Мільярди "Сім’ї": суд арештував кошти компанії, співвласниками якої стали нинішні нардепи

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 14 листопада, що Головне слідче управління Генпрокуратури здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000003033 від 27.10.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених низкою статтей Кримінального кодексу:

- ч. 2 ст. 222-1 («Маніпулювання на фондовому ринку»);
- ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»);
- ч. 2 ст. 366 («Службове підроблення»).

За даними досудового слідства, службові особи Кабміну, Мінфіну, НБУ, НКЦПФР, діючи за попередньою змовою з службовими особами ПАТ «Розрахунковий центр», Української фондової біржі, «Ощадбанку», «Укргазбанку», «Укрексімбанку», із залученням службових осіб «Фiдобанку», «Експобанку», «Укрбізнесбанку», «АКБ Банку», зловживаючи службовим становищем (далі - цитата), «достовірно знаючи про сумнівність походження коштів, належних компаніям-нерезидентам (Foxtron Networks Limited, Каtіema Enterprises Limited, Kviten Solution Limited, Quickpace Limited, Wonderbliss LTD, Sabulong Trading LTD, Aldoza Investments Limited, Baleingate Finance Limited, Loricom Holding Group Ltd, Erosaria LTD, Brightmoor Trade AG, Landstyle Projects LLP, Wellar Investments INC, Verp Limited, Narux International INC, Opalcore LTD, Akemi Management Limited, Japelion LTD, Manningford Trading Limited та інших), умисно внесли завідомо неправдиві відомості до офіційних документів щодо випуску, погодження кандидатури покупця, продажу іноземним учасникам фондового ринку облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП), розміщення їх на рахунках, чим вчинили дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку, тобто надали останнім переваги, унаслідок чого в період 2011-2013 р.р. сприяли придбанню ОВДП цими іноземними компаніями, що призвело до тяжких наслідків у вигляді отримання учасником фондового ринку та третіми особами прибутку у значних розмірах, внаслідок чого державі завдано збитків у розмірі 378,42 млн грн, 159,85 млн дол. та 1,49 млрд грн, 1,02 млрд дол - у цінних паперах».

Як зазначається в документі, у матеріалах кримінального провадження наявні відомості про те, що компанії-нерезиденти, а саме: Foxtron Networks Limited (Фокстрон Нетвокс Лімітид, Кіпр), Каtіema Enterprises Limited (Катіма Ентерпразіз Лімітид, Кіпр), Kviten Solution Limited (Квітен Солюшн Лімітед, Кіпр), Quickpace Limited (Квікпейс Лімітед, Кіпр), Wonderbliss LTD (Вандерблісс ЛТД, Кіпр), Sabulong Trading LTD (Сабулонг Трейдінг ЛТД, Кіпр), Aldoza Investments Limited (Алдоза Інвестментс Лімітид, Кіпр), Baleingate Finance Limited (Белінгейт Файнес Лімітид, Кіпр), Loricom Holding Group Ltd (Лоріком Холдінг Груп ЛТД, Кіпр), Erosaria LTD (Еросаріа ЛТД, Кіпр), Brightmoor Trade AG (Брайтмор Трейд АГ, Панама), Landstyle Projects LLP (Великобританія), Wellar Investments INC (Веллар Інвестментс ІНК, Беліз), Verp Limited (Верп Лімітед, Сейшели), Opalcore LTD (Опалкор ЛТД, Кіпр), Akemi Management Limited (Акемі Мунеджмент Лімітед, Кіпр), Japelion LTD (Джапельон ЛТД, Кіпр), Manningford Trading Limited (Мнінгфорд Трейдінг Лімітид, Кіпр) та низка інших, упродовж 2011-2013 років через власні рахунки, відкриті в банківських (фінансових) установах Латвії, під виглядом здійснення інвестицій в Україну, шляхом придбання облігацій внутрішньої державної позики, акумулювали на відкритих у державних та комерційних банківських установах власних поточних рахунках та на рахунках в цінних паперах кошти на загальну суму 1,36 млрд. доларів США та 4,03 млн євро, які пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.

При цьому слідчими встановлено, що лише протягом 2013 року цими компаніями-нерезидентами перераховано 1,23 млрд. дол. та 91,14% від загальної суми коштів, інвестованих компаніями-нерезидентами в Україну спрямовано на придбання ОВДП. Інша частина коштів спрямована на купівлю інших цінних паперів та на депозитні вклади.

За даними слідства, упродовж квітня-червня 2014 року уповноважені зазначеними компаніями-нерезидентами особи намагались зняти в Ощадбанку та Укрексімбанку значні суми коштів у валюті відповідно до наданих платіжних доручень для повернення інвестицій (доходу з інвестицій).

Ухвалою від 14 листопада суд наклав арешт на грошові кошти (видаткову частину), а також на нараховані відсотки, що розміщені на банківських рахунках компаній-нерезидентів Kviten Solution Limited (Квітен Солюшн Лімітед, Кіпр) № 26155010065675 та Quickpace Limited (Квікпейс Лімітед, Кіпр) №26154010065676 відкритих в Укрексімбанку.

Крім того, суд надав прокурорам дозвіл на здійснення тимчасового доступу до банківських документів по рахунках компаній-нерезидентів Kviten Solution Limited (Квітен Солюшн Лімітед, Кіпр) №26155010065675 та Quickpace Limited (Квікпейс Лімітед, Кіпр) №26154010065676, що перебувають у володінні «Укрексімбанку».

Довідково

Як писав Finbalance, за даними Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), на які посилається Солом’янський райсуд м. Києва в своїй ухвалі від 04 липня 2016 року, «невстановлені особи з числа народних депутатів» (цитата) відповідно до угод від 15.09.2015 стали бенефіціарними власниками 50% акцій компанії QUICKPACE LIMITED, ще одна фізособа – громадянин Росії – отримала у власність такий же пакет 50%.

Як уточнюється в документі, QUICKPACE LIMITED фігурувала в переліку компаній-нерезидентів, бенефіціарним власником яких був екс-глава НБУ та віце-прем’єр (слід розуміти, йдеться про Сергія Арбузова, - ред.), і на банківські рахунки та рахунки в цінних паперах яких у липні 2014 року судом було накладено арешт.

Як писав Finbalance, раніше в Генпрокуратурі теж наводили дані, що компанія QUICKPACE LIMITED була підконтрольною С. Арбузову і що в т.ч. на її рахунок в латвійському AS "PrivatBank" накладено арешт.

Судова ухвала від 04.07.2016 стосується резонансного кримінального провадження №52015000000000002, досудове слідство по якому здійснює НАБУ, щодо зловживань службових осіб «Укргазвидобування» в 2014-2015 рр., народних депутатів, вищого керівництва держави тощо, по якому проходить екс-нардеп Олександр Онищенко.

«Учасники злочинної організації продовжують вчинювати злочин, передбачений ч. 3 ст. 209 КК України, шляхом легалізації коштів, отриманих від злочинної діяльності, через оформлення угод, зокрема від 15.09.2015 року, щодо придбання підприємством-нерезидентом FASTILO TRADING LTD (Кіпр) акцій та активів компанії-нерезидента EVERMORE PROPERTY HOLDINGS LTD (Британські Віргінські острови) за 29,6 млн. дол., відчуження компанією-нерезидентом PRONTOSERVUS LIMITED (Кіпр) на користь EVERMORE PROPERTY HOLDINGS LTD (Британські Віргінські острови) акцій компанії QUICKPACE LIMITED (Кіпр) та розподілом акцій EVERMORE PROPERTY HOLDINGS LTD між компаніями-нерезидентами FASTILO TRADING LTD (Кіпр) та DORCHESTER INTERNATIONAL INC (Невіс, Вест Індія), документи про що було виявлено та вилучені документи під час проведення обшуку за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 27б.

В ході огляду вилучених документів було встановлено, що з квітня 2015 року контроль над компанією-нерезидентом QUICKPACE LIMITED та доступ до її активів отримали невстановлені особи з числа народних депутатів України та громадянин Російської Федерації», - зазначається в ухвалі суду від 04.07.2016.

Нагадаємо, в травні глава НАБУ Артем Ситник під час парламентських слухань заявляв, що під час обшуку приймальні одного з народних депутатів співробітники НАБУ виявили дані про спроби вивести з-під арешту $150 млн екс-віце-прем`єра Сергія Арбузова. "Ми проводили обшук у приміщенні, яке було назване як приймальня народного депутата і знайшли документи і схеми, які свідчать про те, що почався реалізовуватися намір виведення 150 мільйонів доларів, арештованих, які входять у 1,5 млрд, про які вже згадував міністр юстиції, і які заблоковані у вигляді частково грошових коштів і частково облігацій внутрішнього займу на одній з фірм, яка підконтрольна колишньому посадовцю Арбузову", – сказав він.

У зв`язку з цим Ситник закликав суддів, які отримують заяву про виведення цих коштів з-під арешту з обґрунтуванням, що ця офшорна компанія більше не належить Арбузову, не робити цього: "Я закликаю не приймати рішень, які потім закінчаться кримінальним правопорушенням цих суддів", – сказав керівник НАБУ, якого цитувала «Українська правда».

У липні під час виступу у Верховній Раді генпрокурор Юрій Луценко наводив дані, що згадана Fastilo Trading Ltd в квітні 2013 року уповноважила Олександра Онищенка бути довіреною особою, а в лютому 2016 року придбала частку Онищенка в статутному капіталі ТОВ "Надра Геоцентр", ТОВ "Фірма "ХАС", ТОВ "Карпатнадраінвест" (фігурують в справі про Укргазвидобування). При цьому ще в липні 2011 року Онищенко передав на зберігання номінальному інвестору громадянці Греції Короліду акції Fastilo Trading Ltd.

Коментар Валерії Гонтаревої щодо співпраці групи ICU (співвласницею якої вона була до призначення главою Нацбанку) з "Сім`єю" див. тут.

P.S. У держбюджеті-2016 заплановані надходження від спецкофіскації на рівні 7,7 млрд грн. При цьому в Кабміні (зокрема, в Мінфіні) висловлювали сумнів, що відповідні ресурси вдасться отримати в поточному році. В урядовому проекті держбюджету на 2017 рік передбачені надходження від спецконфіскації на рівні 10,1 млрд грн.