Міністр фінансів: Україна заощадить $5 млрд за два роки завдяки борговій відстрочці

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко під час телемарафону повідомив, що відстрочення платежів з обслуговування боргу по єврооблігаціям і варрантам у найближчі 2 роки дає змогу спрямувати заощаджені 5 млрд дол на нагальні потреби: соціальний захист та грошове забезпечення військовослужбовців.

«Хочу подякувати країнам-членам G7 та членам Паризького клубу кредиторів, які погодились перенести виплати відсотків тіла основного боргу на 2 роки. Сподіваємось, що комерційні інвестори у наші цінні папери також підуть на ті умови, які ми їм запропонували. Адже у нас є 13 випусків цінних паперів, і по кожному із них ми запропонували інвесторам відстрочення строку виплати відсотків, і погашення тіла кредиту», - сказав С,Марченко.

Також міністр фінансів наголосив, що Україна завжди була порядним позичальником:

«Ми повертали все в терміни та зменшували обсяг державного боргу. Навіть за 5 місяців війни, ми здійснювали обслуговування наших видатків і боргів. Тому ми чесні перед інвесторами і провели попередню роз’яснювальну роботу».

Як повідомлялося, Україна 20 липня запропонувала власникам єврооблігацій з 1 серпня відстрочити всі виплати за ними і терміни погашення на два роки, зберігши поточні ставки дохідності. Після закінчення цього терміну відсотки може бути виплачено одразу або капіталізовано.

Крім того, міжнародні партнери України у рамках G7 та Паризького клубу кредиторів заявили про готовність призупинити виплату боргу України до кінця 2023 року з можливістю продовження відстрочки ще на один рік. Вони також наполегливо закликали приватних кредиторів прийняти пропозицію України про відстрочення виплат за її єврооблігаціями та зміни умов щодо ВВП-варантів.

За даними Мінфіну на його сайті, загалом на ринку перебувають в обігу 13 випусків єврооблігацій України загальною номінальною вартістю $17,26 млрд та EUR2,25 млрд.

У термін до липня 2024 року підлягають погашенню три випуски єврооблігацій України на загальну суму $3 млрд 17,59 млн: 1 вересня 2022 року – на $912,35 млн, 1 вересня 2023-го – на $1 млрд 355,23 млн та 1 лютого 2024 року– на $750 млн.

Грубо виплати відсотків за ними та ще 10 випусками єврооблігацій за 24 місяці становитимуть за поточними ставками близько $3 млрд.

Після появи офіційної пропозиції 20 липня єврооблігації України навіть трохи подорожчали, за винятком найкоротших випусків, і нині котируються по 18-19,3% від номіналу з погашенням у 2024-2033 рр., у 2023 році – по 22,8% та у 2024 - 33,4%.