Марченко: нам уже некомфортно через відсутність траншів МВФ

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю для Liga.net констатував, що вже зараз Україна почувається некомфортно без траншів МВФ.

“Нам уже некомфортно. І так було ще минулого року. Кінець 2020-го був дуже складним, але нам вдалося погодити параметри бюджету-2021 та отримати макрофін від ЄС. Для цього у листопаді ми два тижні щодня обговорювали бюджет з нашими партнерами.

<...> Ця історія [перемовини з МВФ] не про "домовилися чи ні", а про відповідальність та спроможність виконувати взяті на себе зобов’язання. Україна підписує програму з певними позиціями. Після цього не може стояти питання, щоб якусь з них зняти чи не виконати – це наші зобов’язання.

Ми змогли домовитись, що після зміни програми минулого року, яку запропонував сам Фонд з огляду на коронакризу, з порядку денного пішло близько шести позицій, тобто ми зменшили кількість структурних маяків. Але таке буває вкрай рідко. Більш того, у нас виникає відкат із зобов’язаннями, виконаними у рамках попередніх програм, тож у МВФ резонно поставили питання про це.

<...> На порядку денному є енергетичні питання: ринки газу та електрики, далі – антикорупційна політика, судова реформа. У частині компетенції Мінфіну є дискусії стосовно бюджетного балансу на 2022-23 роки: МВФ бачить необхідність зниження дефіциту до 3,5% ВВП, ми хотіли б пом’якшити цей рух, адже кожного року скорочувати дефіцит бюджету на 2% – це політично складне завдання для будь-якого міністра фінансів”, - розповів глава Мінфіну.

За його словами, кошти від МВФ передбачені в бюджеті, “у нас немає можливості отримати доходи з іншого джерела”. “Програма МВФ – наш базовий сценарій”, - підкреслив міністр фінансів.

Він зазначив, що Україна могла б вийти на зовнішні ринки запозичень без МВФ, “але яка ціна питання?”. “Ніхто нам не забороняє цього робити, але інвестори також запитують у нас як Міністерства фінансів: що у вас з МВФ? Що нам відповідати на це?”, - додав урядовець.

“Ми спілкуємося з МВФ тричі на тиждень, тож вони у реальному часі прекрасно розуміють наш прогрес.

Наше головне завдання – виконувати поточну програму. Щодо нових перемовин [про нову програму] ‒ питання поки не стоїть на порядку денному.

[Поточна програма stand-by, яка має завершитися в цьому році] може бути подовжена щонайменше на пів року”, - сказав С. Марченко.

Коментуючи ж попит на ОВДП, глава Мінфіну зазначив, що “нерезиденти вже повернулися, вони присутні на нашому ринку”, і “поки що немає свідчень, що у них є певні негативні очікування стосовно нас”.

Також урядовець охарактеризував як “дуже небажані” заяви радника президента Олега Устенка щодо обміну ВВП-варрантів на звичайні єврооблігації.

Разом з тим, С. Марченко утримувався від коментарів щодо можливості викупу ВВП-варрантів у поточному році, лише зазначив, що загалом, зважаючи на їх ринкову вартість, “не хотів бути міністром фінансів, який переплачує за варранти”.

Говорячи ж про курс і бюджет, міністр фінансів констатував, що “нас цікавить прогнозований курс, а отже, будь-які різкі коливання для Мінфіну небажані”.

“Як профінансувати дефіцит – ми знайдемо джерела”, - резюмував урядовець