Міноборони та МВС - про ризики ударів по Україні з Білорусі

Все про економіку та фінанси

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр під час брифінгу заявила, що наразі залишається загроза використання Білорусі для ударів по Україні під приводом проведення навчань, пише Lb.ua.

"Росія вже використовує територію Білорусі для ведення агресивних дій. Хочу нагадати, що, за нормами міжнародного права, країна, яка надає свою територію третій країні для здійснення агресії, також є співучасником цього міжнародного злочину. Який називається "агресія". А побутовою мовою – "війна", – заявила вона.

Щодо планів Білорусі провести навчання, то Україна вже була свідком того, як Росія використовувала їх як привід для здійснення ескалації та вторгнення на територію іншої держави.

"Безумовно, навчання – це один зі способів підтримання боєздатності військ. Формально це демонструється як навчання. Тому загроза та використання території Білорусі для завдання ударів з тієї території залишається. Так само залишається загроза використання Придністровського регіону Молдови", — підкреслила вона.

Нагадаємо, що на території Білорусі на кінець травня оголошена перевірка боєготовності збройних сил на десятьох полігонах, зокрема, біля українського кордону. Планом заходів передбачено зняття зі зберігання озброєння та військової техніки та здійснення маршів. 

Разом з тим, радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко під час телемарафону сказав, що наразі не спостерігається концентрація російських військ на кордоні України з білоруссю, але загроза атаки у майбутньому залишається, пише "Укрінформ".

“Справді, білоруси зараз ведуть навчання і оголошується про те, що через деякий час знову будуть нові навчання. Поки що ми не бачимо концентрації російських військ на кордоні із білоруссю. І говорити про те, що там найближчим часом існує вірогідність того, що росіяни почнуть якісь атаки зі сторони Білорусі на Чернігів чи то Київ ми не можемо, це не так. Але відкидати, на жаль, в майбутньому це не можна”, - сказав Денисенко.

Він наголосив, що “зараз все концентрується на Донбасі”. “Не вистачає у них сил для того, щоб воювати зразу на багатьох фронтах. Хоча вони провели певну мобілізацію, певні частини, на жаль, нові вступили в бойові дії. Але провели мобілізацію перш за все завдяки “ДНР/ЛНР” , - повідомив радник міністра.

Ще один радник міністра внутрішніх справ - Віктор Андрусів - в ефірі "Українського радіо" констатував, що російських військових підрозділів на території Білорусі "відносно мало": "В основному дивізіони "Іскандерів", тобто ракетні війська і авіація, якою теж мало. Інших військ там не перебуває".

Щодо активності білоруських військ на кордоні з Україною В. Андрусів зазначив таке:

"Це робиться для того, щоб стримувати перекидання наших військ на схід. Тобто щоб ми утримували сильні угрупування на інших напрямках і таким чином не отримували перевагу на сході. Ніякого вторгнення я особисто не передбачаю. Таке вторгнення було б однозначно самогубством для білорусів та Лукашенка.

Але ми не можемо недооцінювати цю загрозу і змушені тримати війська на цьому напрямку. Тому фактично це просто відволікання нашої уваги і розосередження сил. Сили Білорусі надзвичайно слабкі, у них дуже маленька армія, яка розміром з нашу прикордонну службу, і вона не професійна. Це армія мобілізованих, тому якоїсь особливої військової загрози вони не становлять. І також це армія, яка має від`ємну мотивацію воювати.

Найбільш сприятливий для них момент вторгнення був тоді, коли російські війська були під Києвом. Вони його не використали. Це означає, що насправді Лукашенко взагалі не бачить перспективи залучення армії Білорусі до війни в Україні. Це буде для нього самогубством, тому що це може обернутися серйозними протестами всередині Білорусь і фактично поваленням його режиму.

Загрози вторгнення немає, але загроза ракетних ударів досить велика. Тому що ворог вичерпує свої запаси ракет, й "Іскандери" він теж планує випускати по Україні. Тому загроза того, що з території Білорусі будуть наносити ракетно-бомбові удари дуже висока.

Треба розуміти, що білоруси — це нація, яка майже ніколи не воює. Путін фактично анексував Лукашенка. І в цих умовах Лукашенко намагається йому підігрівати, але таким чином, щоб це не мало ніяких наслідків. Така його політика допомагати Путіну без наслідків буде зберігатися і надалі.

У перші місяці війни було кілька важливих операцій з боку [білоруських] партизан, коли підривалися колії, і це мало досить значне значення для нас. В цілому я не очікую особливих дій на території Білорусі. Тобто я не бачу сил для цього. Я думаю, що ситуація буде залишатися на кордоні з Білоруссю без змін до кінця війни за винятком того, що Росія буде використовувати цю територію для нанесення ракетних ударів".

В. Андрусів про ризики з боку Придністров`я зазначив наступне:

"Наразі теж якихось ризиків немає. Без десанту російських військ Придністров`я не може нічого робити. І воно не має такої військової потужності для якихось дій. Я вважаю, що вони готуються до оборонної операції, тобто вони переживають, що ми на них будемо наступати, а не загрожують нам. Тобто їхня загроза можлива тільки у випадку російського десанту".