Міненерго каже, що акциз на "зелену" електроенергію має "збалансувати" сектор ВДЕ

Все про економіку та фінанси

Ініціатива введення акцизу на "зелену" електроенергію спрямована на досягнення фінансового збалансування сегмента ВДЕ-генерації, заявив заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков, пише "Енергореформа".

"У нас є велика проблема фінансового збалансування в енергосекторі, в сегменті ВДЕ. І для нас дуже важливо знайти ринковий механізм, щоб, по-перше, розрахуватися з боргами, а по-друге, щоб, далі збільшуючи потужності ВДЕ, не накопичувати їх. І саме така система оподаткування може бути відповіддю на це питання", - зазначив Демченков під час прес-конференції на всеукраїнському форумі" Україна 30. Екологія", відповідаючи на питання про вплив можливого введення акцизу на розвиток сектора ВДЕ.

Разом з тим у своєму виступі на форумі Демченков зазначив, що сталий розвиток енергетики базується на модернізованій атомній генерації та подальшому розвитку ВДЕ, що, в свою чергу, повинно супроводжуватися збільшенням високоманевреної генерації і систем накопичення енергії.

Нагадаємо, 2 червня Кабмін зареєстрував в парламенті т.зв. "ресурсний законопроект" (№5600) з поправками до Податкового кодексу щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень.

Документ, зокрема, передбачає виключення електроенергії з ВДЕ з групи товарів, на які не поширюється акциз, що призведе до введення акцизного податку на "зелену" е/е на рівні 3,2%.

Проти цієї ініціативи продовжують виступати профільні ВДЕ-асоціації і бізнес-спільноти. Вони заявляють, що введення акцизного податку на "зелену" електроенергію де-факто погіршує умови економічної діяльності виробників ресурсу з поновлюваних джерел, є порушенням прав інвесторів, зашкодить інвестклімату та унеможливить залучення коштів в нові екологічні проекти. Юристи не виключають визнання неконституційною такої норми в разі її прийняття. 

Як пише "БізнесЦензор", за розрахунками ExPro, введення акцизу в розмірі 3,2% на електроенергію вироблену з альтернативних джерел, збільшить надходження держбюджету всього на 1,6 млрд грн в рік.

Так, згідно з прогнозом НРКЕКП, загальна вартість виробленої за "зеленим тарифом" електроенергії в 2021 році зросте на 24% в порівнянні з 2020 роком - до 51,26 млрд грн, що вдвічі більше, ніж в 2019 році (24,48 млрд грн) .

Таким чином, загальна сума акцизу, в перерахунку на весь 2021 рік (якщо б він діяв протягом року), становитиме близько 1,64 млрд грн.