Міністр фінансів: не впевнений, чи держава має допамагати тим, хто не вакцинується

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю для "Українського радіо" розповів про вплив пандемії на економіку та бюджет:

"Давайте не планувати локдаунів, я закликаю всіх вакцинуватися, адже нинішня статистика показує, що без цього ніяк не можна обійтися. Щоб убезпечити себе від можливих карантинів та локдаунів, треба зробити щеплення. Чи можливі локдауни загальнонаціонального масштабу? Я не впевнений, що такі обмеження потрібні і можливі, бо локальні карантинні заходи можуть вирішити ті проблеми, які є. Однак локальні заходи будуть застосовані до тих територій, де люди не вакцинуються. Якщо працівники закладів і їхні клієнти будуть імунізовані, то проблем не буде. Я скажу чесно, що не впевнений, чи має держава допомагати тим, хто не вакцинується.

<...> Якщо буде потреба [підтримка бізнесу через карантинні обмеження], то кошти знайдуть. Однак, щоб не доводити до закриття закладів, потрібно вакцинуватися. Ми нікого не змушуємо, проте люди повинні нести відповідальність. Якщо вони не хочуть вакцинуватися, тоді хай сидять удома. Якщо ми хочемо боротися з "Дельтою", то повинні вакцинуватися. Приклади швидкого поширення "Дельти" в інших країнах досить показовими.

Зараз ми вивчаємо можливість запровадження обов’язкового ПЛР-тестування для працівників, які не будуть вакцинуватися. Це буде відбуватися за їх власний рахунок. У Сполучених Штатах Байден заявив, що всі державні службовці мають бути провакциновані. Якщо вони цього не роблять, тоді кожного дня здають ПЛР-тести. Також розглядаємо можливість, щоб такі службовці не могли працювати офлайн взагалі. Тоді вони не зможуть приходити на робоче місце.

Я ― міністр фінансів і дуже погано ставлюся до роздачі грошей з бюджету, якщо для цього немає раціональних причин. Тому я нічого не обіцяю. Коли виникають критичні ситуації, тоді ми шукаємо можливості. Було два критичних стани під час пандемії, у той період ми знаходили можливості, бо був загальнонаціональний локдаун. Я не буду казати, що ми роздамо гроші тим, хто закриється. Я пропоную інше рішення ― вакцинуватися. Зробіть це і працюйте, ніхто не буде перешкоджати в роботі.

<...> Якщо обмеження й будуть, можливо, тоді вплив буде [на економіку], якщо буде спрямовано менше коштів у сектор споживання. Наприклад, у ресторанно-готельний бізнес, адже він у першу чергу страждає від будь-яких карантинних заходів. Я не можу сказати, що це суттєво вплине на державний бюджет. Втім, з погляду економічної активності, звичайно, локдаун вплине на фінансовий стан країни. Тому я ще раз закликаю всіх вакцинуватися.

<...> Цього року на закупівлю вакцини заплановано витратити з бюджету 12 мільярдів гривень. Наступного року ми також передбачаємо видатки на вакцинацію, там буде приблизно 3 мільярди гривень. Крім того, Світовий банк надав кредитну допомогу ― 30 мільйонів доларів, а буде ще додатково 90 мільйонів доларів. Є ініціатива Covax у цьому питанні та допомога інших країн, тому вакцини достатньо. З приводу вакцин, які втрачають придатність ― це інформація, яку має надавати МОЗ, я не готовий коментувати.