Мінфін: у ФГВФО в червні-2022 за песимістичного сценарію може виникнути дефіцит 1,65 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними Міністерства фінансів, Фонд гарантування вкладів оцінив ризики, що існують на сьогодні в банківській системі України та порівняв їх зі своїми фінансовими можливостями на наступні 12 місяців.

“Сума накопичених Фондом коштів свідчить про те, що протягом наступних 12 місяців за оптимістичним сценарієм Фонд буде у змозі здійснити виплати вкладникам неплатоспроможних банків без додаткового залучення коштів із державного бюджету. Проте, за умови реалізації песимістичного сценарію, передбаченого розрахунками Фонду, в червні 2022 року можливе виникнення дефіциту коштів у сумі близько 1,65 млрд гривень.

Фонд не має змоги впливати на зазначені ризики в банківській системі України, тому оцінює свої фіскальні ризики на такому рівні. Вірогідність реалізації таких ризиків у повному обсязі є низькою і реалізація їх можлива лише в умовах важких фінансових потрясінь у банківському секторі”, - інформує Міністерство фінансів.

Мінфін нагадує, що в ІІІ кварталі 2021 року Національний банк завершить щорічне стрес-тестування банків.

“За його підсумками можливе уточнення оцінок стосовно фіскальних ризиків фінансового сектору. Наразі державні банки не потребують докапіталізації. Для зменшення подібних ризиків у майбутньому варто продовжити реалізацію стратегії державних банків та заходи з підвищення їх стійкості”, - зазначає Міністерство фінансів.

Крім того, у відомстві вказують, що за інформацією НБУ, в 2022 році, існує висока ймовірність зниження можливостей сплати до держбюджету дивідендів державними банками у зв’язку зі зростанням вимог до капіталу.

Так, передбачалось, що протягом 2020 – 2023 років банки за рахунок інструментів основного капіталу сформують буфер консервації капіталу (з 01.01.2020 – 0,625%, з 01.01.2021 – 1,25%, з 01.01.2022 – 1,875%, з 01.01.2023 – 2,5%) та буфер системної важливості (з 01.01.2021 він мав становити 1,5% для Укрексімбанку та Укргазбанку, а для Приватбанку і Ощадбанк - 2%).

“Впровадження Національним банком вказаних буферів було відтерміновано. Про нові дати активізації буферів капіталу Національний банк України має повідомити окремо та завчасно. Національний банк може підвищити індивідуальні нормативи достатності капіталу для кожного окремого банку, якщо виконання мінімальних загальних вимог до достатності капіталу не гарантуватиме його фінансової стійкості. Індивідуальні нормативи базуватимуться на результатах наглядового процесу SREP, який, серед іншого, включатиме оцінку достатності капіталу банком в процесі ICAAP”, - інформує Мінфін.

За оцінками Мінфіну, для мінімізації фіскальних ризиків, пов’язаних із функціонуванням фінансового сектору, є необхідним:

- впровадження ефективних механізмів для роботи з непрацюючими кредитами;
- прискорення реалізації стратегії реформування державних банків;
- продовження запровадження макропруденційних нормативів, які спрямовані на посилення стійкості банківської системи до можливих шоків;
- прискорення реалізації заходів, спрямованих на поступовий вихід держави із банківського сектору;
- здійснення реструктуризації боргових зобов’язань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб перед Міністерством фінансів;
- поглиблення співпраці з міжнародними партнерами;
- прийняття законодавчих актів, спрямованих на розвиток фінансового сектору.

Зауважимо, що в урядовому проекті держбюджету на 2022 рік, як і в минулі роки, передбачена можливість випуску Мінфіном ОВДП для докапіталізації банків і підтримки ФГВФО.