"Порошенківці" хочуть купити-продати за копійки мільярдні активи банків-банкрутів

Все про економіку та фінанси

19 вересня Фонд гарантування планує продати права вимоги за кредитами на 13 млрд грн, які були видані низкою банків (Дельта, ВіЕйБі, Київська Русь, Єврогазбанк, Златобанк, Актив-Банк) та зрештою передані ними в заставу Нацбанку під рефінансування.

Ці позики сконцентровані в двох пулах (1, 2), стартова цін на які встановлена в розмірі 1,4 млрд грн (тобто дисконт – під 90%).

Як зазначав ФГВФО, два кредитні пули будуть реалізовані через дві українські «дочки» американських компаній DebtX і FFN: йдеться відповідно про ТОВ «Дебтекс Україна» і ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн».

Інвестиційна група ICU вже публічно заявила, що один з її фондів назбирав 5 млрд грн для участі в аукціоні з продажу активів банків-банкрутів, що пройде на FFN. Як відомо, ICU є близькою до Президента Петра Порошенка. Група займалася продажем російських активів «Рошена» (які так і не продані). Співвласницею ICU до призначення главою НБУ була Валерія Гонтарева (у 2014-2016 роках задекларувала 100 млн грн доходу від продажу частки в ICU). Управляючий директор ICU Макар Пасенюк вважається одним з найближчих радників П. Порошенка: його називали одним з претендентів на посаду глави Адміністрації Президента після відставки Б. Ложкіна.

Директором-розпорядником Фонду гарантування є Костянтин Ворушилін, діти якого – міноритарні акціонери «Міжнародного інвестиційного банку», який підконтрольний П. Порошенку і де К. Ворушилін працював до приходу у ФГВФО (сам будучи міноритарієм банку, свій пакет він згодом передав дітям).

ЗМІ уже звертали увагу, що до створення ТОВ «Дебтекс Україна» і ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» були причетні юристи, які можуть бути не чужими одному із заступників глави Адміністрації Президента – Олексію Філатову (опікується судовою реформою). Як зауважувалося, компанія, в якій він працював до переходу в АП, мала стосунок до угоди з продажу вже екс-главою АП Борисом Ложкіним медіахолдингу «УМХ» для Сергія Курченка.

Наведемо ще такий штрих, який унаочнює можливу близькість ТОВ «Дебтекс Україна» і ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн».

За даними держреєстру, бенефіціарами ТОВ «Дебтекс Україна» є американці Брюс Гансел, Дж. Кінгслі Грінленд, Томас Гудвін, а директором – Сергій Синявський. Бенефіціари ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» - Блісс А. Морріс, Джон А. Морріс, а директор – Хілл Бенджамін.

За даними держреєстру, на 31.07.2017 С. Синявський був директором і кінцевим бенефіціаром ТОВ «ММК-Фінанс Трекінг», яке на вказану дату було зареєстроване за адресою м. Київ, вул. М. Грушевського, 28/2 №43. Цікаво, що за цією ж адресою наразі зареєстроване ТОВ "Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн" – слід розуміти, номінальний «конкурент» очолюваного С. Синявським ТОВ "Дебтекс Україна".

Ще такий штрих. ТОВ «ММК-Фінанс Трекінг» є одним із засновників ТОВ "Амерікан Фінаншіал Груп-Україна" (з 02.08.2017 – в стані припинення). 25.07.2017 Нацкомфінпослуг ухвалило рішення про анулювання ліцензії ТОВ "Амерікан Фінаншіал Груп-Україна" (на провадження діяльності з надання коштів у позику). Це відбулося після позапланової перевірки Нацкомісією, яка… не виявила представників компанії за місцем реєстрації. За даними держреєстру, С. Синявський на 15.06.2017 був директором і кінцевим бенефіціаром ТОВ "Амерікан Фінаншіал Груп-Україна".

І ще кілька важливих нюансів. По-перше, "американцям" дали право продавати мільярдні пули без конкурсу. По-друге, ФГВФО і НБУ не повідомляли, якою логікою керувалися, формуючи кредитні пули. По-третє, досі не оприлюднено умови, на яких "американці" співпрацюють з НБУ і ФГВФО (у т.ч. щодо вартості їх послуг).

Видання Realist з посиланням на власні джерела писало, що НБУ вже заплатив Debtx і FFN 12 млн грн. Ще, принаймні, 8 млн грн має бути сплачено після аукціону. Крім того, покупці повинні будуть заплатити Debtx і First Financial Network 5% від тієї суми, за яку будуть продані два пакети кредитів, констатували журналісти.