Марченко: не можемо обійтися без викупу Нацбанком ОВДП

Все про економіку та фінанси

Україна з початку війни отримала близько $13 млрд зовнішнього фінансування, зокрема у червні - $4,4 млрд, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону, пише "Інтерфакс-Україна".

"На цей місяць отримаємо або очікуємо понад $3 млрд. До кінця року йдеться про від $16 млрд до $17 млрд із урахуванням вже отриманого", - сказав він.

Глава Мінфіну наголосив, що уряд намагається утримувати щомісячний дефіцит бюджету в межах $5 млрд.

"І навіть ухвалювати необхідні рішення, щоб ця рамка звужувалась", - додав він.

За його словами, йдеться не про підвищення податків, а про розширення податкової бази.

Водночас Марченко зазначив, що поки що країна не може обійтися без часткового фінансування держбюджету Національним банком за рахунок викупу військових облігацій.

"Ці умови створені тим, що у нас війна. Ми не можемо фінансувати нашу армію за рахунок зовнішніх джерел: грантів та кредитів. Наші партнери не дають нам на військову кампанію коштів. Тому військову кампанію ми можемо фінансувати або за рахунок податків, або за рахунок, зокрема, викупу облігацій Нацбанком. Це тимчасово вимушений крок в умовах, коли ми воюємо", - пояснив глава Мінфіну.

Учора глава НБУ Кирило Шевченко під час брифінгу констатував, що Національний банк з початку війни безпосередньо профінансував держбюджет за рахунок викупу "військових" облігацій на 225 млрд грн і розраховує на збереження узгодженої з урядом стелі таких операцій цього року в 400 млрд грн.

"Наша спільна позиція з урядом залишається, що за умови збереження обсягу 400 млрд грн - а це означає до кінця цього року ритмічне фінансування обсягом 30 млрд грн на місяць - ситуація з впливом монетарної емісії на показники інфляції та девальвації буде контрольованою", - сказав глава НБУ.

К. Шевченко зазначив, що важливими залишаються інші джерела фінансування - комерційні запозичення на внутрішньому ринку, міжнародна допомога, а також робота над зростанням доходів бюджету та обмеженням його видатків.

Як повідомлялося, у червні НБУ профінансував бюджет на 105 млрд грн.