Мінфін - про ОВДП: залишимо ставки на довоєнному рівні

Все про економіку та фінанси

Урядовий уповноважений з питань управління держборгом Юрій Буца констатує, що Україна має три основні джерела фінансування дефіциту держбюджету – це продаж внутрішніх державних облігацій, продаж військових облігацій НБУ та пільгове іноземне фінансування.

За його словами, до початку повномасштабної війни в Україні держоблігації користувалися значним інтересом зі сторони іноземних інвесторів. Він зауважив, що уряд сподівається повернутися до повноцінного функціонування внутрішнього ринку капіталу після перемоги у війні.

“До війни нашою метою було продовження середнього строку до погашення нашого боргу, але зараз у нас немає такої можливості. Нашим пріоритетом зараз є забезпечення повного реінвестування внутрішнього боргу, як у гривнях, так і в валюті”, - зазначив Юрій Буца.

Він додав, Мінфін спостерігає значний інтерес до військових облігацій з боку громадян. Найбільші інституційні учасники надали роздрібним клієнтам доступ до ринку. Індивідуальних інвесторів на даний момент близько 85 тисяч.

«З початку війни ми зберегли дохідність наших облігацій на довоєнному рівні. Ми переконані, що нині державні облігації є інструментом підтримки країни, а не максимізації інвестиційного прибутку. Механізм визначення ціни на вторинному ринку наразі не працює і відповідно в нас немає цінових індикаторів. Тому військові ОВДП залишиться частково гуманітарним і частково комерційним інструментом.

Історично не було будь-якої сильної кореляції між дохідністю ОВДП та обліковою ставкою НБУ, крім найкоротшого кінця кривої дохідності, тому рішення про облікову ставку не має впливу на дохідність наших облігацій.

Нашою ціллю є максимальна економія коштів державного бюджету, і ми не можемо дозволити собі збільшувати вартість обслуговування державного боргу і витрачати на це кошти, які необхідно потратити на фінансування армії. Ми збережемо криву дохідності на довоєнному рівні, а аукціон минулого вівторка показав, що попит залишається значним», — зазначив Юрій Буца.

Крім того, він розповів про погашення зовнішнього боргу в умовах війни: «Погашення зовнішнього боргу є відносно рівномірним. У нас криза, яка повністю спричинена війною. Для нас важливо зберегти доступ до міжнародних ринків капіталу після війни, оскільки ми очікуємо, що приватні інвестори візьмуть участь у відбудові української економіки».