Меркель каже, що "Північний потік -2" - це "не німецько-російський проект"

Все про економіку та фінанси

Канцлер Німеччини Ангела Меркель на прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським у Києві в неділю заявила, що Німеччина хоче, щоб договір про транзит російського газу через Україну був продовжений якомога швидше, пише "Інтерфакс-Україна".

"Дуже важлива наша співпраця в галузі енергетики. Вона вже існує, але буде продовжена, і через те, що буде подальший трафік через газопровідну систему України з Росії до Європи. Я з російським президентом про це говорила (під час візиту 20 серпня), що ми хочемо якомога швидше продовжити договір, який діє до 2024 року. Ми про це говоритимемо і в Європі, і з компаніями, які тут пов`язані з цим", - сказала Меркель

Меркель наголосила, що Німеччина також матиме свого спеціального уповноваженого з питань транзиту.

"Ми єдині з американцями у тому, що газ не можна використовувати як зброю. І тому ми разом з американцями вестимемо ці переговори", - додала Меркель.

Канцлер також зазначила, що вважає спільну заяву Німеччини та США щодо "Північного потоку 2" зобов`язанням Німеччини саме з огляду на занепокоєння, яке висловив президент України Володимир Зеленський, що газ може бути використаний як зброя.

"Треба сказати, що "Північний потік 2" це не німецько-російський проект, там є фірми з Німеччини, Нідерландів, Франції. І тому це європейсько-російський проект, він підлягає європейському праву, він підлягає праву третього енергетичного пакета, тому в регулюванні ми не зовсім вільні, але маємо посилатися саме на це, тому ми не вели цих переговорів із німецької сторони, але з європейської сторони ми таке підтримували. Переговори тоді вів комісар Марош Шефчович", - додала вона.

Водночас Меркель відзначила необхідність розвитку України в напрямі кліматичного нейтралітету

"Ми після 2024 року експортуватимемо газ із Росії до Європи, і тут важливо, щоб Україна залишилася транзитною країною, і важливо, щоб цей договір був продовжений, і потім уже крок за кроком - це дуже важливо для РФ - і Україна має розвиватися в бік кліматичного нейтралітету. Німеччина має досягти цього до 2045 року. І саме тому менше буде споживання газу, і тоді газ не буде йти ні "Північним потоком", ні газотранспортною системою України, і тоді й Україна має бути готовою до того, що можна тоді зробити", - сказала Меркель.

За її словами, одна з можливостей, це партнерство для зеленої енергетики, а саме з водню.

"Але це не проблема, яка саме з 2024 року може замінювати транзит газу через газотранспортну систему України. Але через ті поновлювані джерела енергетики, які можуть бути розширені в Україні, тут є можливість допомогти, щоб за допомогою гідролізу, за допомогою зеленої енергії з поновлюваних джерел енергії можна було виробляти і зелений водень і ним скористатися", - зазначила канцлер.