Мінфін: держбюджет у 2021 році може недоотримати 8,3 млрд грн від приватизації

Все про економіку та фінанси

Законом про держбюджет на 2021 рік визначений план надходжень від приватизації на суму 12 млрд грн.

За даними Міністерства фінансів, станом на 31.08.2021 фактично до загального фонду від приватизації держмайна надійшло 1,63 млрд грн, що становить 16,5% виконання планових показників на січень-серпень поточного року та 13,5% за рік. Зазначені надходження забезпечені за рахунок продажу об’єктів малої приватизації на електронних аукціонах.

За оцінками Мінфіну, з огляду на такий фактичний стан надходження коштів від приватизації до держбюджету, можливі ризики невиконання плану вказаних надходжень у 2021 році оцінюються у розмірі 8,3 млрд грн.

Відповідно існує висока ймовірність невиконання плану надходжень від приватизації державного майна та перенесення продажу об’єктів великої приватизації на 2022 рік. При цьому недоотримання коштів від приватизації державного майна призведе до збільшення державних запозичень, що в свою чергу призведе до збільшення обсягу державного боргу та видатків на його обслуговування, зауважують в Мінфіні.

Нагадаємо, в проекті держкошторису на 2022 рік закладені надходження від приватизації на суму 8 млрд грн.

Законом про держбюджет на 2020 рік початково було визначено надходження від приватизації державного майна на рівні 12, млрд грн. Згодом в умовах пандемії цей показник було скориговано до 500 млн грн.

Фактичні ж надходження від приватизації держмайна в 2020 році склали 2,2 млрд грн. Найбільша частка у надходженнях за один лот – 49,4% обсягу надходжень – становив продаж держпакету акцій розміром 100% статутного капіталу ПрАТ «Готель «Дніпро» у сумі 1,1 млрд гривень. Решта коштів надійшла від проведених аукціонів з продажу підприємств спиртової галузі – МПД (місця провадження діяльності та зберігання спирту), що входять до ДП «Укрспирт», та об’єктів малої приватизації.

Перелік об’єктів великої приватизації державної власності затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів від 16.01.2019 №36-р (із змінами), який не має визначеного строку дії.

Із березня 2020 року по квітень 2021 року закони було призупинено приватизацію об’єктів великої приватизації, аукціони з продажу об’єктів великої приватизації не проводились.

Законом від 30.03.2021 № 1365-IX «Про внесення змін до Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» відновлено проведення аукціонів з продажу об’єктів великої приватизації (крім аукціонів із зниженням стартової ціни, аукціонів за методом вивчення цінових пропозицій, а також приватизація шляхом викупу).

Після зняття законодавчих обмежень продажу об’єктів великої приватизації Фонд державного майна активізував роботу з підготовки таких об’єктів до продажу та забезпечення проведення аукціонів.

Ураховуючи прийняття вказаного закону, Кабінет Міністрів на засіданні 16 червня 2021 року ухвалив розпорядження № 662-р про затвердження умов продажу держпакета акцій АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) на аукціоні», яким затвердив умови приватизації та пропозицію стартової ціни підприємства. Стартова ціна - 3,7 млрд гривень.

Щодо інших об’єктів великої приватизації, запланованих до продажу у 2021 році (АТ «Перший київський машинобудівний завод», ПрАТ «Президент-Готель»), за даними Фонду держмайна наразі радниками здійснюється робота щодо підготовки до продажу об’єктів.