Мінфін - про ставки за ОВДП: проблема в тому, що немає ринку

Все про економіку та фінанси

Нинішня політика Мінфіну щодо збереження дохідності облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) за їх первинного розміщення пов`язана з відсутністю ринку та ринкового ціноутворення й необхідністю мінімізувати витрати в умовах війни, заявив урядовий уповноважений з питань держборгу Юрій Буца, пише "Інтерфакс-Україна".

"Проблема в тому, що у нас немає ринку, немає обсягу попиту. (Ми) зробили спробу, але немає індикативу, оскільки немає обсягу", – сказав представник Мінфіну він на обговоренні щомісячного огляду економіки України під час війни, організованому Центром економічної стратегії (ЦЕС).

Буца зазначив, що підвищення Нацбанком облікової ставки з 10% до 25% саме собою не є аргументом для Мінфіну, оскільки НБУ впливає на вартість лише "коротких" грошей та кривої прибутковості ОВДП на короткому її кінці.

За словами урядового уповноваженого, для Мінфіну більш значущими аргументами та цілями на ринку внутрішньої позики є забезпечення роловера та допомога бюджету й армії.

З огляду на це, Буца заявив, що депозитна база найбільших банків суттєво не змінилася, тому роловер за поточними ставками для них все одно дає позитивний результат.

Він також наголосив, що суттєве підвищення ставок щодо ОВДП ішло б урозріз із позицією України щодо зовнішніх її зобов`язань, за якими вона наразі запропонувала відтермінування виплат на два роки зі збереженням ставок.

Нагадаємо, вчора міністр фінансів Сергій Марченко заявив про готовність шукати компроміс у питаннях ставки за ОВДП: "Підвищуючи ставки, ми повинні розуміти, як обслуговуватимемо. Але готові шукати компроміс, готові шукати прийнятну ставку, на яких умовах ми можемо запозичувати з ринку, щоб і ми мали можливість виконувати свої зобов`язання, і мали можливість забезпечувати виконання бюджету".

За його словами, якщо покупці хочуть 25% за держоблігаціями, то й економіка має так зростати. "Треба бути реалістами", - наголосив глава Мінфіну.

Як повідомлялося, на аукціоні цього тижня Мінфін вперше з моменту підвищення облікової ставки НБУ на початку червня підвищив із 11% до 14% прибутковість річних гривневих облігацій внутрішньої держпозики, водночас зберігши прибутковість більш "коротких" паперів на рівні 9,5-10% річних.

Тижнем раніше він також підняв ставки 6-міс. доларових паперів із 3,5% до 4%, річних – із 3,7% до 4,5%.

Окрім того, Мінфін у липні вперше з початку війни почав пропонувати дворічні військові облігації, проте попит на них вкрай низький: за три тижні липневих аукціонів він зріс лише з 5,2 млн грн до 15,5 млн грн. Покупці просять ставку від 14,5% до 18% річних, проте Мінфін поки що відмовляється від продажу цих паперів.