Дефіцит вугілля: Міненерго планує перевести ТЕС на газ

Все про економіку та фінанси

Розроблений Міністерством енергетики механізм впровадження превентивних заходів для забезпечення стабільного проходження осінньо-зимового періоду 2021/2022 років передбачає роботу енергоблоків ТЕС та ТЕЦ з використанням газу як палива, повідомляє Міненерго за підсумками наради за участі "Укренерго", "Нафтогазу" та НКРЕКП, пише "БізнесЦензор".

"Для балансування енергосистеми під час опалювального сезону залучатимуть енергоблоки теплових електростанцій і теплоелектроцентралей, що використовують в якості палива природний газ. Необхідна потужність буде активуватись лише для балансування енергосистеми і як окрема допоміжна послуга", – сказано у повідомленні Міненерго.

"Такий підхід, з однієї сторони, дозволить фінансово збалансувати підприємства, що працюватимуть на природному газі, та уникнути заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", а з іншої – матиме мінімальний вплив на ціноутворення на ринку", – вважають в Міненерго.

За результатами наради "Укренерго" доручено надати Міненерго та НКРЕКП очікуваний склад генеруючого обладнання, яке буде працювати із використанням природного газу, а також прогнозні помісячні обсяги споживання газу у період з листопада 2021 року по березень 2022 року.

Також буде розроблено "Тимчасовий порядок придбання допоміжної послуги для забезпечення безпеки постачання із залученням енергогенеруючого обладнання, що використовує природний газ".

"Для своєчасної оплати допоміжної послуги регулятор має передбачити у тарифі на диспетчеризацію НЕК "Укренерго" на 2021-2022 роки необхідний обсяг коштів", – зазначається у повідомленні.

У свою чергу НАК "Нафтогаз України" має забезпечити необхідний обсяг природного газу за спеціальними умовами для потреб енергогенеруючих підприємств. Планується, що для цього компанія підготує довгострокові контракти із енергогенеруючими підприємствами.

Раніше перший заступник голови Фонду держмайна, голова наглядової ради "Центренерго" Денис Кудін припускав, що ТЕС компанії у разі нестачі вугілля можуть працювати в нинішньому осінньо-зимовому періоді з використанням газу, ціни на який знаходяться на рекордних рівнях.

При цьому "Центренерго" вже цього місяця має погасити борг перед НАК на суму близько 900 млн грн за газ, використаний компанією ще на початку року.

Наразі більшість енергоблоків ТЕС "Центренерго" не працюють через відсутність вугілля. Водночас компанія стикається з проблемами при закупівлі вугілля, враховуючи його дефіцит на світових ринках.

Водночас у ДТЕК Ріната Ахметова почастішали випадки виведення блоків ТЕС в аварійний ремонт, через що оператор системи передачі НЕК "Укренерго" 2 листопада вимушено активувало аварійну допомогу з енергосистем Білорусі та Словаччини.