Матузка: основні нормативи капіталу та ліквідності виконують абсолютно всі банки

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Ярослав Матузка в інтерв`ю для видання "Мінфін" прокоментував конкурс на посаду глави правління Приватбанку, фінмоніторинг операцій фізосіб, виконання банками нормативів НБУ тощо.

Прес-служба НБУ наводить такі тези з відповідей Я. Матузки:

Про блокування конкурсу на голову ПриватБанку.

"Ми занепокоєні щодо постійних оскаржень конкурсів не тільки по ПриватБанку. Це питання комплексне, і ми вбачаємо у цьому певний наступ на реформу корпоративного управління, запроваджену раніше.

Конкретно у випадку ПриватБанку, НБУ – учасник справи, ми координуємося з юристами інших команд, зокрема, Кабміну та самого Привату. Ми вважаємо їхню юридичну позицію достатньо сильною, і тому очікуємо розблокування конкурсу вже найближчим часом".

Про виконання банками нормативів НБУ.

"Сьогодні немає жодного банку, який би був віднесений Нацбанком до категорії проблемних.

Важливо те, що основні нормативи капіталу та ліквідності виконують абсолютно всі банки. У декількох є проблеми з дотриманням нормативів кредитного ризику (Н7 та Н9). Вони мають індивідуальні плани входження у нормативи.

З 1 квітня банки мають дотримуватись нового нормативу ліквідності – NSFR на рівні 80% зі збільшенням нормативного значення в майбутньому до 100%. На сьогодні в системі тільки один банк не виконує цю вимогу. Він не створює системних ризиків та майже не має зобов’язань перед кредиторами та вкладниками".

Про фінмоніторинг операцій фізосіб.

"Зміни законодавства, ухвалені минулого року, гармонізують вимоги до клієнтів з питань "фінмону" з міжнародними стандартами та практикою. Але загальний підхід тут один: ваші витрати мають збігатися з вашими офіційними доходами. Коли банки бачать якісь відхилення, нестандартні ситуації, наприклад, надходження великого обсягу коштів з невизначених джерел, то просто запитують додаткову інформацію. Якщо є підозри, можуть блокувати такі операції, відмовити в обслуговуванні.

Наприклад, на картку фізичної особи надходить по кілька платежів на день по 2, 3 та 5 тис. грн виторгу за товар, реалізований на olx. Це нехарактерна діяльність для звичайної фізособи. Якщо це картка ФОП – нема питань".