Міненерго пропонує гасити борги на ринку е/е в т.ч. за рахунок надходжень від акцизу на е/е

Все про економіку та фінанси

Міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна" повідомив, що для погашення боргів на ринку електроенергії (е/е), зокрема перед галуззю ВДЕ, Міністерство енергетики розглядає ініціативу щодо створення цільового фонду, який акумулює надходження акцизу на електроенергію, зокрема й "зелену", в разі ухвалення відповідної норми ресурсного законопроекту №5600.

"Є одна ідея: весь акциз, який сплачують усі генерації, переводити до цільового фонду. І, можливо, за рахунок нього гасити борги, зокрема "зелених". Якщо так вийде, і гроші будуть збиратися не в загальному фонді держбюджету... а фіксуватимуться в окремому фонді, за рахунок якого й покриватимуться борги, то це буде нормально", - сказав Галущенко.

Він зазначив, що, надавши ринку стабільні правила, за яких здійснюватимуться розрахунки, вдасться знайти взаєморозуміння з питання встановлення акцизу на "зелену" електроенергію з галуззю ВДЕ.

Водночас він не робив прогнозу щодо ймовірності затвердження парламентом відповідної норми ресурсного законопроекту №5600, що передбачає введення для е/е з ВДЕ акцизу 3,2%, проти чого категорично виступають профільні та бізнес-асоціації.

Щодо перспектив проведення "зелених" аукціонів міністр зазначив, що робота в цьому напрямі триває, хоча й висловив сумнів щодо їх проведення поточного року.

"Ми працюємо і будемо рухати цю історію. Я не знаю, чи встигнемо цього року. Але реальність така, що робота дійсно триває", - зазначив Галущенко.

Водночас, на думку глави Міненерго, розмір квот залежатиме від того, "скільки відновлюваної енергетики зможе прийняти енергосистема".

"Якщо ми синхронізуємося, якщо реалізовуватиметься план декарбонізації, то ми зможемо прийняти в систему додаткові 4,5 ГВт", - спрогнозував він.

Галущенко зазначив, що наразі Міненерго здійснює докладні розрахунки перспектив розвитку ВДЕ, і висловив сподівання, що до кінця вересня вони вже будуть готові - "реально збалансовані з урахуванням технічних параметрів енергосистеми, протестовані європейцями та американцями".

"Тому що ціна помилки дуже висока. Але за попередніми очікуваннями, ми зможемо прийняти значно більше ВДЕ, і отже, буде досить великий простір для нових аукціонів", - роз`яснив глава Міненерго.

За його словами, Міненерго незабаром також представить рішення щодо вдосконалення роботи домашніх СЕС з огляду на зловживання в цьому сегменті, зокрема так звані гірлянди.

"У всьому має бути порядок. І певні рішення з нашого боку незабаром будуть", - попередив міністр.

Згідно з указом президента України Володимира Зеленського №452 від 28 серпня 2021 року, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 30 липня 2021 року, уряд до 31 грудня має підготувати зміни до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва "зеленої" е/е генерувальними установками споживачів (просьюмерів).

Водночас, згідно з указом, до 31 жовтня необхідно розробити законодавчі зміни щодо стимулювання виробництва е/е з ВДЕ на ринкових засадах і надання права її виробникам виходити з балансувальної групи "Гарантованого покупця" та вільно продавати електроенергію на ринку.

Як повідомлялося, Міненерго розробило та винесло на публічне обговорення законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах", який передбачає впровадження тарифної системи Feed-in-Premium (контракти на різницю) для виробників електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) замість діючої системи фіксованих "зелених" тарифів Feed-in-Tariff.

На початку червня Міненерго підготувало презентацію, у якій зазначило, що власники домашніх сонячних електростанцій (СЕС) зловживають на ринку, використовуючи поточну модель підтримки приватних домогосподарств за "зеленим" тарифом, орієнтовану на надприбутки, а не покриття власного споживання.

Виходячи з неї, доказом зловживань є велика кількість договорів щодо домашніх СЕС із неприродно низьким споживанням електроенергії.

"У 15% домогосподарств, які встановили приватні СЕС, узагалі відсутнє споживання, а у 11% воно становить лише 1 кВт-год/місяць. Загалом 41% домогосподарств споживає менше ніж 10 кВт-год/місяць, навіть узимку", - зазначало міністерство.

Водночас на 31 грудня 2020 року понад 23% договорів на підключення домашніх СЕС до мережі є додатковими договорами тих самих власників. Із них 12,06% договорів - другі в одного власника, 11,06% - треті і більше. Є випадок наявності в одного власника відразу 82 договорів - найбільшої кількості договорів "в одні руки".

Водночас 2% домогосподарств відпускають у мережу обсяги, що перевищують договірну потужність.