Марченко - про кредити і гранти, які Україна залучає під час війни

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю для Lb.ua розповів про фінансову підтримку, яку Україна залучає в міжнародних партнерів: 

"Зараз це абсолютно пріоритетний напрямок і для президента, і для уряду, і для Мінфіну. Сьогодні ми ведемо перемовини щодо підтримки на загальну суму до 6 млрд євро. Це і кредитна підтримка, і грантова підтримка.

Що вже отримали – розпочали співпрацю з МВФ через механізми швидкої фінансової допомоги Rapid Financing Instrument, де отримали $1,4 млрд і вони зараз на рахунках в казначействі. Також ми маємо програму макрофінансової допомоги від Європейського Союзу на 1,2 млрд євро. І вже за нею отримали 600 млн євро двома траншами по 300 млн євро. Ведемо консультації з Європейською комісією про наступні програми та транші. Від Світового банку отримали допомогу за програмою розвитку Development policy loan (DPL) на 312 млн євро.

І зараз Світовий банк та країни-партнери створюють такий трастфонд допомоги для України. До нього вже долучилися Швеція, Нідерланди, Австрія. Швеція, зокрема, на $50 млн готова надати гарантії, Нідерланди - $89 млн, Австрія - $10.

Ведемо перемовини з урядом Японії. Початкова сума кредитів - $100 млн. Є можливість збільшення, і ми активно працюємо над цим.

Європейський інвестиційний банк скоригував свої проєкти підтримки бюджету на суму 668 млн євро, з яких 400 млн євро ми вже отримали і маємо на рахунках у бюджеті.

З Німеччиною говоримо про дві кредитні програми, загалом на $150 млн. Підписали меморандум на першу та очікуємо надходження коштів.

Франція - перемовини про кредит на 300 млн євро.

Канада анонсувала кредитну програму на 500 млн канадських доларів і Великобританія - $500 млн.

Це те, що ми бачимо сьогодні в плані кредитів.

Серед грантів особливо треба виділити уряд Італії, який у перші дні війни надав нам грантову допомогу в розмірі 10 млн євро. Грантову допомогу також очікуємо від Британії, Данії, Латвії, Литви, Ісландії та ЄС. Загальна сума грантів, яку бачимо, – близько 360 млн євро.

Активно співпрацюємо зі США. Ще до війни була анонсована можливість надання гарантій на $1 млрд. І ми зараз працюємо над їхнім отриманням і за можливості – збільшенням.

<...> Більш ніж $3 млрд [вже в пішли в бюджет]. Тобто майже половина з цих коштів, про які ми ведемо перемовини.

Це один з можливих варіантів. Інший – це наші військові облігації.

І ми вже провели чотири аукціони з їхнього продажу та залучили 26 млрд грн. Ми маємо можливість працювати не лише з вітчизняними інвесторами, а й з нерезидентами і зараз намагаємося розширити можливості продажу їх фізичним особам – нерезидентам.

Це - один із пріоритетних шляхів.

<...> Про обсяги відновлення [економіки після війни] потрібно говорити в масштабах сотень мільярдів доларів, не менше.

Поки що не можу сказати про те, як ці кошти будуть збиратися, бо перемовини тривають. Багато країн задекларували необхідність розробки Плану Маршалла для України (аналог однойменної програми допомоги Європі після Другої світової війни. - LB.ua), про це вже зазначали Німеччина, Польща, Великобританія, США, Канада.

Спочатку план, потім питання фондування".