Мережа "Фокстрот" втрачає право вимоги до боржників Дельта Банку на 830 млн грн

Все про економіку та фінанси

17 жовтня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора Дельта Банку та визнав нікчемним договір застави майнових прав №Д-3/2014 від 04.09.2014, укладений між банком і ТОВ Фламенко".

Згідно з судовими матеріалами, предметом застави були майнові права за кредитними договорами, укладеними між Дельта Банком та фізичними і юридичними особами вартістю 830 млн грн. Ці майнові права були передані Дельта Банком в забезпечення своїх зобов’язань перед ТОВ «Фламенко» за договором банківського рахунку №26/15-595 від 16.02.2012 в розмірі 331,5 млн грн.

Договором застави передбачалося, що ТОВ "Фламенко" набуває право вимоги за кредитними договорами, майнові права за якими були передані у заставу, у разі невиконання банком зобов`язань за договором банківського рахунку або в разі прийняття НБУ рішення про віднесення Дельта Банку до категорії неплатоспроможних (у день винесення такого рішення, що й відбулося 02.03.2015).

Фонд гарантування після введення в Дельта Банк тимчасової адміністрації визнав вказаний договір застави нікчемним.

Як констатується в рішення суду, укладаючи договір застави, Дельта Банк порушив обмеження, введене постановою НБУ, щодо необхідності узгодження подібних правочинів з куратором НБУ, що зроблено не було.

«Умови договору застави та договору відступлення права вимоги передбачають окремі переваги (пільги) перед іншими кредиторами, що суперечить п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та є ознакою нікчемності правочину», - йдеться в рішенні суду.

За даними держреєстру, серед засновників ТОВ «Фламенко» (31610334) – ТОВ «Одіссі» (35333260), ТОВ «Ред.Уа» (37269674), кінцевим бенефіціаром вказаний Франс Бонте (Сейшели).

За даними держреєстру, керівником ТОВ «Одіссі» є Валерій Маковецький (співвласник мережі «Фокстрот»). Також ТОВ «Одіссі» значиться серед засновників ТОВ «Фокстрот-Плюс».

Контекст

Як писав Finbalance, рішенням Оболонського райсуду м. Києва від 10.01.2017 та ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 18.04.2017 було задоволено позов ліквідатора Дельта Банку та

- визнано нікчемними договори застави майнових прав, укладені у вересні 2014 року і лютому 2015 року; договір відступлення прав вимоги, який у вересні 2014 року Дельта Банк уклав з Валерієм Маковецьким (від його імені діяло ТОВ «Арсенал-Фінанс»);

- застосовано наслідки недійсності нікчемних правочинів шляхом припинення обтяження на майнові права Дельта Банку за кредитами юрособам та фізособам вартістю 3,8 млрд грн за згаданими вище договорами застави та відступлення прав вимоги.

Як зазначалося в судових матеріалах, за інформацією Дельта Банку, на 03.03.2015 (тобто на час введення тимчасової адміністрації) на рахунку В. Маковецького було 58,45 млн дол та 805,7 тис євро.

04.09.2014 Дельта Банк і В. Маковецький уклали договір застави майнових прав №Д-4/2014, за яким Дельта Банк передав у заставу майнові права за кредитами на 1,55 млрд грн, водночас предмет застави був оцінений сторонами на суму 619,9 млн грн. Також 04.09.2014 Дельта і В. Маковецький (від імені якого діяло ТОВ «Арсенал Фінанс») уклали договір відступлення права вимоги (з відкладальними умовами) для реалізації порядку звернення стягнення на майнові права відповідно до зазначеного договору застави майнових прав.

09.02.2015 сторони уклали додаткову угоду, в якій обумовлювалося, що вартість майнових прав за кредитам юр- та фізосіб на дату укладення цього договору складає 3,8 млрд грн, які є засобом забезпечення виконання банком зобов`язань перед В. Маковецьким за договорами банківських рахунків. За домовленістю сторін предмет застави оцінено в 1,52 млрд грн.

04.11.2015 В. Маковецький звернувся до ліквідатора Дельта Банку з вимогою визнати його кредитором Дельта Банку. Відповідно до витягу з реєстру акцептованих вимог Дельта Банку, акцептована сума його вимог – 1,255 млрд грн.

Відповідно до договорів застави майнових прав, укладених між Дельта Банком та НБУ 06.10.2009 та 26.02.2014, низка спірних кредитних договорів перебували в заставі НБУ (під кредити рефінансування).

Як писав Finbalance, 31 травня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ «Арсенал Фінанс» до Дельта Банку «про визнання наявності прав кредитора за зобов`язаннями та зобов`язання вчинити дії». Як третя особа в справі фігурував Валерій Маковецький.

Як повідомляли в НБУ, в липні-2015 він відмовив співвласнику групи «Фокстрот» Геннадію Виходцеву в погодженні придбання перехідного банку на базі «Дельти». За припущеннями ЗМІ, можливий інтерес бізнесмена до фінустанови зумовлювався спробою повернути кошти «Фокстроту», які нібито зависли в «Дельта Банку». За даними «Форбс», нібито йшлося про депозит на 150 млн дол, водночас в «Фокстроті» цю інформацію спростовували.

У січні 2016 року Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Фокстрот-Екомерс" (серед засновників були ТОВ «Група компаній «Фокстрот»; Геннадій Виходцев, Валерій Маковецький) про визнання нікчемним договору застави майнових прав №Д-5/2014 від 04.09.2014.

Як зазначалося в судових матеріалах, 10.12.2013 між ТОВ «Фокстрот-Екомерс» і Дельта Банком був укладений договір банківського рахунку. А 04.09.2014 сторони підписали ще договір застави майнових прав №Д-5/2014, відповідно до якого «Дельта Банк» надав для ТОВ «Фокстрот» майнові права за кредитними договорами, вартість яких встановлена за домовленістю в розмірі 323,4 млн грн. на забезпечення виконання заставодавцем зобов`язань за договором банківського рахунку №26/24879-203 від 10.12.2013.

Крім того, 04.09.2014 між ТОВ «Арсенал Фінанс» (кінцевий бенефіціар - Маковецький Олександр Валерійович; компанія діяла за дорученням від імені й інтересах ТОВ «Фокстрот-Екомерс») та Дельта Банком укладено договір відступлення права вимоги №Д-5.1/2014 на суму 323,4 млн грн. Однією ж з підстав для набуття чинності цієї угоди визначено прийняття рішення Нацбанком про віднесення «Дельта Банку» до категорії неплатоспроможних.

Раніше у Фонді гарантування заявили про сумнівні угоди Дельта Банку, які призвели до виведення з нього активів на 22 млрд грн. За даними ФГВФО, серед структур, на користь яких це було зроблено, – у т.ч. «Фокстрот», в її випадку називалася сума 2,7 млрд грн.

Довідково

За даними Фонду гарантування, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.11.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,62 млрд грн (96,7% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут і тутз ДІУ - тутз Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про конфлікт Ощадбанку та М. Лагуна на 4 млрд грн - тутПро боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тут.Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ читайте тут.

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна див. тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут.

Про кримінальне провадження щодо екс-першого заступника глави ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тут і тут.  Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.