Мінфін - про борги за "зеленим" тарифом: випуску ОВДП не буде

Все про економіку та фінанси

Заступник міністра фінансів Юрій Драганчук в інтерв`ю для журналу "Кореспондент" заявив, що випуску ОВДП для погашення боргів за "зеленим" тарифом не буде.

"Ми пильно спостерігаємо за цією ситуацією і у нас є варіанти її вирішення.

[Випуску] ОВДП точно не буде. Ми дивимося на різні варіанти кредитної підтримки Укренерго. Це будуть або держбанки, які міжнародні донори. Ми спілкуємося зараз і з Європейським банком реконструкції та розвитку, і з Європейським інвестиційним банком, і з іншими міжнародними донорами, які розглядають додаткове фінансування Укренерго.

У нас є план, яким чином в наступному році закрити цей дефіцит за НЕК, що в свою чергу схлопне все кільце взаємних зобов`язань. «Зеленка» теж закредитована в основному в українських держбанках і в ЄБРР. Використовуючи коректні інструменти фінансування Укренерго, ми розриваємо це порочне коло", - зазначив Ю. Драганчук.

Контекст

За даними держпідприємства "Гарантований покупець" (ДП "ГарПок"), на 11.11.2020 заборгованість "Укренерго", яка є джерелом покриття нестачі коштів для розрахунків за "зеленим" тарифом, становила 23 млрд грн.

Раніше в уряді декларували плани погасити в IV кварталі 40% боргів перед виробниками “зеленої” електроенергії, а також намір передбачити в держбюджеті 20 млрд грн на відповідні "зелені" виплати.

Міненерго пропонувало закласти в держбюджеті на 2021 рік 11,55 млрд грн для виплат по "зеленому" тарифу.

Нардепи з президентської фракції зареєстрували у ВР законопроект №4151 про випуск ОВДП на 19,6 млрд грн для фінансування "зеленого" тарифу.

17.11.2020 Верховна Рада прийняла закон, який дозволяє Кабміну надати держгарантії "Укренерго" для залучення кредитів. 

Як зазначало Міненерго, це допоможе в т.ч. забезпечити виконання меморандуму з виробниками "зеленої" електроенергії.

У жовтні Мінфін повідомив Кабміну, що не вбачає можливості закласти в держбюджеті компенсацію виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і застерігає від випуску ОВДП для погашення боргу перед ВДЕ.

У своєму листі Мінфін констатував, що Міненерго інформувало про потребу надання фінпідтримки для ДП "ГарПок" на оплату електроенергії з ВДЕ з держбюджету в 2020 році на суму 3,86 млрд грн, при цьому "джерела збалансування держбюджету Міненерго не визначені".

Мінфін застерігав від реалізації пропозиції Міненерго про випуск ОВДП на суму 9 млрд грн для компенсації боргів перед ВДЕ, які були утворені до 1 серпня 2020 року.

"Зазначені пропозиції не можуть бути підтримані, оскільки збільшення внутрішніх запозичень може призвести до розбалансування державних фінансів і зниження кредитних рейтингів України", - зазначив Мінфін.

Крім того, йшлося в листі Мінфіну, це призведе до збільшення обсягу держборгу і підвищить витрати на його обслуговування. Це, в свою чергу, поставить під загрозу дотримання у 2020 році маяка за показником дефіциту сектору загальнодержавного управління, встановленого Меморандумом з МВФ.

Також Мінфін вказував на відсутність джерел збалансування бюджету для виконання закону "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії", який був прийнятий в червні 2020 року.

Цим законом передбачені фінансування державної генерації на суму 11,8 млрд грн шляхом випуску ОВДП, а також погашення боргу ДП "Енергоринок" за електроенергію з держбюджету на суму 16,3 млрд грн.

Мінфін пропонував Міненерго спільно з НКРЕКП підготувати пропозиції про зміну законодавства, які можуть збалансувати ринок електричної енергії.

На 1 жовтня загальна заборгованість "ГарПока" становила 33,7 млрд грн, з яких 24,8 млрд грн - перед виробниками з ВДЕ, а також 8,9 млрд грн - перед державним "Енергоатом" і "Укргідроенерго".

Нагадаємо, в серпні тариф "Укренерго" на передачу електроенергії зріс на 55% (до 240,23 грн/МВт-год). За рішенням НКРЕКП, у грудні він збільшиться на 30% (до 312,76 грн/МВт·год). У 2021 році тариф "Укренерго" буде 309,8 грн/МВт-год, що на 28,9% вище чинного тарифу і на 1% менше тарифу, встановленого на грудень 2020 року.

У кінці липня президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу (на 15% - для сонячних електростанцій і на 7,5% - для вітрових).

За даними Міненерго, зниження "зелених" тарифів заощадило "ГарПоку" в серпні-жовтні 1,5 млрд грн.

За оцінками Міністерства фінансів, у 2020-2023 роках збитки НЕК "Укренерго" перевищать 26 млрд грн, у т.ч. в 2020 році - 15,1 млрд грн, в 2021 році – 3,5 млрд грн, в 2022 році – 4,6 млрд грн, а в 2023 році – 3,1 млрд грн.

"Укренерго" за три квартали зафіксувало збиток 28,6 млрд грн (за перше півріччя - 18 млрд грн).

За даними держкомпанії, 86% з вказаної суми (24,7 млрд грн) – це компенсація витрат на виконання спеціальних обов‘язків (ПСО), зокрема, для населення та на покриття «зеленого» тарифу ДП «Гарантований покупець».