Марченко - про євробондів України і ВВП-варанти

Все про економіку та фінанси

Викуп єврооблігацій і ВВП-варантів України наразі не є доцільним, незважаючи на справді привабливу для цього ситуацію на ринку цих інструментів, заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"По-перше, немає коштів на це, а по-друге, виникне запитання у наших партнерів – куди ви використовуєте наші гроші. Але ситуація справді сприятлива, щоб і варанти викупити, і єврооблігації. Ми над цим працюємо. Не можна сказати, що Мінфін це постійно відкидає. Але поки що це не видається доцільним на конкретний момент часу", – сказав Марченко.

Він зазначив, що Україна й надалі планує обслуговувати свої боргові зобов`язання.

Коментуючи пропозиції щодо реструктуризації держборгу, які з`являються час від часу, глава Мінфіну наголосив, що це питання досить чутливе.

"Мені не подобається, коли люди, які не дотичні до таких питань, не є експертами в цій сфері, висловлюють якісь позиції. Це питання внутрішнє. Питання репутації, довіри. Можна скористатися моментом, але в подальшому нам це дуже нашкодить. Навіть розмови про потенційну реструктуризацію дуже шкодять нам і нашим планам", – сказав міністр.

Він заявив, що на найближчу перспективу не бачить жодних проблем з обслуговуванням зовнішнього боргу, зокрема, за травень усі зовнішні виплати України – трохи більше ніж $200 млн, те саме стосується червня, липня, серпня.

"Так, виникне питання вересня. Ми зараз над цим працюємо, але я не хотів би казати, що ми готуємо якесь рішення, чи готові щось пропонувати", – наголосив Марченко.

На початку лютого цього року Мінфін повідомив, що нещодавно здійснив викуп близько 10% єврооблігацій із погашенням у вересні 2022 року, скоротивши їхній обсяг в обігу до $912 млн.

Крім того, Мінфін здійснив кілька операцій зворотного викупу ВВП-варантів, довівши їх обсяг у власності держави до близько 20% від загальної номінальної суми цінних паперів.

Ціна ВВП-варантів у січні знижувалася до 66,7% номіналу порівняно з 90,7-95,3% у грудні та понад 100% протягом майже всіх інших місяців минулого року. Проте певна стабілізація ситуації та, можливо, активні операції Мінфіну тоді зумовили відновлення їхньої ціни до 76,7%, а єврооблігацій-2022 – до 97,1%.

Уже після початку війни ціни єврооблігацій і ВВП-варантів обвалилися: наразі єврооблігації з погашенням у вересні цього року котируються приблизно за 58,3% від номіналу, у вересні наступного року – 42%, у вересні-2024 – 35,9%, а у вересні-2032 – 26,5%.

Курс ВВП-варантів становить близько 31,1%, і останнім часом він зріс, що може бути пов`язане зі збільшенням очікувань учасників ринку значних темпів зростання економіки України після її обвалу в 2022 році, а отже – і зростання виплат за цими інструментами.