Марченко: розглядаються варіанти розділення Приватбанку

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що Приватбанк у перспективі може бути приватизований, і для цього розглядаються варіанти розділення цього банку.

“Приватбанк потенційно - так, ми готові говорити про приватизацію. Але треба розуміти, що обтяження, пов`язані з попередніми власниками, і можливі судові позови не дають можливості знайти серйозного інституційного інвестора в цю установу. Тому розглядаються варіанти можливого розділення. Вони поки що дискутуються, немає жодних концептів або напрямків руху.

Ми на даному етапі лише оцінюємо можливості, щоб на ринку була сприятлива ситуація, щоб ми знайшли серйозних інвесторів і тільки тоді про це можна буде говорити серйозно”, - сказав глава Мінфіну в ефірі одного з телеканалів.

Нагадаємо, після націоналізації Приватбанку час від часу на ринку циркулюють чутки про різні гіпотетичні сценарії можливого розділення Приватбанку на дві частини (“хороший роздрібний” і “поганий корпоративний”) або й три блоки (транзакційний, роздрібний, “банк поганих активів”).

У цьому контексті С. Марченко в березні озвучував таке: "Для початку нам потрібно зробити певний поділ банку на поганий-хороший, сформувавши якісний актив у хорошому банку, і потім вже здійснювати пошук інвестора, який буде готовий управляти банком”.

Як писав Finbalance, за даними Приватбанку, на кінець березня 2021 року обсяг заборгованості за кредитним портфелем, який він раніше пов’язував з колишніми власниками, становив 164,5 млрд грн (на початок 2020 року - 210,6 млрд грн).

У 2020 році банк списав з балансу за рахунок резерву частину кредитів з цього портфелю - на 56,7 млрд грн

При цьому Приватбанк наголошує, що “продовжуватиме вживати заходів до повернення списаної заборгованості” (цитата).

Як відомо, Ігор Коломойський неодноразово заперечував інформацію НБУ та керівників Приватбанку, що близько 95% корпоративного портфелю банку, який сформувався до націоналізації, - це були інсайдерські позики.

За даними Мінфіну, за 2020 рік обсяг непрацюючих кредитів у Приватбанку скоротився майже на чверть (24,2%) - на 58 млрд грн.

При цьому банк загалом списав кредити за рахунок резервів (за загальним портфелем банку, з урахуванням портфелю, пов’язаного з колишніми власниками та зони ООС) на суму 72,6 млрд грн.

На 1 січня 2021 року 76% кредитного портфеля банку - це були непрацюючі позики.

На цю дату 94,2%, або 168,1 млрд грн кредитного портфеля юросіб були дефолтним. За підсумками 2020 року непрацюючий кредитний портфель юросіб скоротився на 21%, або на 44,8 млрд грн - до 168,1 млрд грн. Працюючий кредитний портфель юросіб за 2020 рік зріс на 1,6%, або на 0,2 млрд грн - до 10,4 млрд грн. Покриття непрацюючого кредитного портфелю юросіб кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ + покриття за рахунок капіталу) - 100%.

На 01.01.2021 частка непрацюючих кредитів в портфелі фізосіб становила 22,4%. За 2020 рік непрацюючий кредитний портфель фізосіб скоротився удвічі (на 50,3%) або на 13,2 млрд грн - до 13,1 млрд грн. Працюючий кредитний портфель фізосіб скоротився на 6,2%, або на 3 млрд грн - до 45,5 млрд грн. Покриття непрацюючого кредитного портфелю ФО кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ + покриття за рахунок капіталу) - 97,1%.