Бійка Ахметова і росбанків: арешт рахунків Алчевського меткомбінату на 5,8 млрд грн

Все про економіку та фінанси

11 лютого Господарський суд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ТОВ «Метінвест Холдинг» до ПАТ "Алчевський металургійний комбінат" і ТОВ "Метінвест-СМЦ" про стягнення 5,82 млрд грн.

Водночас уже 12 лютого госпсуд частково задовольнив клопотання позивача щодо забезпечення позову та наклав арешт на кошти ПАТ "Алчевський металургійний комбінат" у сумі 5,82 млрд грн. у низці банків (зокрема, банку ПУМБ, Промінвестбанку, Райффайзен Банку Аваль, Дойче Банк ДБУ, Креді Агріколь, Укрексімбанку, ОТП Банку, ІНГ Банку, Кредит Дніпро, Укргазбанку, Альфа-банку, Сітібанку). До речі, ТОВ «Метінвест Холдинг» клопотало про арешт усіх банківських рахунків ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

Як вказується в судових матеріалах, 29.12.2010 між ТОВ «Метінвест Холдинг» та ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» було укладено договір поставки, відповідно до умов якого позивач за період з жовтня 2012 року по серпень 2014 року (включно) поставив відповідачу товар на загальну суму 418,37 млн дол, сума неоплаченого – 109,65 млн дол, що за офіційним курсом НБУ на 21.01.2016 року становить 2,7 млрд грн. «За порушення строків оплати позивачем також нараховано пеню в розмірі 1 642 345 908,37 грн., три проценти річних в розмірі 133 114 593,12 грн. та інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 1 318 740 283,86 грн», - констатується в ухвалі суду.

Крім того, ТОВ «Метінвест Холдинг» надав рішення Госпсуд Донецької області від 10.01.2013 року, яким задоволені його позовні вимоги до ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» про стягнення збитків у розмірі 99,9 млн грн. по договору поставки від 29.12.2010 року.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ «Метінвест Холдинг» значиться Рінат Ахметов. Також як власник істотної участі фігурує Вадим Новинський.

«Алчевський меткомбінат» входить в групу ІСД. Власниками істотної участі в ньому значаться Сергій Тарута та Олег Мкртчан. Водночас, як відомо, в січні 2010 року С. Тарута та його партнери продали 50%+2 акції «ІСД» групі російських інвесторів на чолі з екс-співвласником Evraz Group Олександром Катуніним. За даними російського журналу Forbes, у 2010 році російська держкорпорація «Внєшекономбанк» (ВЕБ) профінансувала угоду з придбання ІСД на 1 млрд дол. Причому незадовго до укладання угоди Фонд національного добробуту (РФ) позапланово розмістив на депозиті у ВЕБі 2 млрд дол., що, як зазначалося, може бути свідченням політичного сприяння відповідній угоді.

Звернемо увагу, що ВЕБ контролює Промінвестбанк, який, як писав Finbalance, намагається стягнути 55 млн грн. з Corum Group (до грудня 2013 року називалася «Гірничі машини») – машинобудівного підрозділу холдингу СКМ Р. Ахметова.

Крім того, як вказувалося, група російського Сбербанку хоче відсудити 442 млн грн. в цієї Corum Group та 10 млн дол. – в «Запоріжсталі» (кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов).

Що важливо – ще в у травні 2015 року перший заступник голови правління російського Сбербанку (саме російського, а не української «дочки») Максим Полєтаєв заявляв, що фінустанова готує реструктуризацію кредитів групи «Метінвесту». Крім того, торік в лютому агентство Reuters повідомляло, що російський Сбербанк консолідовує на своєму балансі кредити ДТЕК – енергетичного підрозділу СКМ. Йшлося, зокрема, про придбання суми участі Sberbank (Switzerland) в синдикованому кредиті DTEK Holdings Limited на 11,9 млн евро. «Ми знімаємо потенційні ризики зі швейцарської «дочки», консолідовуючи борг холдинга на балансі головного банку», - зазначав фіндиректор Сбербанку Олександр Морозов, відмовляючись від більш детальних коментарів.

Як припускав Finbalance, серія позовів російських держфінустанов проти структур Р. Ахметова може бути свідчення напруженості у стосунках між росіянами та «екс-королем» Донбасу. Позов до «Алчевського меткомбінату», як видається, свідчить про спробу контратаки. Тим паче, що опонент (ВЕБ) зараз не в оптимальній «кондиції» - і з огляду на фінансові проблеми, і зміни в топ-менеджменті.

Знову ж таки, не варто забувати, що блокуючий пакет в «Метінвесті» (25%+1 акція) після викупу частки в спадкоємців В. Бойка контролює Смарт-Холдинг Вадима Новинського. А «дочка» Сбербанку подавала судові позови проти низки компаній, пов’язаних з В. Новинським (йдеться, зокрема, про торгову мережу «Амстор» та групу «Верес»). Обсяг боргових претензій банку сягав 1,6 млрд грн.

Повторимо раніше озвучене припущення: далеко не факт, що Ахметов та росіяни не домовилися з економічних причин. Каменем спотикання цілком могли стати політичні чинники. Можливо, Москва таким чином намагається натиснути на Ахметова, щоб він задіяв свій політичний вплив на офіційних осіб у Києві.

Так, зайти без стуку в двері (чи тим паче, відкрити їх ногою), скажімо, на Грушевського, як за часів Януковича, Ахметов уже не може, але впливових лобістів у владних коридорах (зокрема, в уряді) сьогодні він має. Які заборгували йому в т.ч. за неголосування за відставку Кабміну.

А це створює ризик послаблення настійливості окремих представників влади на переговорах з Кремлем.

Finbalance