Мінфін - про аудит ДПЗКУ і платіж по китайському боргу

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів повідомляє, що Державна аудиторська служба України наприкінці 2021 року в плановому порядку розпочала державний фінансовий аудит діяльності АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (АТ «ДПЗКУ»), під час якого, зокрема, досліджуються питання цільового використання та своєчасності повернення кредитів і позик, залучених під державні гарантії, а також законності і ефективності використання коштів та майна корпорації.

Також Держаудитслужба має оцінити здатність АТ «ДПЗКУ» повністю погасити заборгованість перед державою.

"Державний фінансовий аудит проводиться в координації з Міністерством фінансів України, яке в січні 2022 року від імені України виконало гарантійні зобов’язання за АТ «ДПЗКУ» перед Експортно-імпортним банком Китаю на суму близько 2,5 млрд грн.

Державний фінансовий аудит АТ «ДПЗКУ» Держаудитслужба має завершити в травні поточного року", - констатує Мінфін.

Контекст

Як повідомлялося в січні, ДПЗКУ змогла вчасно виплатити лише $8,8 млн, або 9% від суми чергового платежу за кредитом Експортно-імпортного банку Китаю, що складала $96 млн, решту коштів мав виплатити Мінфін, оскільки кредит залучався під держгарантії.

Як писав Finbalance, за даними Міністерства фінансів, станом на 01.01.2021 АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація" (ДПЗКУ) мало заборгованість по залученим під держгарантії запозиченням на суму 29,7 млрд грн.

У 2021-2024 року ДПЗКУ має здійснити виплати за гарантованими державою запозиченням на суму 23,8 млрд грн.

Як зазначав Мінфін, враховуючи збиткову діяльність ДПЗКУ, є висока ймовірність настання гарантійних випадків за зобов’язаннями вказаної держкомпанії у 2022 році – на 6,3 млрд грн, у 2023 році – на 6,0 млрд грн, у 2024 році – 5,7 млрд грн.

За інформацією Міністерства фінансів, держбюджетом на 2021 рік планові витрати, пов`язані з виконанням державою гарантійних зобов’язань, визначено в сумі 4,9 млрд грн, у т.ч. по зобов`язанням ДПЗКУ - 3,33 млрд грн.

Як повідомлялося, збиток ДПЗКУ за перше півріччя - 87,5 млн грн; за весь 2020 рік - 5,86 млрд грн, за 2019 рік - 1,55 млрд грн.

Нагадаємо, в 2012 році Кабмін надав ДПЗКУ держгарантії на залучення позик на 3 млрд дол в Експортно-імпортного банку Китаю для фінансування проектів у сфері сільського господарства.

При цьому був отриманий лише один кредитний транш на 1,5 млрд дол.

Як зазначалося, з цієї суми близько 1 млрд дол було розміщено на депозитному рахунку в Укрексімбанку.

У той же період ДПЗКУ уклала договір про співпрацю з Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів (далі – ССЕС), за яким ДПЗКУ зобов’язалася постачати зернові впродовж 15 років (починаючи з 2013/2014 маркетингового року) в обсязі не менше 4 млн метричних тон і не більше 6 млн метричних тон на рік, з очікуваною загальною кількістю не менше 80 млн метричних тон. Передбачалося, що ДПЗКУ має надавати пріоритет щодо виконання щорічних поставок зернових для ССЕС з урахуванням щорічних експортних можливостей України. Було домовлено, що якщо ДПЗКУ не зможе поставити щорічний мінімальний обсяг по контракту, CCEC матиме право повідомити про це Ексімбанк Китаю, щоб він в свою чергу відкоригував суму надання кредитів відповідно до фактичної щорічної поставки зернових.