Мінфін - про ОВДП: не будемо на догоду ринку піднімати ставки

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів України в умовах війни зазнає дефіциту ліквідності в Держказначействі, тоді як у банківській системі вона надмірна, Мінфін шукає компромісу з Нацбанком, зазначив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Ця ситуація мене турбує як міністра фінансів. Виходячи на аукціон з облігацій, я не можу взяти цю ліквідність у банків. Банки неохоче дають у борг на рік під 11%, коли вони можуть дати їх на короткий період під 9%. Їм простіше вкласти кошти у депсертифікати", – зауважив урядовець.

У квітні Мінфіну вдалося залучити на ринкових аукціонах з розміщення військових облігацій близько 30 млрд грн на термін від 3 до 14 місяців за ставками від 9,5% до 11% річних, ще на 50 млрд грн військових облігацій безпосередньо купив НБУ. Водночас Нацбанк розміщує депозитні сертифікати овернайт під 9% річних, і у квітні обсяг їх купівлі банками зріс зі 140 млрд грн до 180 млрд грн.

"Ми не збираємося на догоду ринку піднімати ставки, гратися з короткостроковими інструментами – не той час. Тому зараз ми шукаємо компроміс із Нацбанком, щоб і вони були в комфорті з тим, що ми іноді вимушені брати у них ліквідність, і з тим, що, можливо, краще нам запозичувати на звичайних первинних аукціонах з (розміщення) військових облігацій і таким чином фінансувати дефіцит", – констатував Марченко.

Коментуючи збільшення емісійного фінансування бюджету Нацбанком через пряме придбання військових облігацій у квітні до 50 млрд грн з 20 млрд грн у березні, глава Мінфіну назвав такий крок вимушеним, узгодженим з МВФ та всіма партнерами, й наголосив, що нині в Україні інфляційні чинники немонетарного характеру.

"Попри те, що ми в квітні монетизували 50 млрд грн наших облігацій, чинники інфляції немонетарні. Це логістичні перепони, цінові коливання на світових ринках. Стверджувати, що фінансування НБУ військових облігацій впливає на інфляцію, не можна", – вважає Марченко.