи людини на пенсії скорочувались вдвічі. Що в цілому відповідає міжнародним нормам. За прогнозами через демографічні зміни рівень заміщення заробітку пенсіями з солідарного рівня буде падати і надалі, до 18%-20%. Чи це означає, що розмір пенсій в гривнях знижуватиметься, як це подається в деяких ЗМІ? Зовсім ні. Розміри пенсій не зменшуватимуться. Але це означає, що зарплати зростатимуть швидше за пенсії, і при виході на пенсію з солідарної системи людина зможе отримати лише приблизно одну п’яту від того, що заробляла, поки працювала.

• Потреба у дофінансуванні з державного бюджету. При цьому, фінансування навіть тих невеликих пенсій, які люди отримують зараз, стає все більш обтяжливим для державного бюджету. Коштів, отриманих за рахунок сплати єдиного соціального внеску, на виплату пенсій не вистачає. У 2020 році з державного бюджету на фінансування спеціальних пенсійних програм (військовим, суддям, прокурорам) та дефіциту Пенсійного фонду України було спрямовано 197,7 мільярдів гривень (сам дефіцит ПФУ склав 13,2 мільярдів гривень). А загалом, за рахунок єдиного соціального внеску та коштів з державного бюджету Пенсійний фонд України профінансував 479,3 мільярдів гривень видатків. Це дуже багато. Так, наприклад, всі видатки державного бюджету (1 270 мільярдів гривень) більше видатків Пенсійного фонду лише в два з половиною рази".

Як Мінсоцполітики пропонує запроваджувати обов`язкові накопичувальні пенсії - тут.