Мінфін і ФГВФО підписали угоду про реструктуризацію боргу Фонду

Все про економіку та фінанси

ФГВФО повідомляє, що підписав з Міністерством фінансів договір про порядок перерахування Фондом коштів до держбюджету для реалізації закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб», що набрав чинності 13 квітня цього року.

Як зазначає ФГВФО, договір визначає порядок погашення реструктуризованих боргів Фонду перед державою за позиками, що були йому надані для подолання наслідків системної банківської кризи 2014-2017 рр.

Коментар ФГВФО: "Це дозволяє підвищити фінансову стійкість системи гарантування вкладів та реалізувати низку кроків, спрямованих на зміцнення довіри до банків і посилення фінансової стабільності Держави загалом та під час воєнного стану.

Закон враховує ініціативи Президента та запроваджує 100% гарантії за вкладами на час дії воєнного стану та трьох місяців з дня його припинення чи скасування, а після завершення цього строку встановлює гарантовану суму відшкодування вкладникам у межах 600 тис грн. Крім того, Законом передбачено приєднання Ощадбанку до системи гарантування вкладів фізичних осіб".

Коментар фіндиректора ФГВФО Олени Нужненко: «Реструктуризація не є списанням чи прощенням боргу Фонду. За умовами договору, який ми підписали з Мінфіном, погашення в частині номіналу векселів здійснюватиметься до липня 2032 року [як повідомлялося, йдеться про 45 млрд грн, - ред.] з коштів Фонду, що перевищуватимуть суму, необхідну для покриття можливих ризиків у банківській системі. А в частині, що відповідає нарахованим відсоткам, погашення відбуватиметься за рахунок стягнення збитків з колишніх власників та пов’язаних осіб, діяльність яких призвела до неплатоспроможності цих установ.

Таким чином, після набрання чинності Законом припинилися зобов’язання Фонду за векселями, а капітал набуде позитивного значення. Це означає, що система гарантування вкладів збалансована і готова до усіх викликів нинішнього часу».

Коментар заступника міністра фінансів Юрія Драганчука: «Це надзвичайно важливий крок для забезпечення стабільності фінансової системи держави. Він дозволяє вирішити низку важливих завдань. По-перше, Держава визначилась, що основна відповідальність за наслідки системної банківської кризи 2014-16 років повинна лягти на осіб, чиї дії або бездіяльність призвели до неплатоспроможності банківські установи у 2014-17 роках. По-друге, механізми погашення прописані таким чином, щоб забезпечити збалансованість та спроможність системи гарантування вкладів у подоланні майбутніх викликів у банківському секторі. По-третє, реструктуризація дозволила підвищити суми відшкодування та запровадити стовідсоткові гарантії за вкладами на час війни, що зміцнить довіру вкладників до банківської системи».

Механізм реструктуризації було розроблено за участю представників Світового Банку та групи консультантів: Lazard Freres SAS, ТОВ «КПМГ-Україна», Адвокатського об’єднання «Юридична фірма «ЕКВО», Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, в рамках технічної допомоги Європейського банку реконструкції та розвитку .

На 01.03.2022 Фонд гарантування вкладів виплатив вкладникам неплатоспроможних банків 95,7 млрд грн.